Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vyklanticích
Památky

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vyklanticích

Kostel ve Vyklanticích na Pelhřimovsku byl dokončen roku 1729. Centrální stavba s hranolovitou věžičkou a eliptickou kupolí lodě je zakončena lucernou s podélnými okénky. V kostele jsou umístěny ultramoderní sochy vytištěné na 3D tiskárně.
Barokní kostel sv. Jana Nepomuckého nechal ve Vyklanticích postavit roku 1722 hrabě Harrach, který tenkrát získal zdejší panství. O vysvěcení stavby požádal hrabě v červnu 1727, došlo k němu ale až o dva roky později. Stavba je připisována Santinimu Aichelovi.

Do interiéru kostela se postupně navrací jedenáct soch, které byly umístěny na začátku devadesátých do depozitáře v Želivského kláštera, aby se nestaly terčem zlodějů. Autorem původních soch by mohl být podle odborníků takzvaný „vyklantický sochař“. Snad šlo o jihlavského sochaře Václava Höbla, který v roce 1726 – tedy v době vzniku vyklantického kostela – pracoval také pro želivský klášter. Jeho sochy se vyznačují charakteristickými rysy. Jsou poměrně malé velikosti, mají kulatý obličej, hubená těla se šlachovitými údy, ale paradoxně se u těchto postav objevuje výrazně vyvinuté prsní svalstvo. Originály soch se podařilo oskenovat a následně vytisknout na 3D tiskárně, výsledné sochy jsou z tvrzené umělé hmoty.

Spolu s dalšími sochami nyní zdobí interiér kostela svatý Jan Nepomucký na hlavním oltáři, dva andělé, Bůh Otec, Ježíš Kristus a Panna Marie. Sochy polychromoval pacovský akademický malíř Petr Hampl.
Zámek Vyklantice

Zámek Vyklantice

Vyklantice, Kraj Vysočina
Kaple sv. Huberta u Vyklantic

Kaple sv. Huberta u Vyklantic

Vyklantice, Kraj Vysočina
Památník Antonína Sovy v Lukavci

Památník Antonína Sovy v Lukavci

Lukavec, Kraj Vysočina
Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka

Čechtice, Středočeský kraj