Úvod > Co chcete dělat? > Expozici malíře a legionáře Oty Matouška na Kubově Huti
Kultura

Expozici malíře a legionáře Oty Matouška na Kubově Huti

Ota Matoušek patří k nejvýznamnějším jihočeským malířům, kteří byli zároveň příslušníky československých legií bojujících za první světové války v Rusku. Jeho bohatý poválečný malířský život mapuje stálá expozice na Kubově Huti, v hotelu Kristian.
Hotel Kristian na Kubově Huti se stal v šedesátých letech oblíbeným místem pro pobyt a tvorbu významného jihočeského malíře a legionáře Oty Matouška, který v letech 1925–1950 předsedal Sdružení jihočeských výtvarníků. Při hledání inspirace v šumavských lesích ve svých kresbách a grafikách ztvárnil každodenní těžkou práci dřevorubců, jeho krajinomalby zachycují okolní krajinu v proměnách ročních období.

Expozice v hotelu Kristian je jeho hostům přístupná zdarma vždy v otevíracích hodinách restaurace a obsahuje na tucet děl Oty Matouška.
 

Legionář, odbojář a malíř

Otto Matoušek (3. prosince 1890 Plzeň – 3. března 1977 České Budějovice patří mezi nejvýznamnější české malíře působící na jihu Čech. Vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění, kde byl žákem řady významných umělců své doby, jeho krajinomalbu přímo ovlivnil slovutný český impresionista Antonín Slavíček. Do první světové války narukoval s plzeňským „pětatřicátým“ pěším plukem. Roku 1915 upadl v Bělorusku do zajetí, kde se pak stal důstojníkem legionářů. Velitelé si jej cenili pro jeho čestnost a obětavost. Matoušek velel průzkumné rotě 6. pěšího Hanáckého pluku a zúčastnil se bojů u Bachmače, na Transsibiřské magistrále a v okolí Jekatěrinburgu a Permu. Roku 1919 ho poslal Informačně-osvětový odbor Ministerstva vojenství v Rusku na studium grafiky v Japonsku, odkud si přivezl velké množství inspirace pro krajinomalbu. Po návratu z Japonska ke svému pluku se stal Matoušek redaktorem časopisu „Hanák.“ Do vlasti se vrátil přes Hongkong, Singapur a Colombo na lodi „Prezident Grant“ v červnu 1920.

S vojenskou kariérou se ale nerozloučil. Mezi válkami byl aktivním důstojníkem československé armády. V roce 1922 byl vyslán na Ukrajinu a návštěva jednoho z nejslavnějších bojišť našich legií na Rusi se mu pak stala inspirací pro řadu grafik a linorytů. Do roku 1938 spolupracoval s redakcí časopisu „Naše vojsko“. Jako legionář se zapojil do odboje i během německé okupace, v březnu 1943 byl zatčen a vězněn v koncentračním táboře Flossenbürg, kde byl na konci války zařazen do pochodu smrti. Tato zkušenost se na něm hluboce podepsala a stala se námětem mnoha děl.

V poválečné éře působil Ota Matoušek v celé řadě uměleckých organizací a posbíral řadu ocenění. Patří k zakladatelům prvé jihočeské organizace Sdružení jihočeských výtvarníků a byl členem spolku Myslbek. Některé jeho práce byly umístěny v předválečné výzdobě Památníku osvobození na pražském Vítkově. Ota Matoušek byl také jeho náčelníkem. Zemřel dne 3. března 1977 v Českých Budějovicích.
Zobrazit více

Provozovatel

Hotel Kristian

Kubova Huť 26
385 01 Kubova Huť
Tel.:
+420 380 423 099
Email:
info@kristian1000.cz
WWW:
https://www.krist...
GPS:
48,983163 13,771773
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Šumava
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp TJ Vltava v Horní Vltavici

Kemp TJ Vltava v Horní Vltavici

Horní Vltavice, Jihočeský kraj
Kemp pod Boubínem

Kemp pod Boubínem

Lenora, Jihočeský kraj