!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Středověké kutiště Rounek
Památky

Středověké kutiště Rounek

Středověké kutiště Rounek nedaleko Jihlavy připomíná středověké dolování stříbrné rudy. Kutiště se 40 dochovanými jámami bylo v roce 2007 prohlášeno za kulturní památku.
Zřetelné pozůstatky po středověkém dolování stříbrné rudy naleznete poblíž obce Rounek u Rantířova. Kutiště bylo v roce 2007 prohlášeno za kulturní památku. Jsou zde patrné zhruba čtyři desítky dochovaných jam po těžbě. Nejzachovalejší šachta je v horní části zapažena, okolo je dřevěné zábradlí a na místě jsou dvě informační tabule. Vrch Rudný je bývalé kutiště dlouhé 400 metrů. Existuje tam i vodní náhon, byť dnes suchý.

Nevede sem žádné značení, ale zorientovat se dá jednoduše – stačí následovat zelenou značku směrem od Rounku ke Kapli sv. Antonína a těsně před bývalou hájovnou odbočit po výrazné lesní cestě doleva. Po necelých 600 metrech uvidíte po pravé straně v lese informační tabule.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Chocolaterie Kamila

Chocolaterie Kamila

Jihlava, Vysočina
Exkurze v Pivovaru Jihlava

Exkurze v Pivovaru Jihlava

Jihlava, Vysočina
Kavárna Bioscop v Jihlavě

Kavárna Bioscop v Jihlavě

Jihlava, Vysočina