Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Vrch Brník v Českém středohoří s kruhovým výhledem
Příroda

Vrch Brník v Českém středohoří s kruhovým výhledem

Brník je výrazný čedičový vrch, který se nachází cca 8 km severovýchodně od Loun. Tvoří součást trojice výrazných vrchů, Oblík-Srdov-Brník v Chráněné krajinné oblasti České středohoří o celkové rozloze 335 ha. Od vrchu Srdov je oddělen sedlem. Vrch je bezlesý, holý a nabízí daleké rozhledy.
Brník (471 m) je výrazný nefelinitový vrch Českého středohoří, který se nachází na území obce Charvatce u Loun, asi osm kilometrů severovýchodně od větších Loun. Společně s Srdovem a Oblíkem tvoří kopec trojici výrazných solitérních vrchů, jež stojí seřazeny v řadě vedle sebe v severovýchodně–jihozápadním směru. Vrchol Brníku je o 11 metrů nižší, než vrchol sousedního Srdova. Za dobrého počasí poskytuje nádherný kruhový výhled.

Vrchol tvoří žíla olivinického nefelinitu s prvky mrazového zvětrávání – pozorovat je zde možné mrazové sruby a stěny se sloupcovou odlučností horniny. Oblast všech tří kopců je cenným územím pro studium stepní flory a fauny. Vyskytují se zde suchomilná společenstva rostlin a na ně vázaných živočichů. Na malém území se zde setkáváme se stepními formacemi, které je možné vidět až např. v Rusku v úseku od jižního Uralu po Kaspické moře.

Ze zvláště chráněných rostlinných druhů jsou zde hojné: hlaváček jarní, divizna brunátná, bělozářka liliovitá, modřenec tenkokvětý, ovsíř stepní, několik druhů kavylů, kozinec bezlodyžný, chrpa chlumní, lilie zlatohlávek. Rostou zde i vzácné druhy jako orsej blatoucholistý nebo křivatec pomořanský. Vyskytuje se zde také vzácný dřín evropský, většinou v keřovité formě. Domov zde našli i zástupci fauny, jako je užovka hladká, strnad zahradní, linduška lesní, bělořit šedý či dudek chocholatý. Celkem bylo v EVL Oblík-Srdov-Brník zjištěno 81 druhů obratlovců. Z motýlů můžeme jmenovat běláska ovocného, lišaje pryšcového a přástevníka mařinkového, z brouků roháče obecného, chrobáka vrubounovitého či ozbrojeného, důležitý je Parazuphium chevrolati rebli – endemit Oblíku. Agentura ochrany přírody ČR zde provedla revitalizaci starých cest, které umožňují přehánět stáda ovcí a koz po celé oblasti, a obnovu starých extenzivních sadů.
 
Na vrchol Brníku vede několik tras. Tou patrně nejobvyklejší je trasa z obce Mnichov přes hřeben Srdova a sedlem mezi oběma vrchy. Pohodlné trasy vedou z Mnichova nebo z Charvatců polními cestami do sedla mezi oběma vrchy a vystoupáním přímo na Brník.
 

Konstruktivní tendence

Rozsáhlou výstavou ze svých sbírek se GBR vrací ke svým počátkům a výraznému fenoménu československého a světového umění šedesátých let, pro který jsme si zvykli souhrnně používat označená konstruktivní nebo také nové tendence.
Louny, Ústecký kraj

Wohnout – Hudba na vinocích 2023

Tuzemské vinohrady rozezní populární série koncertů Hudba na vinicích. Přijedou Čechomor, Lucie Bílá, Wohnout a spousta dalších interpretů.
Třebívlice, Ústecký kraj

Vašo Patejdl ve vinařství Johann W – Hudba na vinicích 2023

Tuzemské vinohrady rozezní populární série koncertů Hudba na vinicích. Přijedou, Čechomor, Lucie Bílá, Wohnout a spousta dalších interpretů.
Třebívlice, Ústecký kraj

Jelen ve vinařství Johann W – Hudba na vinicích 2023

Tuzemské vinohrady rozezní populární série koncertů Hudba na vinicích. Přijedou Čechomor, Lucie Bílá, Wohnout a spousta dalších interpretů.
Třebívlice, Ústecký kraj

Vrch Oblík v Českém Středohoří

Bezlesá silueta dominantního, 509 m vysokého vrchu Oblíku na jižním okraji Českého středohoří je nedílnou součástí krajinného panorama města Loun.
Raná, Ústecký kraj

Kurzy létání na Rané u Loun

Základní škola létání je pro paraglidingové začátečníky to správné místo. Nejlepším způsobem jak se naučit létat je, nechat se provést abecedou paraglidingu od zkušených instruktorů, kteří za svoji více než desetiletou praxi již naučili létat stovky žáků.
Raná, Ústecký kraj

Kurzy paraglidingu na kopci Raná u Loun

Seznamovací kurz paraglidingu nabízíme všem dosud nerozhodnutým zájemcům toužícím po létání.
Raná, Ústecký kraj

Raná – výlet na Ranskou horu za paraglidingem

Pozvánka na poutní místo Ranskou horu. Sportovní letecký areál Raná u Loun "Skleník" vás zve na netradiční místo, kde se setkávají turisté, modeláři, ale hlavně se na tomto kopci létá na všem možném i nemožném. Máme u nás dětské hřiště. Je možné si zalétat na tandem paraglidingu nebo větroni!
Raná, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Statek Oblík

Nabízíme příjemné útočiště pro víkendový únik z rušného velkoměsta, celotýdenní dovolenou, efektivně strávený teambuilding nebo narozeninovou oslavu. Pokud stále hledáte prostor pro pohádkovou svatbu, statek Oblík je tím ideálním místem
Raná, Ústecký kraj

Restaurace U Jíchů v Lounech

Restaurace U Jíchů v Lounech nabízí velký výběr rozmanitých specialit tradiční české i staročeské kuchyně, zvěřinu a mezinárodní kuchyni. K dispozici je také zahradní restaurace s grilem.
Louny, Ústecký kraj

Vinařství Johann W Třebívlice

Johann W je obnovené vinařství, které nabízí prohlídky pro veřejnost. Za jedním z největších vinařských projektů v Čechách poslední doby stojí podnikatel a místní patriot Jan Dienstl.
Třebívlice, Ústecký kraj

Penzion Laura Louny

Penzion Laura je především útulné ubytování rodinného typu na okraji města Louny. Ubytování – kapacita penzionu je 10 lůžek (4 pokoje). Hostům je k dispozici wifi zdarma, společenská místnost s kuchyňkou , parkování.
Louny, Ústecký kraj