Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Jana Křtitele v Paštikách

Kostel sv. Jana Křtitele v Paštikách

Památky
Kostel svatého Jana Křtitele tvoří nepřehlédnutelnou dominantu obce Paštiky, vzdálené asi dva kilometry od Blatné. V letech 1747 až 1753 jej nechala vystavět baronka Marie Alžběta Serényiová podle plánů významného barokního architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera.

Cibulovitá věž paštického kostela je vidět z širokého okolí. Kostel, který je jednou z nejhezčích památek Blatenska, byl postaven v roce 1753 podle plánů Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Ten na jeho stavbu osobně bedlivě dohlížel – Paštiky navštívil během stavebních prací celkem pětkrát.

Vnitřní barokní výzdoba je dílem řezbáře Ferdinanda Ublakera (kromě soch vytvořil také raně rokokovou výzdobu varhan a zpovědnic) a malíře J. V. Spitzera (nástropní fresky a oltářní obrazy) z poloviny 18. století. Kněžiště i loď jsou bohatě členěny římsami a pilastry. Loď je oddělena klenutým obloukem, který je také zdoben bohatými římsami. Zakončení lodi tvoří kruchta s rokokovými varhanami. Vnější zdi kostela s věží jsou zdobeny mohutnými, bohatě členěnými, římsami. Umístění kostela v krajině na vysoké terase s dvojitým schodištěm a jeho architektura ze sklonku Dienzenhoferova života je harmonickým dílem tří význačných barokních umělců své doby.

Kostel obklopuje hřbitov, do něhož vedou tři brány. Brána na východní straně, na vysoké terase přímo proti kostelu, je ozdobena kamennými lebkami. Odtud pochází místní rčení adresované hubenému člověku, že vypadá jak paštická smrt. Poblíž kostela stojí rovněž podle Dienzehoferových plánů postavená hřbitovní kaple, pod níž je krypta. Od roku 1846 slouží kaple s kryptou jako rodinná hrobka rodu Hildprandtů.

Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019
Lom Paštiky u Blatné

Lom Paštiky u Blatné

Bezdědovice, Jižní Čechy
Vila Fiala v Blatné

Vila Fiala v Blatné

Blatná, Jižní Čechy
FitnessONE v Blatné

FitnessONE v Blatné

Blatná, Jižní Čechy