Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Křížová cesta v Brně-Lesné aneb Milan Kundera jako Jidáš
Zdroj foto: FB Římskokatolické farnosti Brno-Lesná
Památky

Křížová cesta v Brně-Lesné aneb Milan Kundera jako Jidáš

Nová křížová cesta v oknech kostela Blahoslavené Marie Restituty v Brně-Lesné je tak trochu jiná. Odkazuje totiž na osudy a činy známých osobností. Je mezi nimi spisovatel Milan Kundera a básníci Ivan Blatný a Jan Zahradníček.
Kostel v Brně-Lesné spojuje motivy z posledních chvil Ježíše Krista s osudem intelektuálů, umělců a kněží v době komunistické totality. Hned první zastavení, "Ježíš udán a odsouzen", odkazuje k Milanu Kunderovi. Pozdější slavný literát údajně v roce 1950 jako vysokoškolský student udal člověka, jenž kvůli tomu skončil na 14 let ve vězení. Kundera sám prý informaci popřel jako lživou.

Křížová cesta je umístěná v oknech chrámu. Tvoří ji barevné skleněné tavenice, kde stylizovanou postavu Krista doplňují další motivy, jména a citáty konkrétních osobností. Tématem kostela v Lesné je světlo, které proniká do interiéru skrz všechna skla a vytváří podmanivou světelnou atmosféru. Autorka výzdoby Hana Jakrlová zkombinovala materiálové možnosti skla a fotografie. Každý ze 14 výjevů je věnován osobnostem z Moravy, které bojovali za svobodu. Výjimku tvoří jen zmiňované zobrazení Jidáše. Autorka křížové cesty do ní zakomponovala také duchovního Karla Skoupého, malíře Bohumíra Matala, herečku Vlastu Chramostovou či jezuitského mučedníka Ferdinanda Nesrovnala.

Brněnský kostel je zasvěcený blahoslavené Marii Restitutě Kafkové, rodačce z nedalekých Husovic, řeholnici, kterou popravili nacisté v roce 1943. Její jméno je spjaté s posledním, čtrnáctým zastavením nové křížové cesty.

Provozovatel

Duchovní centrum P. Martina Středy a blahoslavené Marie Restituty

Nezvalova 895/13
Římskokatolická farnost Brno-Lesná
638 00 Brno
Tel.:
+420 539 002 927
Email:
brno-lesna@diecez...
WWW:
https://farnostle...
WWW:
https://www.faceb...
GPS:
49,225512 16,623754
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Bruslení za Lužánkami v Brně

Mobilní kluziště je určeno zejména pro bruslení veřejnosti, nabízí kvalitní zázemí. V dopoledních hodinách je možné si kluziště pronajmout – pro školní výuku bruslení nebo jako hriště pro hobby hokej. Kluziště stojí v místech dřívejšího slavného Zimního stadionu spjatého s brněnskou Kometou.
Brno, Jihomoravský kraj

Papírové Království 2023

Mezinárodní výstava a soutěž Papírové Království se uskuteční po třiadvacáté ve Středisku volného času Lužánky. K vidění budou propracované modely hradů, zámků a jiné architektury, také postaviček, techniky, letadel, MHD, lodí i celých vesnic, měst a obrazů, takzvaných dioramat.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Valentýn v Hostinci Osmec

Je známo, že láska prochází žaludkem. Proto jsme pro Vás a Vaši drahou polovičku připravili 4chodové menu pod taktovkou našeho šéfkuchaře.
Brno, Jihomoravský kraj

Nejlepší Krátké Animované Filmy – Anishort Festival

Nejlepší krátké animované filmy z celého světa. Filmy oceněné na mezinárodních festivalech. Mix různých animačních technik, žánrů a příběhů. Celkem 18 nejlepších animací ze 13 zemí.
Brno, Jihomoravský kraj

Futuristický kostel blahoslavené Marie Restituty v Brně

Na sídlišti Lesná v Brně bude stát nový fututistický chrám blahoslavené Marie Restituty. Základní kámen kostela byl položen 5. září 2017, stavba byla hotova v září 2020.
Brno, Jihomoravský kraj

Murál čertovská tramvaj v Čertově rokli

Krásné a nápadité graffiti naleznete v Brně na konečné tramvají Čertova rokle na sídlišti Lesná. Velkoformátová malba v sobě ukrývá hned několik přísloví a pořekadel.
Brno, Jihomoravský kraj

Kluziště Lesná v Brně

Led, který nestudí a při pádu méně bolí. Bruslicí plocha, která není závislá na počasí. Dva plácky, kde si zadovádí i začátečníci, můžete si je pronajmout a zahrát třeba hokej. Kluziště Lesná je největší stálé kluziště z polymerového ledu v Brně.
Brno-sever, Jihomoravský kraj

Lanové centrum Proud Brno

V krásné lokalitě v Brně na Lesné je postaveno Lanové centrum Proud, které nabízí zajímavé a atraktivní lanové překážky pro školy, veřejnost a firmy.
Brno-sever, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Dřevěná Růže a Legend Pub Franty Kocourka

Brněnská restaurace nabízí skvělou kuchyni ve velmi stylovém prostředí.
Brno, Jihomoravský kraj

V Brně vaříme zdravě a není to až tak složité

Děláme-li něco poprvé, pomůže nám, když nám někdo postup ukáže, než když o tom jen čteme, a navíc se u nás při vaření setkávají lidé se stejnými zájmy, což může být také obohacením.
Brno, Jihomoravský kraj

Noem Arch Restaurant v Brně

Restaurace Noem Arch nabízí menu moderní světové kuchyně, ale znovu také objevuje zapomenuté i tradiční recepty české národní kuchyně. Veškerá jídla připravuje vždy z kvalitních surovin, bez používání polotovarů, s maximálním důrazem na čerstvost, sezónnost a regionální dostupnost.
Brno, Jihomoravský kraj

Mikrofarma – farmářské řeznictví & bistro

Řeznictví se všemi druhy masa z lokálních farem na jednom místě, přímo v Brně a v Praze. Mikrofarma má vlastní zrárnu hovězího, čtyři kamenné prodejny, tři bistra i e-shop s rozvozem.
Brno, Jihomoravský kraj