Úvod > Co chcete dělat? > Alej Kilometrovka v Plzni
Příroda

Alej Kilometrovka v Plzni

Možná se to nezdá, ale i ze samotného centra Plzně se po pár minutách chůze ocitnete ve volné přírodě. Alej Kilometrovka se navíc nenachází od rušných ulic ani kilometr vzdušnou čarou! Nedaleko ní se navíc vyřádíte v parku za Plazou.
Chráněné stromořadí 278 listnatých stromů, nejstarší z nich mají 200 let. Vyměřena byla v roce 1893, kdy ji vysadil spolek „Jednota pro zakládání sadů a okrašlování města Plzně a jeho okolí“. Nachází se v širokém údolí řeky Mže a provede vás přes lochotínské louky. Alej tvoří převážně jasan ztepilý (43 ks), lípa srdčitá a velkolistá (45 ks), olše lepkavá (46 ks) a další dřeviny. Nejmohutnější jsou exempláře rychle rostoucího topolu černého (23 ks).

Za severozápadním cípem parku za Plazou, cestou necestou mezi zahrádkářskými koloniemi, leží alej Kilometrovka. Zavane vás jižně směrem na Kalikovský mlýn, nebo severně k plzeňské zoo, kde se nachází Lochotínský park. Jeho vybudování inicioval Martin Kopecký, poslední královský purkmistr Plzně, který se svými přáteli založil okrašlovací akciovou společnost pro výstavbu lázeňského komplexu na Lochotíně. Přestože se lázeňský komplex v parku, s jehož úpravou se začalo již v roce 1832, do dnešní doby v tehdejší podobě nezachoval, po revitalizaci se v něm objevilo historických prvků. V roce 2009 bylo do parku navráceno Chotkovo sedátko s malým altánkem a pěkná je též Poustevníkova jeskyně v severní části parku. Za návštěvu stojí i Hudební pavilonek nebo Plastika Artušův stůl v blízkosti letního kina.

Procházku doporučujeme začít v parku za Plazou. Stačí jen přejít můstek přes Mži a už můžete na březích řeky relaxovat pozorováním rozdováděných nutrií, zasportovat si, zajezdit ve skateparku, zahrát minigolf nebo s dětmi využít hřiště a houpaček.
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Irida v Plzni

Hotel Irida v Plzni

Plzeň, Plzeňský kraj
Delish

Delish

Plzeň, Plzeňský kraj
Pension v Solní v Plzni

Pension v Solní v Plzni

Plzeň, Plzeňský kraj