Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Smuteční síň v Dobrušce – dokonalý soulad
Smuteční sín Dobruška
Památky

Smuteční síň v Dobrušce – dokonalý soulad

Starobylá lipová alej, která vede z Dobrušky k tamnímu hřbitovu a kostelíku sv. Ducha, je důležitým bodem v krajině pod Orlickými horami. Představuje motiv cesty, která vede od narození ke smrti, symboliku souladu, smíření a pokoje, jenž provází člověka na pouti životem k jeho konci.
Také proto se krajina s kostelíkem stala výchozím bodem úvah architektů Miroslava Horského a Jana Hameta, oslovených investorem – vedením Dobrušky, když realizace výstavby nové smuteční síně už nesnesla další odklad. Záměr pustit se do stavby, která bude nejen důstojným místem posledního rozloučení, ale také citlivou a precizní architekturou, byl v danou chvíli a na daném místě hodně odvážný.

Projevilo se to už při jeho prosazování, když na zastupitelstvu města prošel o jeden, jediný hlas. Ale jen díky tomu vyrostla na místě, kde původně stával domek známé místní postavy pana Ungráda, hrobníka, jehož potomci živnost převzali a podnes tu provozují pohřební služby, stavba splývající s krajinou a respektující její ráz včetně dominantního postavení kostelíku na návrší, jenž je také významnou kulturní památkou.

Objem smuteční síně je celý zbudován z pískovcového zdiva, na které nasedá prosklený pás ukončený římsou s dřevěným obložením ploché střechy. Na východní straně je prolomený svislým proskleným pásem, který se zařezává i do části půdorysu ploché střechy a kopíruje pod ním umístěný katafalk.

Tato prosklená část střechy je jediným kuželem světla nad ním. V sále je dostatek prostoru pro stojící a 50 sedících pozůstalých. Intimitu hudebníkům zajišťuje dřevěný rošt z jasanu, který je jedním z dominantní prvků interiéru. Obvod sálu tvoří technologická část s chladicími boxy a místnosti pro personál. Zásluhou moderního technologického vybavení síně, včetně zvedací plošiny je možné, aby celý obřad pohodlně obstarala i jediná osoba. Přitom celý provoz pro hosty, návštěvníky hřbitova i obsluhu se odehrává v jedné výškové úrovni a je zcela bezbariérový. 

Vskutku unikátní je fasáda horní vrstvy smuteční síně, ve které se zrcadlí slavný kostelík. Skutečností totiž je, že nejlepší čeští šindeláři, pánové Čábelka a Věříš zde v době výstavby smuteční síně právě rekonstruovali báni kostela a podařilo se je přesvědčit, aby přijali i tuto zakázku v její nejvyšší linii. Klasické šindele, ať už modřínové nebo smrkové, neodmyslitelně patří na naše chalupy, kostely a další lidovou architekturu.

Vzhledově se nedají ničím nahradit. Žádná jiná krytina nevytváří tak pěknou a živou střechu. Jsou rozšířeny po celých Čechách i na Moravě, stejně jako v dalších státech východní Evropy.

S výstavbou nové síně ale došlo také na úpravu bezprostředního okolí, včetně vybudování parkoviště a oplocení opukovou zdí. Možná také proto dokončenou stavbu veřejnost nakonec přijala velmi pozitivně a ta se dnes stala nedílnou a důležitou součástí společenského života v sedmitisícovém městě Dobrušce.
Tato stavba je součástí výběrové sbírky projektu Stavba čtvrtstoletí.

Provozovatel

Město Dobruška

Svatodušská 1049
518 01 Dobruška
Tel.:
+420 494 629 581
Email:
ic@mestodobruska.cz
WWW:
ic.mestodobruska.cz
WWW:
www.stavbactvrtst...
GPS:
50,297597 16,170671
 
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktuality

RNDr. Vladimír Socha – přednáška

29. února 2024 v 18 hodin v malém sále kina v Dobrušce.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Dušan Vrchoslav – pedagog, hudební skladatel, dirigent, sbormistr, skaut

Výstava k výročí 100. let od narození.
Nové Město nad Metují, Královéhradecký kraj

Velikonoce v muzeu v Novém Městě nad Metují

Kraslice Marty Andrlové. Otevřeno úterý-sobota 10–12 a 12.30–16.
Nové Město nad Metují, Královéhradecký kraj

Otevření zámku Nové Město nad Metují v nové turistické sezóně

Otevírací doba pokladny: 10–12, 12.30 – 16 hodin.
Nové Město nad Metují, Královéhradecký kraj

Velikonoční výstava v Opočně

Velikonoční atmosféra v zámecké hladomorně.
Opočno, Královéhradecký kraj

Rododendrony a azalky na zámku

Výstava na zámku Opočno.
Opočno, Královéhradecký kraj

Letohrátky

Den plný soutěží a doprovodného programu pro malé i velké děti.
Opočno, Královéhradecký kraj

Můžem i s mužem 2

Divadlo.
Opočno, Královéhradecký kraj

Rodný domek Františka Vladislava Heka (F. L. Věka)

Domek se nachází asi 50 m od náměstí F. L. Věka. Už z dálky ho poznáte podle bílé omítky a šindelové střechy s ozdobným štítem, půvabná je i dřevěná pavlač.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Expozice hrdelního práva v radniční věži v Dobrušce

Expozice se nachází v mezipatře radniční věže v Dobrušce. Hrdelní právo bylo středověkou výsadou města. Uvidíte zde kopie popravčích a mučicích nástrojů.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Budova bývalé kovárny v Dobrušce

Na konci Kostelní ulice, proti kostelní sakristii u křižovatky do ulice Domašínské, stojí stará kovárna čp. 364. Dobrušská kovárna má typický komín v zadním štítu. Postavena byla v klasicistním slohu v roce 1807.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Dobruška je městem mnohých historických památek, které jsou cílem návštěvníků z Čech i ze zahraničí. Dobruška je ideálním východiskem pro poznávání přírodních krás i historických zajímavostí celé severní části Orlických hor a Podorlicka.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Židovský hřbitov v Dobrušce

Místem posledního odpočinku dobrušských Židů byl židovský hřbitov na konci dnešních ulic Křovické a Javorové. Své hřbitovy nazývali Židé poeticky "zahrada mrtvých". Na dobrušském hřbitově se pohřbívalo až do osudného roku 1942.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Muzeum má pět stálých expozic v šesti budovách. Čtyři z nich jsou kulturními památkami.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Laichterův dům v Dobrušce

Zděný přízemní městský domek s dvouosým průčelím dokládá stylovou polohu lidového klasicismu. V 70. letech byla v Laichterově domě instalována expozice tvorby malířky Věry Jičínské-Laichterové, která zde trávila s rodinou letní měsíce od roku 1931 do své smrti. V současnosti objekt není přístupný.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Expozice Židé v dějinách Dobrušky

Expozice se nachází v bývalém rabínském domě na Šubertově náměstí v Dobrušce. Ve sklepení rabínského domu byla znovuobjevena tzv. mikve, což je vodní nádrž, která sloužila pro rituální lázně.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a penzion Slunný dvůr Dobruška

Rodinný pension Slunný dvůr se nachází na okraji města Dobruška. Poskytuje klidné a příjemné zázemí pro objevování krás Orlických hor a okolí.Okolí Dobrušky nabízí klidné pěší výlety do lesů a různé obtížnosti cyklistických výletů od rodinných tras až po těžké trasy pro horská kola.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Podorlická pivní cyklostezka

Na nejdelší pivní stezce u nás poznáte pivovary v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce a Potštejně. Volit můžete jednotlivé trasy s různou náročností a degustaci místní piva spojit s vlastní prohlídkou pivovarů. Cestu si navíc zpříjemnit zastávkou v Letovisku Studánka.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Pivovar Rampušák v Dobrušce

Pivovar Dobruška, který byl prohlášen za kulturní památku, vyrábí čtyři hlavní druhy piva. Pro skupiny nabízí zajímavé exkurze výrobního areálu sladovny a pivovaru. Areál pivovaru není jen místem výroby sladu, piva a provozování restaurace, ale i společenským centrem.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Restaurace a penzion U Zelingerů v Dobrušce

Rodinný penzion na okraji náměstí v centru města Dobruška je ideálním místem pro váš oddech a zábavu. V přízemí penzionu se nachází stylová restaurace s bohatým výběrem jídel.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Penzion Adler v Dobrušce

Penzion nabízí romantické a útulné komfortní ubytování ve stylových pokojích v nově vybudovaném penzionu v původním měšťanském domě v centru Dobrušky.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Ubytovna Loučky v Dobrušce

Ubytovna Loučky se nachází v Obci Dobruška přibližně 25 kilometrů od Hradce Králové. Nabízí ubytovací služby pro jakékoliv příležitosti s garancí té nejnižší ceny.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Penzion Adriana – rodinné ubytování v Dobrušce

Rodinný penzion Adriana nabízí pohodlné ubytování v Dobrušce v Orlických horách. Hosté mají k dispozici také parkoviště a zahradu s venkovním posezením. Součástí penzionu Adriana je tenisový kurt.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Ubytování na zámku v Novém Městě nad Metují

Ve kterémkoli hotelu si můžete pronajmout pokoj nebo dva. V Novém Městě nad Metují však získáte klíče přímo od zámku. Staňte se tedy skutečnými zámeckými pány.
Nové Město nad Metují, Královéhradecký kraj