Úvod > Aktuality > Objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy
Objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy

  • Vydáno5. srpna 2021
I když jste už viděli řadu motýlích výstav, jejich křehká krása a fascinující barvy křídel vás nepřestanou fascinovat. Kde tedy právě nyní můžete obdivovat zářivý svět exotických motýlů, kde mají otevřeno jenom v létě a kam se můžete vypravit téměř kdykoliv?
Pro začátek jen malé upozornění: motýli jsou kaskadéři a občas usednou někde ve vaší blízkosti, někdy dokonce na ruku, rameno či na tašku. Dívejte se, obdivujte je, ale nesahejte na ně! Svým dotykem byste totiž setřeli jejich pel – mikroskopické šupinky na jejich křídlech, bez nichž nedokážou létat a předčasně zemřou.
 

Papilonia – motýlí dům v Praze

Papilonia PrahaPředstavte si opuštěný chrám v deštném pralese, který postupně pohlcuje okolní vegetace. Stromy zarůstají do zdí, liány obepínají bezbranné sochy... A nyní si představte, že právě na takovém místě spokojeně žijí a poletují motýli. Jsou jich stovky a stovky. A jsou to ty nejkrásnější motýlí druhy naší planety! Takové místo nemusíte hledat v džungli Jižní Ameriky či daleké Asie, nýbrž přímo v centru Prahy. To je totiž Papilonia – motýlí dům Praha.

Nachází se v suterénu největšího hračkářství v centru Prahy, který najdete v ul. Na Příkopě. Zdejší motýli pocházejí v podstatě z celého světa, ale jejich domovina je vždy v pralese. V plánu je zde mít nastálo vždy zhruba 600 motýlů ze 40 zemí světa. Motýli budou volně poletovat všude kolem vás – nabídněte jim pro přistání rameno nebo třeba nos. A místo síťky si s sebou vezměte foťák. Lovit pak můžete, jak dlouho budete chtít. Otevřeno tu mají denně od 10:00 do 20:00 hodin, vstupenka stojí 150 Kč.
 

Motýlí dům v Karlových Varech

Lanovka DianaZnáte pořekadlo, že kdo nebyl na Dianě, neviděl Karlovy Vary? Hlavním (a letitým) lákadlem Diany odedávna byla restaurace s rozhlednou, k níž z centra města vede lanovka, nabídku postupně rozšířila minizoo a Motýlí dům, celoročně otevřená tropická zahrada s živými exotickými motýly z celého světa.

Létají tu krasavci s rozpětím křídel až 20 cm, samozřejmě můžete fotografovat a zdržet se tak dlouho, jak jen budete chtít. V hlavní sezoně je otevřeno denně od 10 do 19 hodin, vstupné je za 100 Kč. Určitě se zastavte i u líhně – při troše štěstí se stanete očitými svědky líhnutí motýla z kukly a jeho prvního životního letu.
 

Motýlárium ve Voticích

MotýlStaré a nevyužívané skleníky ve Voticích ve středních Čechách se nedávno proměnily v Motýlárium, unikátní říši hmyzu s motýly typickými pro českou přírodu. Na ploše přes tisíc metrů čtverečních mají motýli vytvořené biotopy, které mají rádi – step, mokřad, květnatou louku i jezírko. Otevřeno je podobu letních prázdnin od 9:00 do 17:00 hodin ve všení dny, o víkendech od 10:00 do 17:00 hodin.

V budově přiléhajícího ekocentra si můžete prohlédnout unikátní výstavu motýlích fotografií Marka Vojtíška, ve vitrínách pak zapůjčené sbírky motýlů z českých muzeí a od entomologů. Zatímco dospělí návštěvníci ocení příjemné posezení ve stínu korun stromů s vůní přilehlé bylinkové zahrádky, děti potěší i poučí zajímavé hrací interaktivní prvky.
 

Motýlí ráj ve Ždánicích

Tohle místo poblíž jihomoravského městečka Ždánice nemá stěny ani stropy, nemá pevně stanovenou otvírací dobu a neplatí se tu vstupné. Jde totiž o naučnou stezku Motýlí ráj; vede údolími Šraňky a Habrůvky, která se na severním okraji města zakusují do svahů přírodního parku Ždánický les.

Název před časem vymysleli dobrovolníci z Anglie, kteří pravidelně jezdí pomáhat se záchranou území s lesostepním charakterem. Z domova byli zvyklí na několik desítek druhů denních motýlů a pestrost ždánických údolí a hlavně jejich létajících obyvatel jim přišla neskutečná. Stačí vypravit se sem v letních dnech a můžete obdivovat letecké přehlídky bezmála stovky druhů motýlů, od otakárků přes bělásky, žluťásky, modrásky, hnědásky a ohniváčky až po babočky, perleťovce a okáče.
 

Výlet za lišajem smrtihlavem

Na světovou sbírku motýlů láká Příbram, kde je v domě Natura k vidění po londýnském muzeu druhá největší světová sbírka motýlů z čeledi lišajovitých. Kromě nejznámějšího lišaje smrtihlava v Muzeu nočních motýlů uvidíte tisíce dalších, celkem 95 procent veškerých druhů, které po celém světě existují. Běžně je vystavená jen menší část sbírky; většina exponátů totiž slouží k bádání vědců a je k vidění jen na vyžádání.

Kromě lišajů můžete nahlédnout na výstavu živých českých plazů a obojživelníků. Otevřeno je zde denně od 9 do 17 hodin.
 

Motýlí ráj na bývalé Mašovické střelnici v Podyjí

motýl na střelniciJeště v nedávné minulosti u Mašovic vládli vojáci a lidem se za domy ozývala pravidelná střelba. Dnes je lokalita bývalého vojenského cvičiště místem, kde žijí desítky druhů vzácných motýlů. Na ploše kolem 80 ha najdete lesíky, úhory a hlavně rozlehlé travnaté pláně porostlé křovinami. V době babího léta se rozzáří červení zralých šípků a fialovou barvou trnek.

Můžete zde pozorovat několik desítek druhů různých modrásků, hnědásků, okáčů nebo vřetenušek, z nichž některé patří v širším regionu mezi velké vzácnosti. Stejně tak je bohatým útočištěm některých druhů orchidejí.
Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí

Ještě v nedávné minulosti u Mašovic vládli vojáci a lidem se za domy ozývala pravidelná střelba. Dnes je lokalita bývalého vojenského cvičiště místem, kde žijí desítky druhů vzácných motýlů, nebo silně ohrožený pěvec pěnice vlašská či rostou orchideje.

Papilonia – motýlí dům Praha – v rekonstrukci do prosince 2021

Papilonia – motýlí dům Praha – v rekonstrukci do prosince 2021

Papilonia Praha se z důvodu rekonstrukce od 1. 9. 2021 stěhuje do 1. patra hračkářství Hamleys. Znovu otevřena bude 1. 12. 2021, zakoupené vouchery zůstávají v platnosti.

Muzeum nočních motýlů Příbram – druhé největší muzeum lišajů na světě

Muzeum nočních motýlů Příbram – druhé největší muzeum lišajů na světě

Kolekce muzea v Příbrami je druhou nejucelenější sbírkou lišajů na světě. Svým rozsahem jej předčí pouze Muzeum přírodních věd v Londýně. V současné době muzeum vlastní 1 325 druhů a celkově více jak 200 000 exemplářů.

Motýlí dům v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům v komplexu Diana v Karlových Varech – to je tropická zahrada s živými motýly z celého světa. Můžete sledovat všechna stádia jejich vývoje v jejich přirozeném prostředí, od vajíčka přes housenku a kuklu až v motýla.

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

U Kozmic na Hlučínsku, v povodí řeky Opavy, mezi městy Opavou a Ostravou, najdete oblast, kde má voda hlavní slovo. Zdejší nivní louky jsou domovem hmyzu, žab a především ptactva. Hluboko v území byla umístěna sedmimetrová pozorovatelna s přístupovým chodníkem a sedmi informačními tabulemi.

Motýlárium Votice

Motýlárium Votice

Ve Voticích na Benešovsku vzniká první otevřené motýlárium v Česku. Ojedinělý projekt Ochrany fauny ČR proměnil staré skleníky v motýlárium, které budou obývat druhy motýlů typické pro českou přírodu.

Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic

Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic

Okolí Ždánic má jedinečné přírodní bohatství v údolí mezi osídleným prostorem a okrajem Ždánického lesa. Údolí Šraňky a Habrůvky mají charakter stepí a lesostepí a žije v nich bezmála 80 druhů denních motýlů.

Naučná stezka Capartické louky

Naučná stezka Capartické louky

V jižní části CHKO Český les byla otevřena naučná stezka Capartické louky. Stezka přibližuje zachovalé druhově bohaté luční porosty s výskytem řady vzácných druhů rostlin.