Úvod > Co chcete dělat? > Funkcionalistické krematorium v Semilech
Památky

Funkcionalistické krematorium v Semilech

V roce 1937 bylo v Semilech otevřeno první elektrické krematorium ve střední Evropě. Funkcionalistická stavba je v interiéru obohacena freskami, které vytvořil akademický malíř Alois Doležel z Prostějova, žák Maxe Švabinského.
Mezi zajímavosti Semil bezesporu patří funkcionalistické krematorium vystavěné v roce 1937. Jedná se o první krematorium v České republice zařízené na spalování elektřinou. Kolem budovy krematoria se vedlo mnoho jednání, především kvůli vnitřní výzdobě. Po mnoha doporučeních nakonec městská rada rozhodla zadat výzdobu akademickému malíři Aloisi Doležalovi z Prostějova, žáku Maxe Švabinského. Semilské krematorium tak získalo nejhodnotněji umělecky vyzdobenou obřadní síň v České republice.

Spalovací zařízení prodělalo v 60. letech velkou rekonstrukci. Zároveň byl starý elektrický provoz nahrazen moderním plynovým a ke krematoriu byly přistavěny budovy kolumbária a kanceláří. Další generální rekonstrukce proběhly v roce 1988. V témže roce byla dokončena výstavba nové spalovny na Výstrčce, a budova krematoria tak dnes slouží pouze ke smutečním obřadům.
Zobrazit více
26.12.
Tchýně na zabití

Tchýně na zabití

Slaná, Český ráj
1.12.
5.12.
Vánoční trhy na Bělišti

Vánoční trhy na Bělišti

Železný Brod, Český ráj
19.12.
31.10.
Krakonoš 100x jinak

Krakonoš 100x jinak

Vysoké nad Jizerou, Krkonoše a Podkrkonoší