Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Slovácké muzeum v Uherském Hradišti
Hlavní budova Slováckého muzea, jejíž dvě velké přístavby realizoval věhlasný architekt Bohuslav Fuchs
Kultura

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. A to nejen svou historií píšící se od roku 1914 či množstvím sbírkových předmětů, ale především zaměřením a pracovními výstupy upoutává zájem odborné i laické veřejnosti.

Již od svého vzniku se profilovalo etnografií a archeologií, později výtvarným uměním a historií. Výzkumný a sběratelský záběr na celou národopisnou oblast Slovácka jej řadí mezi regionální instituce. Z původně malého kulturního zařízení, zrozeného z obětavého úsilí a nadšení vlastenecky zaměřených pracovníků, vznikla profesionální a vysoce odborná instituce, která slouží veřejnosti v několika budovách.
 

Hlavní budova Slováckého muzea

Historicky i architektonicky ceněná stavba ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti, jejíž dvě velké přístavby realizoval věhlasný architekt Bohuslav Fuchs, v sobě ukrývá národopisnou expozici Slovácko, která vás vtáhne do atmosféry tohoto malebného regionu. Oslnivá krása krojů, rodinné a výroční obřady a obyčeje, rukodělná činnost i lidové stavitelství. Trojrozměrné předměty jsou doplněny multimediálními prvky v podobě animací vybraných dioramat, krátkými filmy i databází čítající na 1 800 archivních fotografií. Své nově nabyté znalosti o životě na Slovácku si prověříte i v interaktivních testech. Expozice je rovněž přizpůsobena nevidomým a slabozrakým.

Navštívit můžete také dva výstavní sály, ve kterých probíhají výstavy etnografické, historické či archeologické. Během roku je možnost zavítat také na spoustu doprovodných programů – workshopy, dětské dílny, besedy aj.
 

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě je více než 70 let výkladní stříní historie spjaté s Velkou Moravou. Není to ale jen období Velké Moravy – nesmíme zapomenout i na stopy daleko staršího osídlení. Objevujte otisky pravěku, příběh slovanských věrozvěstů i život velkomoravské nobility a navštivte památník, který je zařazen mezi národní kulturní památky a jeho expozice jsou uzpůsobeny také pro nevidomé a slabozraké.

Expozice Velká Morava vypráví okolo základů hřbitovního kostela z 9. století příběh velmože Mojslava. Druhá expozice, Příběh Konstantina a Metoděje, otevírá knihu o životě mužů, kteří stáli u počátku slovanského písemnictví. Z expozice Pravěk Uherskohradišťska promlouvají jako němí svědkové minulosti originály nejvýznamnějších archeologických nálezů.
 

Archeologické lokality

Toužíte poznat minulost ještě hlouběji a ocitnout se přímo na místech spjatých s Velkou Moravou? Vydejte se na volně přístupné archeologické lokality v okolí Uherského Hradiště.

Ať už jsou to Špitálky“ právě ve Starém Městě, kde můžete vidět základy chrámu s délkou 18,5 m, nebo základy kostelíka s jeho replikou v obci Modrá.

Snad nejvíce mystickým místem je Výšina sv. Metoděje v Uherském Hradišti. Patří k jedné z lokalit, kde mohl údajně být hrob svatého Metoděje. Zamiřte do míst, kde se můžete historie doslova dotknout!
 

Galerie Slováckého muzea

„Barokní kráska“, jak ji můžeme s hrdostí nazývat, v průběhu tří staletí sloužila také jako lazaret, poštovní úřad či sirotčinec. V roce 1962 se stala galerií a dosud je jednou z nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí na poli výtvarného umění Zlínského kraje.

Několik výstavních sálů vybízí k setkání se stálou expozicí Umění jihovýchodní Moravy, která se mění v tříletých cyklech, ale také s výstavními programy střídajícími se v průběhu roku.

Na nádvoří Galerie Slováckého muzea objevíte další skvosty, jako například originál barokní kašny z počátku 18. století (kopii uvidíte na Masarykově náměstí) nebo renesanční náhrobek měšťana Urbana.
Prostor před galerií umně dotváří instalace sochy, která se pravidelně mění v rámci projektu Socha pro město.
 

Pobočky muzea

Ve dvou malebných zemědělských usedlostech, památkách lidového stavitelství, v obci Topolná lze zhlédnout expozici lidového bydlení a kovářství. Ve světnici s naducanými peřinami, v prostorách s historickou kovárnu či sušírnou ovoce se budte cítit jako u prababičky či pradědečka.

Minulost i současnot podomácké výroby ovocných pálenek a jiných destilátů na jihovýchodní Moravě představuje Muzeum lidových pálenic v obci Vlčnov. Exozici vám ukáže, jak dokáže být člověk vynalézavý  zručný ve snaze získat tento lahodný destilát.
 

Šifrovací hra Slovácký Banksy

Uherské Hradiště se stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce! Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Nainstalujte si mobilní aplikaci a pojďte spolu s ním objevovat město! Najdete je na Google play i App Store pod heslem „Šifrovačka Slovácký Banksy“.


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2014 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2014 – za stálou národopisnou expozici „Slovácko“
2010 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2010 – za projekt „Muzeum lidových pálenic“
2003 – III. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2003 – za výstavu „Egypt za vlády faraonů“

Aktuality

Zvídálkové, vzhůru do muzea – 100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě

Ze studia, skřítek Zvídálek! Rodinný program Slováckého muzea ve výstavě 100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě

Český rozhlas v roce 2023 oslavil 100 let existence a naše výstava na ni plynule naváže v souvislosti se zřízením první další regionální stanice v Brně v roce 1924. Výstava přiblíží 100 let technického i programového vývoje rozhlasu i dnešní roli moderního veřejnoprávního média.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Kouzlení Kornelie Němečkové

V 90. letech dvacátého století patřil k velmi oblíbeným podvečerním programům pro malé diváky zpěvník tradičních lidových písniček a říkadel Zpívánky.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

X. noc s Metodějem

Město Uherské Hradiště, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Klub kultury Uherské Hradiště si vás dovolují pozvat na desátý ročník setkání na Výšině sv. Metoděje v Uherském Hradišti.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Běh pro Paměť národa 2024 – Uherské Hradiště

I letos v Uherském Hradišti poběžíme za všechny, kteří se nevzdali. Zveme vás na devátý ročník Běhu pro Paměť národa!
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Letní filmová škola Uherské Hradiště 2024

Letní filmová škola proběhne již tradičně v samotném srdci Slovácka, v Uherském Hradišti. 50. Letní filmová škola – festival, který vám dá jedinečnou možnost zažít prázdniny jinak.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Designové trhy Mint Market – Uherské Hradiště

MINT Market se podruhé vrátí do Uherského Hradiště v sobotu 20. dubna na Masarykovo náměstí. To nejlepší z českého designu a módy tu představí padesát tvůrců a kreativců z celé republiky. Na jednom místě najdete oázu s příjemnou atmosférou a designéry s jejich originálními produkty.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Slovácké léto 2024

Sedmnáctý ročník sportovně-kulturního festivalu Slovácké léto rozhýbe a roztančí Uherské Hradiště v termínu 28.6.-7.7.2024. Návštěvníci se opět mohou těšit na desetidenní nabídku sportů, hudby a zábavy pro všechny generace.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Šifrovací hra Slovácký Banksy

Uherské Hradiště se stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce! Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Nainstalujte si mobilní aplikaci a pojďte spolu s ním objevovat město!
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Kino Hvězda Uherské Hradiště

Rozsáhlá budova kina Hvězda v Uherském Hradišti z roku 1967, která slouží zároveň i jako kryt civilní ochrany, je po desetiletí významným centrem kulturního života města a jeho okolí.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Věznice v Uherském Hradišti

Věznice v Uherském Hradišti se zapsala do dějin krutými metodami vyšetřovatelů komunistické Státní bezpečnosti vůči politickým vězňům v 50. letech. Za druhé světové války ji využívalo gestapo jako shromaždiště politických vězňů před transportem do koncentračních táborů.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Sportovní hala Uherské Hradiště

Sportovní hala je součástí sportovního areálu města Uherské Hradiště nacházející se v bezprostřední blízkosti krytého plaveckého bazénu s koupalištěm, atletického a fotbalového stadionu a asi 10 minut pěší chůze z centra města. Hala je majetkem města Uherské Hradiště.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Barokní kaple sv. Šebestiána v Uherském Hradišti

Barokní kaple sv. Šebestiána nyní stojí na Palackého náměstí, ale původně ji v roce 1715 postavili vojáci hradišťské pevnosti jinde, do míst, kde nyní vede jedna z přístupových cest do centra. Když se v roce 1968 realizovaly nové rozvojové plány města, kaple jim ustoupila a byla přesunuta o 9 metrů.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Aquapark Uherské Hradiště – za vodními a saunovými zážitky

Vodní a saunový svět Aquaparku nabízí návštěvníkům celou řadu možností, jak si užít skvělý den. Pod jednou střechou najdete řadu atrakcí, plaveckých a zábavních bazénů, saun, odpočinkových zón a restaurací. A navíc v období letní sezóny jsou prostory vnitřního areálu rozšířeny o venkovní koupání.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Městská památková zóna Uherské Hradiště

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou v roce 1990. Mezi nejcennější dochované památky patří například kostel sv. Františka Xaverského a barokní kašna na náměstí, kostel Zvěstování Panny Marie, budova Slováckého muzea, kaple sv. Šebestiána či městské opevnění.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Via Czechia – Centrální stezka

Centrální stezka je třetí nejdelší samostatnou trasou Via Czechia, spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body ČR a vede přibližně centrem země. Stezka prochází přes několik středových bodů ČR: geometrický střed v Číhošti, střed diagonál v Golčově Jeníkově a střed podle hranic v Senešnici.
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány Hradební v Uherském Hradišti

Apartmány Hradební v nově vybudovaném penzionu v centru historického města Uherské Hradiště nabízí komfortní a kvalitní ubytování. Tento typ ubytování je vhodný jak pro dvojice,rodiny s dětmi, tak i početnější skupinky lidí, studenty, manažery.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Penzion s wellness Uherské Hradiště – wellness pobyt v srdci Slovácka

Nové ubytovací zařízení ve zrekonstruované budově zimního stadionu v Uherském Hradišti. Penzion má k dispozici 13 pokojů, které nabízí celkovou kapacitu 37 lůžek plus přistýlky. Pokoje jsou dvoulůžkové, třílůžkové a čtyřlůžkové.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Penzion s wellness na zimním stadionu v Uherském Hradišti

Nové ubytovací zařízení ve zrekonstruované budově zimního stadionu v Uherském Hradišti.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Vinotéka Gajdůšek v Uherském Hradišti

Vinotéka Gajdůšek nabízí vína z různých koutů Moravy, prémiové rumy i giny. Nechybí ani delikatesy k vínu jako např. holandské sýry, klobásy, paštiky, olivy, oříšky, apod. Samozřejmostí je rozvozová služba veškerého sortimentu.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Hotel Slunce se stylovou restaurací a vinotékou

Budova je jedinou dochovanou stavbou v renesančním slohu ve městě. V letech 2001 – 2003 prošla náročnou rekonstrukcí a modernizací. V současnosti vám tak může nabídnout luxusní komfort v historických prostorách, vytvářející exkluzivní prostředí v samotném centru Uherského Hradiště.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Apartmán a penzion Pod kopcem Uherské Hradiště

Penzion leží přímo na Vinařské cyklostezce, která protíná "hrozen" Mařatských vinných sklepů, nacházejících se v těsné blízkosti penzionu. Penzion vám může posloužit jako základna ke kulturním a turistickým výletům nejen po Uherském Hradišti a okolí, ale i v rámci celého regionu Slovácko.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Hotel Mariánský Dvůr

Nový hotel v prostorách historické stavby přímo v centru Uherského Hradiště na Mariánském náměstí.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Hotel a restaurace Koníček

Hotel a restaurace Koníček se nachází v klidné části královského města Uherské Hradiště. Příjemná procházka mařatickým zákoutím pohladí každého návštěvníka svou vůní, pohostí dobrým vínem, vyléčí duši slováckou slivovicí a při zaznění tónů lidové písničky i láskyplně uloží k spánku.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj