Úvod > Aktuality > Objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy
Zážitky

Objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy

  • Vydáno30. března 2023
I když jste už viděli řadu motýlích výstav, jejich křehká krása a úžasné barvy křídel vás nepřestanou fascinovat. Kde tedy právě nyní můžete obdivovat zářivý svět exotických motýlů? To vám prozradí Kudy z nudy.
Pro začátek jen malé upozornění: motýli jsou kaskadéři a občas usednou někde ve vaší blízkosti, někdy dokonce na ruku, rameno či na tašku. Dívejte se, obdivujte je, ale nesahejte na ně! Svým dotykem byste totiž setřeli jejich pel – mikroskopické šupinky na jejich křídlech, bez nichž nedokážou létat a předčasně zemřou.


Výstava exotických motýlů v Troji

motylBěhem letošní výstavy ve skleníku Fata Morgana budou návštěvníci obdivovat od 7. dubna do 21. května krásu motýlích křídel, půvabný let i tajuplnou přeměnu kukly v dospělého motýla. S tajemstvím metamorfózy vás seznámí vzdělávací panely s řadou zajímavých informací, ale i nadživotní vývojový model – od vajíčka přes housenku až po krásného motýla. V této „sbírce“ živých motýlů nebudou chybět tropičtí krasavci Morpho peleides a Morpho achilles s blankytně modrými křídly, průsvitné babočky Methona confusa, motýlí cestovatelé – monarchové stěhovaví, pestrobarevní otakárci a ani velcí soví motýli rodu Caligae. Během výstavy se představí přes pět tisíc jedinců. Výstava bude otevřená denně od 9:00 do 19:00 hodin, za vstupné zaplatíte 180 Kč. Do Botanické zahrady se dostanete nejlépe od zastávky autobusu č. 112 "Botanická zahrada Praha" nebo "Zoologická zahrada". Kdo přijede autem, může využít parkoviště z ulice K Pazderkám či parkoviště u Zoo.
 

Papilonia – motýlí dům v Praze

Papilonia PrahaPředstavte si opuštěný chrám v deštném pralese, který postupně pohlcuje okolní vegetace. Stromy zarůstají do zdí, liány obepínají bezbranné sochy... A nyní si představte, že právě na takovém místě spokojeně žijí a poletují motýli. Jsou jich stovky a stovky. A jsou to ty nejkrásnější motýlí druhy naší planety! Takové místo nemusíte hledat v džungli Jižní Ameriky či daleké Asie, nýbrž přímo v centru Prahy. To je totiž Papilonia – motýlí dům Praha. Nachází se v 1. patře největšího hračkářství v centru Prahy, který najdete v ulici Na Příkopě. Zdejší motýli pocházejí v podstatě z celého světa, ale jejich domovina je vždy v pralese. V plánu je zde mít nastálo vždy zhruba 600 motýlů ze 40 zemí světa. Motýli budou volně poletovat všude kolem vás – nabídněte jim pro přistání rameno nebo třeba nos. A místo síťky si s sebou vezměte foťák. Lovit pak můžete, jak dlouho budete chtít. Otevřeno tu mají denně od 10:00 do 20:00 hodin, vstupenka stojí 170 Kč.
 

Motýlí dům v Karlových Varech

Lanovka DianaZnáte pořekadlo, že kdo nebyl na Dianě, neviděl Karlovy Vary? Hlavním (a letitým) lákadlem Diany odedávna byla restaurace s rozhlednou, k níž z centra města vede lanovka, nabídku postupně rozšířila minizoo a Motýlí dům, celoročně otevřená tropická zahrada s živými exotickými motýly z celého světa. Létají tu krasavci s rozpětím křídel až 20 cm, samozřejmě můžete fotografovat a zdržet se tak dlouho, jak jen budete chtít. V hlavní sezoně je otevřeno denně od 10 do 19 hodin, vstupné je za 120 Kč. Určitě se zastavte i u líhně – při troše štěstí se stanete očitými svědky líhnutí motýla z kukly a jeho prvního životního letu.


Svět motýlů v Lipně nad Vltavou

Tmotýlé dům Lipnoaké na šumavském Lipně se můžete setkat s motýly. Papilonia Lipno je motýlí dům pod umělým osvětlením, což je unikát dokonce ve světovém měřítku. Panuje zde klima z oblastí přirozeného výskytu přítomných motýlů – tedy jako v tropické džungli. Při troše štěstí na vlastní oči spatříte, jak se z kukly klube nově zrozený motýl. Motýli se lidí nebojí. Může se proto stát, že na vás nějaký okřídlený krasavec usedne. V očích motýlů jsou nejoblíbenějšími návštěvníci s pestrými barvami oblečení. Doporučujeme tedy přijít v sytě žlutém tričku. Otevřeno je zde denně od 10:00 do 19:00 hodin, za vstup zaplatíte 170 korun.


Džungle plná motýlů v centru Brna

Stovky motýlů z Amazonie, Oceánie, střední Ameriky nebo Afriky můžete vidět v tropické zahradě Papilonia v pasáži Rozkvět v Brně. Chloubou zdejší sbírky je Morpho peleides, jehož krása vynikne za letu, při kterém se mění odstíny modré barvy dle toho, pod jakým úhlem na jeho křídla světlo dopadá. Přijďte se na něj podívat, otevřeno je denně od 10:00 do 20:00, za vstup se platí 170 korun. Nejbližší parkoviště je v OC Velký Špalíček, pěší návštěvníky sem dopraví tramvajová linka 1, 4 a 9. Vytoupit je třeba na stanici „Náměstí Svobody“.
 

Motýlí ráj ve Ždánicích

I náš další tip je z jižní Moravy. Místo poblíž městečka Ždánice nemá stěny ani stropy, nemá pevně stanovenou otvírací dobu a neplatí se tu vstupné. Jde totiž o naučnou stezku Motýlí ráj; vede údolími Šraňky a Habrůvky, která se na severním okraji města zakusují do svahů přírodního parku Ždánický les. Název před časem vymysleli dobrovolníci z Anglie, kteří pravidelně jezdí pomáhat se záchranou území s lesostepním charakterem. Z domova byli zvyklí na několik desítek druhů denních motýlů a pestrost ždánických údolí a hlavně jejich létajících obyvatel jim přišla neskutečná. Stačí vypravit se sem v letních dnech a můžete obdivovat letecké přehlídky bezmála stovky druhů motýlů, od otakárků přes bělásky, žluťásky, modrásky, hnědásky a ohniváčky až po babočky, perleťovce a okáče.
 

Výlet za lišajem smrtihlavem

motýl lišajNa světovou sbírku motýlů láká Příbram, kde je v domě Natura k vidění po londýnském muzeu druhá největší světová sbírka motýlů z čeledi lišajovitých. Kromě nejznámějšího lišaje smrtihlava v Muzeu nočních motýlů uvidíte tisíce dalších, celkem 95 procent veškerých druhů, které po celém světě existují. Běžně je vystavená jen menší část sbírky; většina exponátů totiž slouží k bádání vědců a je k vidění jen na vyžádání. Kromě lišajů můžete nahlédnout na výstavu živých českých plazů a obojživelníků. Otevřeno je zde denně od 9 do 17 hodin.
 

Motýlí ráj na bývalé Mašovické střelnici v Podyjí

motýl na střelniciJeště v nedávné minulosti u Mašovic vládli vojáci a lidem se za domy ozývala pravidelná střelba. Dnes je lokalita bývalého vojenského cvičiště místem, kde žijí desítky druhů vzácných motýlů. Na ploše kolem 80 ha najdete lesíky, úhory a hlavně rozlehlé travnaté pláně porostlé křovinami. V době babího léta se rozzáří červení zralých šípků a fialovou barvou trnek. Můžete zde pozorovat několik desítek druhů různých modrásků, hnědásků, okáčů nebo vřetenušek, z nichž některé patří v širším regionu mezi velké vzácnosti. Stejně tak je bohatým útočištěm některých druhů orchidejí.
Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic

Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic

Okolí Ždánic má jedinečné přírodní bohatství v údolí mezi osídleným prostorem a okrajem Ždánického lesa. Údolí Šraňky a Habrůvky mají charakter stepí a lesostepí a žije v nich bezmála 80 druhů denních motýlů.

Papilonia v Brně – objevte kouzelný motýlí svět‎

Papilonia v Brně – objevte kouzelný motýlí svět‎

Stovky motýlů z Amazonie, Oceánie, střední Ameriky nebo Afriky můžete vidět v tropické zahradě Papilonia v pasáži Rozkvět v Brně,

Papilonia – motýlí dům Praha

Papilonia – motýlí dům Praha

Interiér Motýlího domu napodobuje džungli v oblasti slavného kambodžského chrámu Angkor Vat a podobné jsou i podmínky, ve kterých tu motýli žijí: teplotu provozovatelé udržují na 30 °C a relativní vlhkost na 80 procentech.

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

U Kozmic na Hlučínsku, v povodí řeky Opavy, mezi městy Opavou a Ostravou, najdete oblast, kde má voda hlavní slovo. Zdejší nivní louky jsou domovem hmyzu, žab a především ptactva. Hluboko v území byla umístěna sedmimetrová pozorovatelna s přístupovým chodníkem a sedmi informačními tabulemi.

Papilonia Lipno – svět motýlů v Lipně nad Vltavou

Papilonia Lipno – svět motýlů v Lipně nad Vltavou

Vstupte do světa, kde se prolíná krása s dobrodružstvím. Pozorovat budete stovky jedinců až třiceti nejkrásnějších druhů planety.

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech – to je tropická zahrada s živými motýly z celého světa. Můžete sledovat všechna stádia jejich vývoje v jejich přirozeném prostředí, od vajíčka přes housenku a kuklu až v motýla.

Motýlárium Votice

Motýlárium Votice

Ve Voticích na Benešovsku vzniká první otevřené motýlárium v Česku. Ojedinělý projekt Ochrany fauny ČR proměnil staré skleníky v motýlárium, které budou obývat druhy motýlů typické pro českou přírodu.

Naučná stezka Capartické louky

Naučná stezka Capartické louky

V jižní části CHKO Český les byla otevřena naučná stezka Capartické louky. Stezka přibližuje zachovalé druhově bohaté luční porosty s výskytem řady vzácných druhů rostlin.

Muzeum nočních motýlů Příbram – druhé největší muzeum lišajů na světě

Muzeum nočních motýlů Příbram – druhé největší muzeum lišajů na světě

Kolekce muzea v Příbrami je druhou nejucelenější sbírkou lišajů na světě. Svým rozsahem jej předčí pouze Muzeum přírodních věd v Londýně. V současné době muzeum vlastní 1 325 druhů a celkově více jak 200 000 exemplářů.

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí

Ještě v nedávné minulosti u Mašovic vládli vojáci a lidem se za domy ozývala pravidelná střelba. Dnes je lokalita bývalého vojenského cvičiště místem, kde žijí desítky druhů vzácných motýlů, nebo silně ohrožený pěvec pěnice vlašská či rostou orchideje.

Další aktuality

25 tipů pro filmové fanoušky

Milujete film? Nechte se unést svou vášní a vyberte si některou z aktivit nebo akcí, které jsou s filmem svázané. Ať už navštívíte místa s natáčením slavných filmů spojená, rodiště známých herců nebo si koupíte lístky na filmový festival, snese se na vás odraz hvězdné filmové slávy.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na víkend 27. až 28. května 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

Seznamte se: jaká jsou nejoblíbenější mužská jména?

Jaká jsou nejpopulárnější jména pro kluky, chlapce a muže? Která dříve oblíbená jména pro miminka mizí a která jsou naopak v kurzu? Jak na tom jsou Jan, Tomáš, Martin, Jakub a Lukáš, a která jména se objevují nejčastěji?
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2023

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
Zážitky

Evropské fondy pomáhají realizovat malé i velké projekty po celé České republice

Evropské fondy pomáhají realizovat malé i velké projekty po celé České republice. Zajímá vás, kde konkrétně fondy EU pomohly ve vašem regionu? Ministerstvo pro místní rozvoj pravidelně pořádá akce, kde se s úspěšnými projekty můžete seznámit.
Zážitky

Tipy kam s českou flotilou po řekách, přehradách a rybnících

Česko sice není námořní velmoc, ale kdyby se shromáždily všechny parníky, parníčky, hausbóty a plavidla všeho druhu, která rok co rok brázdí hladiny našich řek a přehrad, vznikla by velkolepá flotila. Portál Kudy z nudy pro vás zmapoval nejznámější místa, kde se plaví jednotlivé lodě.
Zážitky

Za méně peněz víc muziky aneb kde s jedním vstupným uvidíte víc?

Vzpomínáte na profesora Zelí z povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmana Exkurze do zoo a jeho vychytralou poznámku „Nechci slevu zadarmo“? Okřídlenou větou jsme se na portálu Kudy z nudy nechali vést při mapování míst, kde vám nabídnou nejrůznější zvýhodněné vstupenky.
Zážitky

Za devatero horami a devatero řekami... aneb devět pohádkových výstav pro děti

Milovníci pohádek si letos mohou vybírat z bohaté nabídky expozic, hravých výstav a pohádkových festivalů. Na Brněnském výstavišti čekají malé i velké návštěvníky Šmoulové, kteří si zde postavili šmoulí vesnici i kouzelný les. Do světa fantazie se přenesete také na Chvalském zámku, kde se právě nachází putovní Imaginárium anebo v jihočeské Bechyni, kde se otevřel rozsáhlý svět skřítků a víl. Kdo touží po setkání s princeznami, může se vypravit do Dětenic nebo na zámek Ratibořice. Popelka na vás pak čeká na hradě Švihově.
Zážitky