Úvod > Aktuality > Kytarové hvězdy přijely do Brna na Mezinárodní kytarový festival
Kultura

Kytarové hvězdy přijely do Brna na Mezinárodní kytarový festival

  • Vydáno5. srpna 2019
Již 28. ročník Mezinárodního kytarového festivalu Brno 2019 přivádí v termínu 4. až 10. 8. 2019 do jihomoravské metropole skvělé interprety svého oboru. Po úvodní Noci flamenca na hradě Špilberk následuje šest koncertů na Nové radnici v Brně. Velkým přínosem festivalu je i skutečnost, že jej pravidelně doprovázejí kytarové kurzy, v nichž obvykle více než stovka frekventantů z celého světa prohlubuje umění kytarové hry pod vedením špičkových domácích i zahraničních hvězd, které na festivalu vystupují.

Na festivalu hrají špičky kytarové hry

KytaristaMezinárodní kytarový festival & kurzy se odehrávají ve dnech od 4. do 10. srpna 2019 a letos na něm vystoupí přední světoví kytaristé ze Španělska, Brazílie, Itálie, Anglie, Polska, Ruska a samozřejmě i České republiky. Úvodní festivalová noc flamenca v neděli 4. srpna nazvaná Flamenco Night představila ohnivé Španěly z Andalusie, festival pak pokračuje na Nové radnici. V pondělí 5. 8.  tam vystoupí kytaristé Marco Battaglia a Bianka Szalaty, o zpěv se postará Ewelina Koniec.

Duo Assad BrothersV úterý 6. 8. se festival přesune do Biskupského dvora u Kapucínské zahrady, kde se představí temperamentní Duo Assad Brothers z Brazílie. Od středy až do pátku se budou koncerty konat výhradně na Nové radnici. Ve středu 7. 8. bude čekat příchozí duo Nikita Koškin & Marina Krupkina z Ruska. Návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na dvě skladby, které budou mít světovou premiéru. Navíc se Nikita Koškin po 20 letech vrací na pódia a první koncert zahraje právě v Brně!

Paulu GalbraithČtvrtek 8. 8. bude patřit Paulu Galbraithovi, jednomu z nejlepších světových kytaristů, vynikajícímu interpretovi zejména hudby J. S. Bacha, který dorazí z Anglie. Poslední den festivalu, v pátek 9. 8. proběhnou na Nové radnici hned dva koncerty: první z nich bude v 16:30 hodin a bude se jednat o Kytarový orchestr s dirigenty Nikitou Koškinem a Vladimírem Novotným, vystoupí také sólisté kurzů. Od 20:00 hodin rozezní kytary Pedro Navarro Trio ze Španělska, které hrají flamenco a jazz.
 

Mistrovské kurzy

kytaraPři festivalu probíhají Mezinárodní kytarové kurzy, které jsou vedeny sólisty koncertů festivalu a mezinárodně předními světovými pedagogy, jakou jsou například skladatelé Nikita Koškin (Moskva) – jeden z nejvýznamnějších kytarových skladatelů současnosti, Igor Shoshyn (Bělorusko), Krzysztof Nieborak – významný polský kytarista a šéfredaktor časopisu Gitara, Anton Muller (Německo) patří mezi přední výrobce kytar a Maria Linnemann (Německo /Anglie) povede skladatelskou přednášku o vlastních skladbách.

Každoročně se kurzů zúčastní na 150 kytaristů z přibližně 15 zemí z Evropy a zámoří (USA, Japonsko, Mexiko, Brazílie ad.). Účastníci kurzů se účastní nácviku kytarového orchestru festivalu, který vystoupí na závěrečném koncertě.
Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Barokní Nová radnice v Brně

Barokní Nová radnice v Brně

Areál bývalého dominikánského kláštera na Dominikánském náměstí v Brně sloužil od svého vzniku potřebám stavovské reprezentace a pro zasedání zemských sněmů a soudů. Během 18. století byl areál barokně upraven. Dnes je sídlem primátora a vedení Magistrátu města Brna.

Biskupský dvůr v Brně

Biskupský dvůr v Brně

V historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla, se rozkládá Biskupský dvůr. Jedná se o soubor budov, které jsou jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea a zároveň jsou nejstaršími budovami tohoto muzea.

Další aktuality

Do Zoo Brno se po 30 letech vrátili pelikáni

Čtyři pelikáni bílí se nově zabydlují v brněnské zoo. Ptáci dorazili na Mniší horu ze Zoo Hluboká, která řešila jejich umístění po prosincové sněhové kalamitě, kdy tam některé voliéry spadly pod tíhou neobvyklého přívalu těžkého sněhu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Jeskyně v Moravském krasu jsou po zimě otevřeny

Od března se po zimní přestávce otevírají milovníkům krasového podzemí všechny běžně zpřístupněné jeskyně Moravského krasu. Přes zimu byly otevřeny pouze Punkevní jeskyně, jeskyně Výpustek a speciální návštěvní okruhy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. K těmto stálicím se právě od března připojují jeskyně Balcarka a Kateřinská, které byly z důvodu ochrany zimujících netopýrů od prosince do konce února uzavřeny. Přijďte se podívat do podzemí.
Jihomoravský kraj | Příroda

Výstava Motosalon 2024 láká do Brna nejen milovníky rychlých kol

Tradiční motoristická výstava Motosalon 2024 se lotos koná v Brně na brněnském výstavišti BVV. Letošní 24. ročník veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení pro motorkáře se koná ve dnech 29. 2. až 3. 3. 2024, kdy zde zaplní čtyři haly nabitými expozicemi. Patrony letošního ročníku jsou herci, oba milovníci motorek, známí ze seriálu Polda – David Matásek a Vladimír Polívka. Nenechte si ujít skutečně to nejlepší z českého motocyklového trhu!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Papouščí zoo v Bošovicích zahajuje novou sezónu

Ojedinělou expozici nabízí Bošovice na Vyškovsku. Najdete zde první papouščí zoologickou zahradu v České republice. Zoo po zimě se znovu otevře už v pátek 1. března 2024 a otevřeno zůstane až do poloviny listopadu, každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika