Úvod > Co chcete dělat? > Libeňský plynojem

Libeňský plynojem

Památky
Libeňský plynojem tyčící se na vrcholu kopce nad Palmovkou patří mezi výrazné dominanty okolí, především díky kulovému tvaru a výraznému stříbrnému nátěru. Místními lidmi je plynojem nazýván Koule.
Význam plynojemu coby uměleckého objektu přetrvával bez přerušení, jeho uplatnění ve smyslu původního určení bylo výrazně kratší. Na samém konci 2. světové války, v době pražského povstání, byl těžce poškozen palbou německého děla. Granát proletěl pláštěm na jižní straně, udělal v něm díru o průměru přibližně půl metru a uvnitř explodoval. Naštěstí byl plynojem tou dobou již téměř prázdný a tak nedošlo k jeho výbuchu.

Po skončení války neměla plynárna zájem libeňský plynojem opravit. Později byl tedy prostor využit jako podtlakový rezervoár pro aerodynamický tunel. Získané poznatky z testování v tunelu se posléze aplikují při návrhu a vývoji skutečných letadel. V 50. letech bylo dokonce rozhodnuto vysázet z důvodu utajení kolem areálu topoly a samotný objekt byl po několik desítek let veřejnosti zcela nepřístupný.

Dnes je zaměření pracoviště téměř stejné, ale od testování modelů celých letounů nebo jejich křídel se přechází na ověřování aerodynamických charakteristik jednotlivých částí, jako jsou například sondy pro měření rychlosti letu, vrtulové profily a podobně.
Celý popis
Naposledy změněno: 3. 10. 2019