!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kaple sv. Antonína Rounek
Památky

Kaple sv. Antonína Rounek

Stavbu kapličky svatého Antonína financoval a realizoval pelhřimovský pekař Antonín Polesný v roce 1737. Byla postavena při staré obchodní cestě z Jihlavy do Pelhřimova. V kapličce jsou uloženy ostatky svatého Valentýna a svatého Bonifáce.
Kaple je uvnitř vyzdobena iluzivní barokní výmalbou. Ostatky svatého Valentýna a svatého Bonifáce jsou zapečetěny a uloženy v dlaždici z bílého mramoru uvnitř kaple. Barokní stavba uprostřed lesů je hodně navštěvovaná turisty i zamilovanými dvojicemi a každý si pro štěstí zazvoní na zvoneček, umístěný zvenčí na kapličce. Tento zvoneček je již třetí v pořadí. Byl ulit z hlavní německých děl v roce 1946.

Svatostánek je také opředen pověstmi: Kdysi dávno tudy vedla cesta z Jihlavy do Pelhřimova, která zanikla někdy v první polovině 19. století. Po této cestě jednou procházel chudý pekařský tovaryš a na tomto místě odpočíval. Ve spánku se mu zdálo, že pod kamenem, na který si položil hlavu, je poklad. Jako poděkování by měl z peněz z pokladu postavit kapličku ke cti sv. Antonína. Tolik praví legenda. Faktem je, že kaplička byla postavena na popud pelhřimovského pekaře Antonína Polesného, který na ni věnoval sto zlatých.

Během dalších 250let byla kaplička několikrát zničena, potom opravena a zase vysvěcena. Poslední její rekonstrukce proběhla od května do září roku 2013. Nově byla vysvěcena 15. června 2014. Ke kapli se každoročně pořádá pouť.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 11. 8. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Chocolaterie Kamila

Chocolaterie Kamila

Jihlava, Vysočina
Exkurze v Pivovaru Jihlava

Exkurze v Pivovaru Jihlava

Jihlava, Vysočina
Kavárna Bioscop v Jihlavě

Kavárna Bioscop v Jihlavě

Jihlava, Vysočina