Úvod > Co chcete dělat? > Netopýři na zámku Valeč
Příroda

Netopýři na zámku Valeč

Barokní zámek obklopený romantickým parkem a honosící se sochařskou výzdobou od slavného Matyáše Bernarda Brauna skýtá po celý rok útočiště ohroženým netopýrům. Zaznamenáno tu bylo 12 druhů. Zimu přečkávají v historických pivovarských sklepích jde o nejvýznamnější známé zimoviště Doupovských hor.
Valeč je významnou lokalitou také z hlediska přírodovědného. Nedaleko byla například nalezena první fosilie savce na světě. Takzvaný „hlodavec z Valče“, kterého naši předkové koncem 17. století považovali za důkaz biblické potopy světa, dnes patří k největším paleontologickým unikátům Evropy.

V současnosti se v areálu zámku lze po celý rok setkat s mnoha ohroženými druhy netopýrů. Ve starých pivovarských sklepích, zbudovaných pod zámeckým parkem zřejmě na přelomu 17. a 18. století, každoročně zimují ve velkých počtech netopýři černí a hvízdaví, pravidelně tu bývají zastiženi také netopýři ušatí, velcí, vodní, řasnatí, dlouhouší či večerní. Několik menších zimovišť tvoří sklepy pod samotným zámkem a správní budovou. V letním období je pro netopýry atraktivním místem především zámecký park. Při výzkumu zde bylo za jedinou noc odchyceno až 70 jedinců mnoha druhů, zjištěn tu byl i jeden z nejvzácnějších a nejméně prozkoumaných druhů v ČR, netopýr velkouchý.

Výskyt netopýrů tu chiropterologové každoročně monitorují již od roku 2000. V roce 2009 byly vstupy do pivovarských sklepení staticky zajištěny a v současné době o tuto cennou lokalitu ve spolupráci se správou zámku pečují pracovníci AOPK ČR ze Správy CHKO Slavkovský les. Jako poděkování za pomoc při ochraně netopýrů obdržela správa zámku v roce 2021 ocenění Náš soused je netopýr.

Návštěvníkům přináší bližší informace o netopýrech průvodcovský text, pro děti jsou k dispozici hravé pracovní listy Netopýři na hradech a zámcích a Netopýři v parcích. S okřídlenými obyvateli Valče se se lze setkat při večerní procházce parkem – v infocentru jsou od dubna do října k zapůjčení ultrazvukové detektory pro sledování netopýřích hlasů s doprovodným textem.
Zobrazit více

Provozovatel

Státní zámek Valeč

Valeč
364 55 Valeč
Tel.:
+420 725 524 129
Email:
valec@npu.cz
WWW:
https://napude.so...
GPS:
50,174813 13,251989
 
Region:
Karlovarský kraj
Oblast:
Postřelí
Město:
Valeč
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování v areálu zámku Valeč

Ubytování v areálu zámku Valeč

Valeč, Karlovarský kraj
Zámecký pivovar Chyše

Zámecký pivovar Chyše

Chyše, Karlovarský kraj
Penzion Harmonie ve Žluticích

Penzion Harmonie ve Žluticích

Žlutice, Karlovarský kraj