Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kino Máj v Doksech
Foto: NPÚ
Památky

Kino Máj v Doksech

Autorem architektonického projektu je Ing. arch. Karel Hubáček, který též vykonával autorský dozor. Jedná se o mimořádně hodnotný a kvalitní příklad architektury tzv. bruselského stylu a zároveň jedno z vrcholných děl Karla Hubáčka, potažmo ateliéru SIAL.
Doksy jako "Severočeské jezerní lázně" měly své kino už ve 20. letech 20. století. Bylo to kino Heller a nacházelo se v dnešní Komenského ulici v zadní části restaurace Bezděz. Přežilo německou okupaci a podlehlo až v roce 1953 požáru. Stavba kina Máj začala spolu s výstavbou základní školy. Při výkopu ale byla objevena spodní voda, proto musela být stavba zastavena. Stavební materiál byl převezen na staveniště školy a stavba kina byla zahájena roku 1957 až po vypracování nové projektové dokumentace.

Autorem architektonického projektu byl Ing. arch. Karel Hubáček, který na stavbě také vykonával autorský dozor. Krátce nato projektoval světově uznávanou stavbu hotelu a vysílače na vrcholu Ještědu, za kterou byl oceněn Perretovou cenou Mezinárodní unie architektů. Kino bylo slavnostně otevřeno 9. března 1963 premiérou českého širokoúhlého filmu Závrať.

Konstrukčně je objekt řešen jako železobetonový skelet, vynášený na železobetonových patkách a pasech, překlenujících terén, čímž se podařilo vyřešit problematické podloží s agresivní spodní vodou. Konstrukci doplňuje ocelový krov se skořepinovou klenbou, završující kinosál. Ateliér si poradil s náročnou parcelou a podařilo se mu novostavbu citlivě zasadit do této partie města. To vynikne zejména při pohledu z Valdštejnské ulice, kdy má kino charakter rodinného domku. Kinosál představuje jediný, komplexně dochovaný interiér z doby vzniku stavby.

Provozovatel

Kino Máj (Kultura Doksy)

Máchova 542
472 01 Doksy
Tel.:
+420 725 725 453
Email:
kinomaj.doksy@cen...
WWW:
kinodoksy.cz
WWW:
https://kulturado...
GPS:
50,569244 14,652950
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Máchův kraj
Město:
Doksy
Tipy na výlet:
Doksy a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Talkshow se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou

Nebojte se historie a nespílejte spisovatelům. Talkshow spisovatele Vlastimila Vondrušky o tom, co vlastně víme o životě středověkých lidí, co nám prameny mohou říci a co se už zjistit nedá a proč jsou učebnice dějepisu nuda. Akce probíhá v Rytířském sále na zámku Doksy.
Doksy, Liberecký kraj

Vánoce u Valdštejnů

Jak se slavily Vánoce na dokském zámku v 19. století, se můžete dozvědět v rámci divadelních komentovaných prohlídek, které se konají v sobotu 10. prosince 2022.
Doksy, Liberecký kraj

Adventní koncert – Rosu dejte nebesa

Kultura Doksy zve na velmi vzácný adventní koncert v Rytířském sále na zámku v Doksech, který proběhne ve čtvrtek 15. prosince od 19:00. Uslyšíte pěvecké duo Kchun: Martin Prokeš (tenor) a Marek Šulc (baryton) za doprovodu varhanního mistra Jaroslava Tůmy.
Doksy, Liberecký kraj

Adventní plavby po Máchově jezeře

Společnost Regata Máchovo jezero opět připravila sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí, v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás 60 minut krásných zážitků.
Doksy, Liberecký kraj

Zoopark Berousek Doksy

Vezměte děti na výlet do přírodního soukromého zooparku a odpočiňte si u nás.
Doksy, Liberecký kraj

Za bizarními skalními útvary v okolí Doks

Nabízíme vám cyklistický výlet do míst, kam se před rokem 1990 nesmělo, ačkoliv se jedná o jeden z nejromantičtějších koutů v okolí Doks.
Doksy, Liberecký kraj

Na kole Máchovi v patách po stopách zaniklých hradů

Středně obtížný výlet vede po málo frekventovaných asfaltových silničkách III. třídy malebnou krajinou Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.
Doksy, Liberecký kraj

Památník K. H. Máchy v Doksech

V nejstarším dochovalém domě v Doksech uvidíte výběr knih z díla K. H. Máchy, ukázky užitého umění z období biedermeieru a expozici o rybářství a rybníkářství na Českolipsku.
Doksy, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro U Strnada v Doksech

Tak trochu jiné bistro s vynikající nabídkou fresh kuchyně a street-foodu.
Doksy, Liberecký kraj

Autokemp Klůček na Máchově jezeře

Autokemp Klůček nabízí ubytování ve dvou, tří a čtyřlůžkových chatkách. V celém kempu je také dostatek prostoru pro váš vlastní stan či karavan.K dispozici jsou sprchy, sociální zařízení, dvě kuchyňky s vařičem, prádelna s pračkou a sušičkou.
Doksy, Liberecký kraj

Molo 23 na břehu Máchova jezera

Vychutnejte si dobré jídlo s výhledem na Máchovo jezero. Ve stylovém grill baru Molo 23 aneb five over nine bar na vás čekají luxusní steaky, dobroty z grilu i velký výběr dobrého pití.
Doksy, Liberecký kraj

Hotel Port

Hotel Port leží přímo na břehu Máchova jezera v romantickém prostředí nedaleko hradu Bezděz. Hotel má vlastní parkoviště, pláž, venkovní i vnitřní bazén, vířivku, saunu, páru, bowling, restauraci s terasou a výhledem na jezero, sportovní a vodní půjčovnu.
Doksy, Liberecký kraj