ÚvodAktualityMotýlí ráje v Česku: objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy
Zážitky

Motýlí ráje v Česku: objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy

I když jste už viděli řadu motýlích výstav, jejich křehká krása a úžasné barvy křídel vás nepřestanou fascinovat. Kde tedy právě nyní můžete obdivovat zářivý svět exotických motýlů? To vám prozradí Kudy z nudy.
Pro začátek jen malé upozornění: motýli jsou kaskadéři a občas usednou někde ve vaší blízkosti, někdy dokonce na ruku, rameno či na tašku. Dívejte se, obdivujte je, ale nesahejte na ně! Svým dotykem byste totiž setřeli jejich pel – mikroskopické šupinky na jejich křídlech, bez nichž nedokážou létat a předčasně zemřou.


Výstava exotických motýlů v Troji

motylBěhem letošní výstavy ve skleníku Fata Morgana budou návštěvníci obdivovat od 19. dubna do 2. června krásu motýlích křídel, půvabný let i tajuplnou přeměnu kukly v dospělého motýla. Letošní výstava nese podtitul "Dobrodružná cesta" – s tím jak a kam motýli cestují, vás seznámí vzdělávací panely zaměřující se na migraci motýlů. Ani tentokrát v této „sbírce“ živých motýlů nebudou chybět tropičtí krasavci Morpho peleides a Morpho achilles s blankytně modrými křídly, průsvitné babočky Methona confusa, monarchové stěhovaví, pestrobarevní otakárci a ani velcí soví motýli rodu Caligae. Součástí přehlídky živých motýlů je letos pozoruhodná výstava vyhynulých druhů tropických motýlů s názvem Ztracená krása. Během výstavy se představí přes pět tisíc jedinců! Výstava je otevřená denně od 9:00 do 19:00 hodin, za vstupné zaplatíte 180 Kč. Do Botanické zahrady se dostanete nejlépe od zastávky autobusu č. 112 "Botanická zahrada Praha" nebo "Zoologická zahrada". Kdo přijede autem, může využít parkoviště z ulice K Pazderkám či parkoviště u Zoo.
 

Papilonia Liberec – novinka ve světě motýlích domů

papilonia liberecV polovině dubna 2024 se všem milovníkům nevšedních zážitků otevřel motýlí dům Papilonia Liberec. Jedná se o speciálně vybudovaný ekosystém, který exotickým motýlům simuluje přirozené prostředí pro zdravý a aktivní život a hostům přináší neopakovatelné zážitky. Celá prohlídka je kontaktní a umožňuje seznámení s motýlími druhy z Jižní Ameriky, Asie nebo subsaharské Afriky bez jakýchkoli bariér. Papilonii spojuje jednotný koncept, ale rozdílná tematika. Pro libereckou expozici byla vybrána záhada letadla, které se zřítilo uprostřed džungle. Přítomnost návštěvníků motýly nijak nestresuje, protože nemají z lidí vrozený strach. Naopak s nimi často interagují přímým kontaktem a obzvlášť je přitahují výrazné barvy na oblečení nebo ovocné parfémy. Návštěvníci si je mohou vyfotit nebo si s nimi udělat selfie. Zázemí poskytuje Papilonii obchodní centrum Forum Liberec, otevřeno je denně od 9:00 do 20:00 hodin, za vstup zaplatíte 180 Kč.
 

Motýlí deštný prales v centru Prahy

Papilonia PrahaPředstavte si opuštěný chrám v deštném pralese, který postupně pohlcuje okolní vegetace. Stromy zarůstají do zdí, liány obepínají bezbranné sochy... A nyní si představte, že právě na takovém místě spokojeně žijí a poletují motýli. Jsou jich stovky a stovky. A jsou to ty nejkrásnější motýlí druhy naší planety! Takové místo nemusíte hledat v džungli Jižní Ameriky či daleké Asie, nýbrž přímo v centru Prahy. To je totiž Papilonia – motýlí dům Praha. Nachází se v 1. patře dětského zábavního centra The Playground v centru Prahy, který najdete v ulici Na Příkopě. Zdejší motýli pocházejí v podstatě z celého světa, ale jejich domovina je vždy v pralese. V plánu je zde mít nastálo vždy zhruba 600 motýlů ze 40 zemí světa. Motýli budou volně poletovat všude kolem vás – nabídněte jim pro přistání rameno nebo třeba nos. A místo síťky si s sebou vezměte foťák. Lovit pak můžete, jak dlouho budete chtít. Otevřeno tu mají denně od 10:00 do 20:00 hodin, vstupenka stojí 180 Kč.
 

Motýlí dům v Karlových Varech

Lanovka DianaZnáte pořekadlo, že kdo nebyl na Dianě, neviděl Karlovy Vary? Hlavním (a letitým) lákadlem Diany odedávna byla restaurace s rozhlednou, k níž z centra města vede lanovka, nabídku postupně rozšířila minizoo a Motýlí dům, celoročně otevřená tropická zahrada s živými exotickými motýly z celého světa. Létají tu krasavci s rozpětím křídel až 20 cm, samozřejmě můžete fotografovat a zdržet se tak dlouho, jak jen budete chtít. V hlavní sezoně (od května do září) zde mají otevřeno denně od 10 do 18 hodin, vstupné je za 140 Kč. Určitě se zastavte i u líhně – při troše štěstí se stanete očitými svědky líhnutí motýla z kukly a jeho prvního životního letu.


Svět motýlů v Lipně nad Vltavou

Tmotýlé dům Lipnoaké na šumavském Lipně se můžete setkat s motýly. Papilonia Lipno je motýlí dům pod umělým osvětlením, což je unikát dokonce ve světovém měřítku. Panuje zde klima z oblastí přirozeného výskytu přítomných motýlů – tedy jako v tropické džungli. Při troše štěstí na vlastní oči spatříte, jak se z kukly klube nově zrozený motýl. Motýli se lidí nebojí. Může se proto stát, že na vás nějaký okřídlený krasavec usedne. V očích motýlů jsou nejoblíbenějšími návštěvníci s pestrými barvami oblečení. Doporučujeme tedy přijít v sytě žlutém tričku. Otevřeno je zde denně od 10:00 do 19:00 hodin (mimo sezónu v dubnu a říjnu do 18:00), za vstup zaplatíte 170 korun.


Džungle plná motýlů v centru Brna

Stovky motýlů z Amazonie, Oceánie, střední Ameriky nebo Afriky můžete vidět v tropické zahradě Papilonia v pasáži Rozkvět v Brně. Chloubou zdejší sbírky je Morpho peleides, jehož krása vynikne za letu, při kterém se mění odstíny modré barvy dle toho, pod jakým úhlem na jeho křídla světlo dopadá. Přijďte se na něj podívat, otevřeno je denně od 9:30 do 19:00, za vstup se platí 180 korun. Nejbližší parkoviště je v OC Velký Špalíček, pěší návštěvníky sem dopraví tramvajová linka 1, 4 a 9. Vytoupit je třeba na stanici „Náměstí Svobody“.
 

Motýlí ráj ve Ždánicích

I náš další tip je z jižní Moravy. Místo poblíž městečka Ždánice nemá stěny ani stropy, nemá pevně stanovenou otvírací dobu a neplatí se tu vstupné. Jde totiž o naučnou stezku Motýlí ráj; vede údolími Šraňky a Habrůvky, která se na severním okraji města zakusují do svahů přírodního parku Ždánický les. Název před časem vymysleli dobrovolníci z Anglie, kteří pravidelně jezdí pomáhat se záchranou území s lesostepním charakterem. Z domova byli zvyklí na několik desítek druhů denních motýlů a pestrost ždánických údolí a hlavně jejich létajících obyvatel jim přišla neskutečná. Stačí vypravit se sem v letních dnech a můžete obdivovat letecké přehlídky bezmála stovky druhů motýlů, od otakárků přes bělásky, žluťásky, modrásky, hnědásky a ohniváčky až po babočky, perleťovce a okáče.
 

Výlet za lišajem smrtihlavem

motýl lišajNa světovou sbírku motýlů láká Příbram, kde je v domě Natura k vidění po londýnském muzeu druhá největší světová sbírka motýlů z čeledi lišajovitých (Sphingidae museum). Kromě nejznámějšího lišaje smrtihlava v Muzeu nočních motýlů uvidíte tisíce dalších, celkem 95 procent veškerých druhů, které po celém světě existují. Běžně je vystavená jen menší část sbírky; většina exponátů totiž slouží k bádání vědců a je k vidění jen na vyžádání. Kromě lišajů můžete nahlédnout na výstavu živých českých plazů a obojživelníků. Otevřeno je zde denně od 9 do 17 hodin, za vstup dáte 80 Kč.
 

Motýlí ráj na bývalé Mašovické střelnici v Podyjí

motýl na střelniciJeště v nedávné minulosti u Mašovic vládli vojáci a lidem se za domy ozývala pravidelná střelba. Dnes je lokalita bývalého vojenského cvičiště místem, kde žijí desítky druhů vzácných motýlů. Na ploše kolem 80 ha najdete lesíky, úhory a hlavně rozlehlé travnaté pláně porostlé křovinami. V době babího léta se rozzáří červení zralých šípků a fialovou barvou trnek. Můžete zde pozorovat několik desítek druhů různých modrásků, hnědásků, okáčů nebo vřetenušek, z nichž některé patří v širším regionu mezi velké vzácnosti. Stejně tak je bohatým útočištěm některých druhů orchidejí.
Motýlí cestovatelé ve skleníku Fata Morgana v Troji –  výstava živých tropických motýlů

19. 4.2. 6.
Motýlí cestovatelé ve skleníku Fata Morgana v Troji – výstava živých tropických motýlů

I letos se můžete těšit na oblíbenou výstavu živých tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Výstava Motýli: Dobrodružná cesta se koná od 19. dubna do 2. června. Součástí přehlídky je i výstava vyhynulých druhů motýlů nebo panelová výstava zaměřená na ochranu motýlů.

Muzeum nočních motýlů Příbram – druhé největší muzeum lišajů na světě Kultura

Muzeum nočních motýlů Příbram – druhé největší muzeum lišajů na světě

Kolekce muzea v Příbrami je druhou nejucelenější sbírkou lišajů na světě. Svým rozsahem jej předčí pouze Muzeum přírodních věd v Londýně. V současné době muzeum vlastní 1 325 druhů a celkově více jak 200 000 exemplářů.

Papilonia – motýlí dům Praha Příroda

Papilonia – motýlí dům Praha

Interiér Motýlího domu napodobuje džungli v oblasti slavného kambodžského chrámu Angkor Vat a podobné jsou i podmínky, ve kterých tu motýli žijí: teplotu provozovatelé udržují na 30 °C a relativní vlhkost na 80 procentech.

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.

Motýlí dům Papilonia Liberec Zážitky

Motýlí dům Papilonia Liberec

Papilonia Liberec představuje jedinečný ekosystém, ve kterém se simulují přirozené podmínky pro zdravý a aktivní život exotických motýlů. Z bezprostřední blízkosti spatříte stovky živých exponátů – motýlů pocházejících z oblastí deštných pralesů.

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech Příroda

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech – to je tropická zahrada s živými motýly z celého světa. Můžete sledovat všechna stádia jejich vývoje v jejich přirozeném prostředí, od vajíčka přes housenku a kuklu až v motýla.

Papilonia Ostrava Příroda

Papilonia Ostrava

Navštivte nový motýlí dům v Ostravě , který je největší stálou výstavu motýlů v České republice. Tropická zahrada se spoustou exotických květin je domovem tisícovky exotických motýlů, kteří pocházejí ze všech tropických krajů světa – Amazonie, Filipín, Thajska, Afriky či Austrálie.

Motýlárium Votice Příroda

Motýlárium Votice

Ve Voticích na Benešovsku vzniká první otevřené motýlárium v Česku. Ojedinělý projekt Ochrany fauny ČR proměnil staré skleníky v motýlárium, které budou obývat druhy motýlů typické pro českou přírodu.

Papilonia Karlštejn Příroda

Papilonia Karlštejn

Na poklidné cestě k hradu Karlštejn na vás čeká blízké setkání s nejkrásnějšími tvory této planety. Papilonia je svět, kde objevíte krásu motýlů, zázrak jejich zrození i fascinující pestrobarevný život.

Papilonia v Brně – objevte kouzelný motýlí svět‎ Příroda

Papilonia v Brně – objevte kouzelný motýlí svět‎

Stovky motýlů z Amazonie, Oceánie, střední Ameriky nebo Afriky můžete vidět v tropické zahradě Papilonia v pasáži Rozkvět v Brně,

Papilonia Lipno – svět motýlů v Lipně nad Vltavou Zážitky

Papilonia Lipno – svět motýlů v Lipně nad Vltavou

Vstupte do světa, kde se prolíná krása s dobrodružstvím. Pozorovat budete stovky jedinců až třiceti nejkrásnějších druhů planety.

Naučná stezka Capartické louky Příroda

Naučná stezka Capartické louky

V jižní části CHKO Český les byla otevřena naučná stezka Capartické louky. Stezka přibližuje zachovalé druhově bohaté luční porosty s výskytem řady vzácných druhů rostlin.

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí Příroda

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí

Ještě v nedávné minulosti u Mašovic vládli vojáci a lidem se za domy ozývala pravidelná střelba. Dnes je lokalita bývalého vojenského cvičiště místem, kde žijí desítky druhů vzácných motýlů, nebo silně ohrožený pěvec pěnice vlašská či rostou orchideje.

Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic Příroda

Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic

Okolí Ždánic má jedinečné přírodní bohatství v údolí mezi osídleným prostorem a okrajem Ždánického lesa. Údolí Šraňky a Habrůvky mají charakter stepí a lesostepí a žije v nich bezmála 80 druhů denních motýlů.

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase Příroda

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

U Kozmic na Hlučínsku, v povodí řeky Opavy, mezi městy Opavou a Ostravou, najdete oblast, kde má voda hlavní slovo. Zdejší nivní louky jsou domovem hmyzu, žab a především ptactva. Hluboko v území byla umístěna sedmimetrová pozorovatelna s přístupovým chodníkem a sedmi informačními tabulemi.

Další aktuality

Evropa v Česku: proč máme rádi Litvu?

Tisíce jezer, nekonečné pobřeží Baltského moře a písečné duny, jantar, rybářské vesnice, barevné domky, jezero Galvé s hradem Trakai, poutní místo Hora křížů, města Vilnius, Kaunas anebo Rumšiškės s vyhlášeným skanzenem: je tolik věcí, které máme rádi v Litvě! Seriál o evropských zemích pokračuje v Pobaltských zemích. Pojďte s Kudy z nudy poznat Litvu!
29. květen 2024 11:43
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (1.6. – 2.6.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Pradědečkův traktor v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi, Jedna země, jeden král ... hrajeme pro děti na Bezdězu, Den dětí na Zubačce, Den dětí v Safari Parku Dvůr Králové, Den dětí v Zoo Jihlava. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
29. květen 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (1.6. – 2.6.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Průvodci divočinou 2024 v Národním parku Šumava, Aviatická pouť v Pardubicích 2024, Zahájení lázeňské sezóny ve Velkých Losinách, Jedna země, jeden král ... hrajeme pro děti na Bezdězu, Česká národní banka – Encéčko slaví 2. narozeniny. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
29. květen 2024 7:00
Zážitky

Oslavte Světový den hudby!

Že si nedokážete představit svůj život bez hudby? Hudbu můžeme poslouchat prakticky kdykoliv a kdekoliv. Poslech oblíbených skladeb a písniček přináší radost a hezké vzpomínky, zlepšuje spánek a snižuje hladinu stresu. A hlavně i hudba má svůj svátek: Světový a Evropský den hudby slavíme každoročně 21. června. Co by si fandové klasické i moderní hudby měli poznačit do kalendářů?
28. květen 2024 14:59
Zážitky

Tipy pro všechny milovníky modelové železnice

Pro všechny nadšené modeláře a milovníky vláčků dnes přinášíme tipy na návštěvu modelů železnic. Malí i velcí nadšenci se mohou nechat unést do nejmenších podrobností zachycenými vlakovými soupravami i železničními drahami.
28. květen 2024 10:00
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2024

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
27. květen 2024 20:34
Zážitky

Naplánujte si výlet vlakem – turistické vlaky a vláčky vyrazily do nové sezóny 2024

Na turistické tratě se na jaře opět vrátily po zimní přestávce vlaky a vláčky motoráčky. Nadšeným cestovatelům se tak nenabízejí jen lákavé nostalgické železniční trasy, ale také zajímavá místa v okolí. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem.
25. květen 2024 15:00
Zážitky

Plavební sezona 2024 na Vltavě je tady – parníky plují na Slapech, Orlíku i Lipně

Na vltavských vodách již začala plavební sezóna a je doslova v plném proudu. Parníkem se můžete projet napříč Slapy, Orlickou přehradou i Lipnem. Parníky jezdí před prázdninami většinou jen o víkendech, v červenci a srpnu pak bude fungovat denní provoz.
25. květen 2024 12:00
Zážitky