!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Štěpána Kvilda

Kostel sv. Štěpána Kvilda

Památky
Když v roce 1765 vyhověla pražská arcibiskupská konsistoř žádosti kvildských věřících, byla zahájena stavba dřevěného kostela, jehož stěny byly pokryty šindelem.
Bohužel dřevěná stavba spolu s 18 domy a novou školou zmizela v plamenech velkého požáru, který na Kvildě propukl roku 1889. O 3 roky později byla na místě původního kostela zahájena stavba nového, tentokrát kamenného podle vzoru novogotického kostela Knížecích Pláních. Nový kostel sv. Štěpána byl vysvěcen roku 1894 a útočiště v něm nacházeli nejen obyvatelé Kvildy, ale i okolních šumavských vesnic.

Roku 2002 byl do věže kostela zavěšen další zvon k poctě Panny Marie Pomocnice křesťanů. Celých 174 kg vážící obr se rozeznívá třikrát denně.

Dnes slouží kostel nejen pro účely bohoslužeb, ale i jako koncertní síň duchovní hudby.
Již kolem původního kostela byl založen hřbitov. V roce 1978 byla však kovové a litinové kříže zpeněženy ve sběrných surovinách a kamenné náhrobky skončily v hraničním pásmu. Na jaře roku 2004 byly náhrobky symbolicky vráceny a nyní čekají na vytvoření pietního místa.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019