Úvod > Co chcete dělat? > Lomy na Babí hoře – Sumrakov
Příroda

Lomy na Babí hoře – Sumrakov

Na severozápad od Telče leží městečko Mrákotín a u něho zalesněný vršek Babí hora. Lomy se nacházejí poblíž vesnice Horní Bolíkov směrem od města Studená na Telč. Jsou zde celkem tři lomy, z nichž ve dvou stále probíhá těžba.
Lom Sumrakov se nachází blízko vrcholu Babí hory (708 m n.m.), zhruba uprostred mezi obcemi Horní Bolíkov a Sumrakov. Velký lom vpravo má rozlohu přibližně 50 x 50 metrů a jeho hloubka dosahuje až 23 metrů. Menší lom je mělčí, asi 8 metrů. Lomy jsou využívány potápěči, kteří si zde užívají vynikající viditelnost díky níž spatřují bohatý život pod hladinou. Žijí zde velcí okouni, štiky a líni. V kamenité suti je také mnoho raků. V lomech však stále probíhá těžba, o možnosti koupání a potápění je však vždy lépe dohodnout se přímo s vedoucím lomu (723 517 301).

U obce Horní Bolíkov odbočte u křížku na kamenném podstavci na lesní cestu. Tato soukromá cesta je v současné době uzavřena závorou a nelze již dojet až nahoru k horní závoře vlastního lomu. Těženou surovinou zde je jemnozrnná, dvojslídá žula, tzv. mrákotínského typu. Její barva je šedá, částečně až do modra, v blízkosti tektonických puklin je zbarvena do žlutošeda až hněda.

Ke kopci Babí hora se váže i jedna pověst: na úpatí kopce stávala kdysi chaloupka se zahrádkou, kde žila stařenka. Jediní její ochránci byli dva mohutní psi, kteří ovšem v mrákotínských občanech vyvolali představu, že stařence hlídají poklad. Chamtivá sedlákova žena se rozhodla, že poklad získá. Nejprve otrávila oba velké psy a zaslepena touha po zlatě, zabila i stařenku. Když poklad nikde nenašla, ve zlosti chaloupku zapálila. Vršek je od té doby pojmenován „Babí“ hora, ale když sem zavítáte, určitě tu v překrásné přírodě zažijete mnohem romantičtější příběh.

Ubytování a restaurace v okolí

Kozí statek Pod Křížkem

Kozí statek Pod Křížkem

Studená, Jihočeský kraj
Statek Javořice

Statek Javořice

Telč, Kraj Vysočina
Penzion Za Vsí Borovná u Telče

Penzion Za Vsí Borovná u Telče

Borovná, Kraj Vysočina
Vinná maringotka v Borovné

Vinná maringotka v Borovné

Borovná, Kraj Vysočina