Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Expozici malíře a legionáře Oty Matouška na Kubově Huti
Zdroj foto: Český rozhlas, Petr Kubát
Kultura

Expozici malíře a legionáře Oty Matouška na Kubově Huti

Ota Matoušek patří k nejvýznamnějším jihočeským malířům, kteří byli zároveň příslušníky československých legií bojujících za první světové války v Rusku. Jeho bohatý poválečný malířský život mapuje stálá expozice na Kubově Huti, v hotelu Kristian.
Hotel Kristian na Kubově Huti se stal v šedesátých letech oblíbeným místem pro pobyt a tvorbu významného jihočeského malíře a legionáře Oty Matouška, který v letech 1925–1950 předsedal Sdružení jihočeských výtvarníků. Při hledání inspirace v šumavských lesích ve svých kresbách a grafikách ztvárnil každodenní těžkou práci dřevorubců, jeho krajinomalby zachycují okolní krajinu v proměnách ročních období.

Expozice v hotelu Kristian je jeho hostům přístupná zdarma vždy v otevíracích hodinách restaurace a obsahuje na tucet děl Oty Matouška.
 

Legionář, odbojář a malíř

Otto Matoušek (3. prosince 1890 Plzeň – 3. března 1977 České Budějovice patří mezi nejvýznamnější české malíře působící na jihu Čech. Vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění, kde byl žákem řady významných umělců své doby, jeho krajinomalbu přímo ovlivnil slovutný český impresionista Antonín Slavíček. Do první světové války narukoval s plzeňským „pětatřicátým“ pěším plukem. Roku 1915 upadl v Bělorusku do zajetí, kde se pak stal důstojníkem legionářů. Velitelé si jej cenili pro jeho čestnost a obětavost. Matoušek velel průzkumné rotě 6. pěšího Hanáckého pluku a zúčastnil se bojů u Bachmače, na Transsibiřské magistrále a v okolí Jekatěrinburgu a Permu. Roku 1919 ho poslal Informačně-osvětový odbor Ministerstva vojenství v Rusku na studium grafiky v Japonsku, odkud si přivezl velké množství inspirace pro krajinomalbu. Po návratu z Japonska ke svému pluku se stal Matoušek redaktorem časopisu „Hanák.“ Do vlasti se vrátil přes Hongkong, Singapur a Colombo na lodi „Prezident Grant“ v červnu 1920.

S vojenskou kariérou se ale nerozloučil. Mezi válkami byl aktivním důstojníkem československé armády. V roce 1922 byl vyslán na Ukrajinu a návštěva jednoho z nejslavnějších bojišť našich legií na Rusi se mu pak stala inspirací pro řadu grafik a linorytů. Do roku 1938 spolupracoval s redakcí časopisu „Naše vojsko“. Jako legionář se zapojil do odboje i během německé okupace, v březnu 1943 byl zatčen a vězněn v koncentračním táboře Flossenbürg, kde byl na konci války zařazen do pochodu smrti. Tato zkušenost se na něm hluboce podepsala a stala se námětem mnoha děl.

V poválečné éře působil Ota Matoušek v celé řadě uměleckých organizací a posbíral řadu ocenění. Patří k zakladatelům prvé jihočeské organizace Sdružení jihočeských výtvarníků a byl členem spolku Myslbek. Některé jeho práce byly umístěny v předválečné výzdobě Památníku osvobození na pražském Vítkově. Ota Matoušek byl také jeho náčelníkem. Zemřel dne 3. března 1977 v Českých Budějovicích.

Provozovatel

Hotel Kristian

Kubova Huť 26
385 01 Kubova Huť
Tel.:
+420 380 423 099
Email:
info@kristian1000.cz
WWW:
https://www.krist...
GPS:
48,983163 13,771773
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Šumava
Obec:
Kubova Huť
Tipy na výlet:
Kubova Huť a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu. V letní sezóně zde lenorští pořádají každou poslední sobotu v měsíci veřejné pečení chleba, koláčů, housek a lenorských placek.
Lenora, Jihočeský kraj

Šumavský skimaraton 2024

O víkendu 24. – 25. února se nabízí další možnost si zasportovat na čerstvém vzduchu v podobě závodu v běhu na lyžích Šumavský skimaraton TV NOVA. Pro nepříhodné sněhov podmínky se letošní skimaraton pojede ve zkrácené verzi.
Kvilda, Jihočeský kraj

Silvestrovský a novoroční výstup na Javorník

Tělovýchovný spolek Javorník pořádá tradiční výstup na rozhlednu Karla Klostermanna na Javorníku. K poslechu zahrají Šumavští mazáci a Šumaři ze Stach.
Vacov, Jihočeský kraj

Ladybirds, Bohyně

Pošumavské tamtamy pomalu a jistě vybubnovávají nevšední očekávanou událost a sice Předvánoční Country – Rockový Happening.
Volyně, Jihočeský kraj

Vánoční prohlídky města Kašperské Hory 2023

Komentované vánoční prohlídky města s průvodcem. Návštěvníci získají zajímavé informace o vánočních zvycích a tradicích na Šumavě.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Zimní prohlídky hradu Kašperk

V termínu 28. 12. až 1. 1. otevře brány návštěvníkům hrad Kašperk. Během sváteční otevírací doby vždy od 10:00 do 16:00 hodin se tradičně konají speciální komentované prohlídky hradu.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Ski areál Kubova Huť – lyžování na Šumavě

Lyžařský areaál Kubova huť – pohodové lyžování vhodné pro rodiny, lyžařské výcviky i jednotlivce. Možnost využití sjezdových a běžeckých tratí i SNB parku. Areál je umístěn na úpatí Boubína, vhodné výchozí místo na rozhlednu.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR

V šumavské osadě pod vrchem Boubínem se v minulosti vyrábělo sklo. S rozvojem průmyslu vznikla v obci železnice, jejíž zastávka je nejvýše položenou stanicí České republiky. Dnes je Kubova huť ideálním místem pro zimní i letní rekreaci.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Discgolf Kubova Huť

Největší discgolfové hřiště v ČR najdete v šumavské Kubově Huti. Tato sportovní aktivita je vhodná pro skupiny i rodiny s dětmi. Jde o spojení známého plastové disku frisbee s golfem.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Rozhledna Boubín – rozhled doprostřed pralesa

Dřevěná rozhledna Boubín se nachází na stejnojmenném vrchu, uprostřed Národní přírodní rezervace Boubín, tzv. Boubínského pralesa. Rozhledna nabízí výhled na Vimperk, Prachatice, vrch Bobík, Boubínský hřbet a za dobrého počasí i Alpy.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.
Horní Vltavice, Jihočeský kraj

Lyžařský areál Horní Vltavice Nad Kovárnou

Lyžařský areál Horní Vltavice "Nad Kovárnou" je lyžařské středisko nabízející ideální podmínky rodinám s dětmi, začínajícím lyžařům snowboardistům a lyžařským výcvikům, dobře si na hlavní sjezdovce zalyžují i náročnější lyžaři.
Horní Vltavice, Jihočeský kraj

Šumavský Král smrků – nejvyšší smrk v ČR

Pravděpodobně nejvyšší smrk České republiky roste v jádru šumavského Boubínského pralesa. Dosahuje výšky přes 54 metrů. Jeho stáří není známo, jedná se však o stovky let.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Boubínský prales – největší původní les ve střední Evropě

Boubínský prales je unikátní rezervace v samém srdci Šumavy. Některé stromy tu jsou staré až 400 let, ale samotný prales je starší než lidský rod. Dříve byl prales vlastně všude, ale díky lidské činnosti zbyly z původních evropských pralesů jen malé ostrůvky.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Kristian na Kubově Huti

Na Šumavě, na Kubově Huti, naleznete zrekonstruovaný hotel Kristian. Ubytuje se v něm až sto lidí. Můžete využít tamní restauraci, bazén se saunou i dětskou hernu.
Vimperk, Jihočeský kraj

Penzion – Ubytování u Čermáků

Ubytování u Čermáků nabízí apartmány s vybavenou kuchyňkou a koupelnou, dva samostatné pokoje, zahradu s posezením a krbem.
Horní Vltavice, Jihočeský kraj

Kemp TJ Vltava v Horní Vltavici

Kemp TJ Vltava se nachází v hezké krajině národního parku Šumava u obce Horní Vltavice, přímo na břehu Teplé Vltavy. Tento klidný a čistý kemp nabízí pěknou dovolenou pro rodiny s dětmi, vodáky, pěší turisty i cyklisty Ubytování v chatkách, vlastních stanech nebo karavanech.
Horní Vltavice, Jihočeský kraj

Kemp pod Boubínem

Ubytování v chatkách, prostor pro stanování a karavany v blízkosti Boubínského pralesa a Teplé Vltavy v Horní Vltavici v Zátoni nabízí Kemp pod Boubínem.
Lenora, Jihočeský kraj

Brautfergerův dvůr – agroturistika na Šumavě

Brautfergerův dvůr v Klášterci na Šumavě je stvořen pro agroturistiku v srdci šumavské přírody. Nalézá se na samotě v rozlehlém prostoru ekologické farmy a přírodní rezervace "Radost" nedaleko Boubína.
Vimperk, Jihočeský kraj

Chalupa U Hřiba v Houžné u Lenory na Šumavě

Chalupu U Hřiba najdete v obci Houžná nedaleko Lenory. Jedná se o polosamotu u lesa s velkou oplocenou zahradou. K chalupě vede udržovaná asfaltová silnice – vyjma ubytovaných je zde zákaz vjezdu.
Lenora, Jihočeský kraj

Hotel Schwarzenberská myslivna pod Boubínem na Šumavě

Přijeďte do Schwarzenberské myslivny nadýchat se čerstvého šumavského vzduchu a odpočinout si uprostřed lesů. Penzion se nachází na úpatí Boubínského pralesa v obci Včelná pod Boubínem.
Buk, Jihočeský kraj

Veřejné tábořiště Zahrádky na Šumavě

Chcete se vrátit o pár desítek let zpátky? Pak se vydejte do veřejného tábořiště Zahrádky v Borové Ladě.
Borová Lada, Jihočeský kraj