Úvod > Co chcete dělat? > Osvětimanské skály alias Čertovky
Příroda

Osvětimanské skály alias Čertovky

Krásné pískovcové skalní městečko v srdci Chřibů se pro velkou rozmanitost jištěných cest stalo oblíbeným místem milovníků climbingu. Značené cesty sem nevedou, proto se výlet do skal může stát skutečným dobrodružstvím. Svou přezdívku dostaly dle romantických pověstech o čertech.
Skupina skal leží v bukovém lese na nevýrazné rozsoše hlavního hřebene Chřibů, asi 2 km východně od vrchu Ocásek (553 m). Skupina sevřených pískovcových balvanů svým vzezřením připomíná partie z českých skalních měst, ovšem v miniaturním provedení. Jednotlivé skalní bloky roztodivných bizarních tvarů byly pojmenovány Tank, Druhá věž a Hlava. Skupině věží dominuje Osvětimanská jehla s impozantní severní stěnou, která dosahuje výšky kolem dvaceti metrů.
 
Asi 400 metrů jihozápadním směrem ve svahu bezejmenného skalnatého kopce stojí osamocená Jestřábí skála se 4 cestami stupně obtížnosti 7-9. A ještě o kus dál přibližně stejným směrem na protějším hřebeni Čertova skála se sedmi cestami 6-8 s výjimečnou převislostí stěn.
 
Skály jsou obestřeny romantickými zkazkami o pobytu čertů, kteří tu měli vylézat z hlubin pekla a na ohních mořit světské chamtivce, podvodníky a zločince. Jižně od těchto skal můžete navštívit další menší malebné a bohatě tvarované pískovcové útvary – Trpasličí město. Táhlý hřeben uzavírá stěna Tlama a drobný skalní výchoz s pozůstatky lomové činnosti, nazvaný Mičulkovy schody.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Zikmundov v Chřibech

Penzion Zikmundov v Chřibech

Staré Hutě, Zlínský kraj
Restaurant u Buchlovského zámku

Restaurant u Buchlovského zámku

Buchlovice, Zlínský kraj