Úvod > Aktivity & akce > Akce > Strom roku 2018 - Stromy svobody

Strom roku 2018 - Stromy svobody

Kdy 21. březen 2018 - 20. říjen 2018 Společenské akce
Znáte stromy, které byly vysazeny k příležitosti vzniku ČSR nebo oslav svobody a demokracie? Hlasujte pro v 17. ročníku celostátní ankety Strom roku, v její letošní edici Stromy svobody. Hlasování probíhá od 15. června 2018 až do 25. září.
Anketa začíná s příchodem jara - 21. března. Až do 30. dubna přijímáme návrhy stromů, ze kterých odborná porota vybírá 12 finalistů. Od poloviny června až do 10. října se rozhoduje o vítězi a navrhovatelé stromů sbírají pro finalisty podpisy na zpoplatněné hlasovací archy. Další možností, jak stromy podpořit, je zaslání DMS. Peníze získané anketou směřují zpět k finálovým stromům a navrhovatelé za ně mohou stromy ošetřit, vysadit nové nebo pro ně vytvořit informační materiály.

Vyhlášení výsledků se koná u příležitosti Dne stromů, který se v naší zemi slaví 20. října. Vítězný Strom roku vyhrává poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku.

Hlasuje se o Strom roku 2018, v němž se bude rozhodovat o stromu s nejzajímavějším příběhem a největší podporou veřejnosti. Dvanáct kandidátů z jedenácti krajů usiluje o odborné ošetření a postup do evropského kola soutěže. Hlasování v anketě je zpoplatněné a finance získané pro jednotlivé finalisty se využijí k jejich ošetření či novým výsadbám.
 

Letos se ucházejí o vítězství tito kandidáti:

Zádvorská lípa
Lípa svobody na kamenickém náměstí
Moravičanská lípa na návsi
Petrovická lípa svobody
Ročovská lípa svobody
Junácká lípa svobody
Bohdanečská lípa
Vlachovobřezská lípa paměti
Lípa skautů
Lípa svobody u pomníků
Lípa svobody Palachova
Rtyňská lípa svobody

 

Den stromů

Svátek stromů v České republice oslavujeme 20. října, kdy zároveň slaví narozeniny zpěvačka Hana Hegerová. Tento svátek navazuje na Stromkové slavnosti, které na počátku 20. století v jednotlivých obcích pořádaly okrašlovací spolky a při nichž se vysazovaly stromy. S nápadem obnovit starou tradici přišli v roce 2000 popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. Nadace Partnerství myšlenku Dne stromů rozvinula a stalo se tradicí, že u této příležitosti oceňuje vítězný Strom roku.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 8. 2018
22.11.
20.1.
Umění loutky - výstava na Špilberku

Umění loutky - výstava na Špilberku

Brno, Jižní Morava
3.5.
31.12.
Rok 1918 – co nám válka vzala a dala...

Rok 1918 – co nám válka vzala a dala...

Brno, Jižní Morava
19.6.
31.12.
Příběhy z Kasemat

Příběhy z Kasemat

Brno, Jižní Morava
15.11.
31.1.
Nejkrásnější české knihy roku 2017

Nejkrásnější české knihy roku 2017

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí