Úvod > Co chcete dělat? > Hrobka Buquoyů na hřbitově v Nových Hradech
Památky

Hrobka Buquoyů na hřbitově v Nových Hradech

Buquoyská hrobka tvoří výraznou dominantu novohradského hřbitova. Nad vchodem do zádušní kaple upoutá pohledy rozměrná pozlacená mozaika Panny Marie, zhotovená podle návrhu Maxe Švabinského.
Hrobka, která stojí na východním konci hřbitova, má dvě části – kryptu v přízemí a kapli v patře. V tympanonu portálu v přízemí je umístěn kamenný reliéf s buquoyským znakem neseným párem gryfů a rodovým heslem: „DIEU ET MON ROI“ (Bohu a mému králi). V hrobce je dodnes umístěno osm rakví s tělesnými pozůstatky Buquoyů (tři manželské páry) a jejich příbuzných, sourozenců z rodu Cappy. Další členové rodu Buquoyů zůstali uloženi v původní rodinné hrobce, kterou nechala zbudovat hraběnka Marie Magdalena v novohradském kostele v 17. století.

Hrobku nechal vybudovat hrabě Karel Bonaventura Buquoy. Tato stavba byla postavena v letech 1890–1892 v pseudogotickém slohu novohradským buquoyským stavitelem Karlem Bůžkem podle projektu pražského architekta vládního rady Josefa Schulze. Stavba velmi připomíná schwarzenberskou hrobku v Třeboni, liší se však od ní především tím, že nemá podzemní krypty.

Hrobka je v současné době ve správě Technických služeb města Nové Hrady a není pravidelně otevřena veřejnosti. V případě zájmu o návštěvu kontaktujte Kulturní a informační centrum Nové Hrady.

Ubytování a restaurace v okolí

Apatyka Café

Apatyka Café

Nové Hrady, Jihočeský kraj
Kavárna Kousek v Nových Hradech

Kavárna Kousek v Nových Hradech

Nové Hrady, Jihočeský kraj
Residence Terčino údolí

Residence Terčino údolí

Nové Hrady, Jihočeský kraj