Úvod > Co chcete dělat? > Funkcionalistické krematorium v Semilech
Památky

Funkcionalistické krematorium v Semilech

V roce 1937 bylo v Semilech otevřeno první elektrické krematorium ve střední Evropě. Funkcionalistická stavba je v interiéru obohacena freskami, které vytvořil akademický malíř Alois Doležel z Prostějova, žák Maxe Švabinského.
Mezi zajímavosti Semil bezesporu patří funkcionalistické krematorium vystavěné v roce 1937. Jedná se o první krematorium v České republice zařízené na spalování elektřinou. Kolem budovy krematoria se vedlo mnoho jednání, především kvůli vnitřní výzdobě. Po mnoha doporučeních nakonec městská rada rozhodla zadat výzdobu akademickému malíři Aloisi Doležalovi z Prostějova, žáku Maxe Švabinského. Semilské krematorium tak získalo nejhodnotněji umělecky vyzdobenou obřadní síň v České republice.

Spalovací zařízení prodělalo v 60. letech velkou rekonstrukci. Zároveň byl starý elektrický provoz nahrazen moderním plynovým a ke krematoriu byly přistavěny budovy kolumbária a kanceláří. Další generální rekonstrukce proběhly v roce 1988. V témže roce byla dokončena výstavba nové spalovny na Výstrčce, a budova krematoria tak dnes slouží pouze ke smutečním obřadům.