Úvod > Aktivity & akce > Akce > Eugene Lemay a Yigal Ozeri: A nelze s tím nic dělat
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
16.11.
28.2.
+ Přidat foto

Eugene Lemay a Yigal Ozeri: A nelze s tím nic dělat

Kdy 16. listopad 2017 11:00 - 28. únor 2018 18:00 Výstavy
Galerie Čermák Eisenkraft otevřela v pražském domě SmetanaQ na Smetanově nábřeží další výstavu. Expozice s mnohoznačným názvem „A nelze s tím nic dělat“ vypráví dva jedinečné příběhy světoznámých umělců Eugena Lemaye a Yigala Ozeriho. Výstava potrvá až do konce února a vstup je zdarma.
Osudy Eugena Lemaye a Yigala Ozeriho úzce spojují osobní životní zkušenosti s celospolečenským univerzálním zlem – válkou. Oba se v díle „A nelze s tím nic dělat“ zabývají společenskou a psychologickou povahou války. Rozdíl mezi umělci spočívá ve způsobu jejího vnímání. Zatímco Lemay nabízí pohled na válku z perspektivy vojáka, Ozeri ze své pozice působí jako přihlížející vyprávění jiného vojáka. Oba pohledy jsou však v hledání odpovědi na otázku ne-opodstatněnosti války stejně oprávněné. Ať již jde o minimalistické mnohoznačné instalace Lemaye či vskutku neuvěřitelně fotorealistické olejové malby Ozeriho, výstava „A nelze s tím nic dělat“ připomíná naši neustálou humanitární zodpovědnost.
 
Lemay (*1960) jako syn francouzského Kanaďana a libanonsko-syrské matky vstoupil v roce 1979 do izraelské armády, kde se postupně stal seržantem průzkumné přepadové jednotky operující v první libanonské válce. Během bojů byl konfrontován s vlastní minulostí, což ho osudově ovlivnilo. Po absolvování vojenské služby odešel Lemay do New Yorku, aby začal nový život. V současnosti působí stále zejména v USA, kde je prezidentem centra umění Mana Contemporary se sídlem v Jersey City, Chicagu a Miami.
 
Ozeri (*1958) je známý především svými velkoformátovými fotorealistickými olejomalbami mladých žen v různých přírodních prostředích. Ženy jej uchvacují svou krásou v nejčistší podobě. Svých zachycením prchlivých životních okamžiků Ozeri nutí diváka hledět na alegorické pomezí reality a fantazie. Stejně jako Lemay i Ozeri sloužil v armádě a v bojích přišel o přátele a rodinu. Izraelský umělec žijící převážně v New Yorku vystavoval po celém světě a je zastoupený ve stálých sbírkách od New Yorku
až po Tel Aviv.
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 12. 2017
29.11.
18.1.
Filosofovo bytí - a čas

Filosofovo bytí - a čas

Praha 1, Praha
8.12.
28.4.
Indiáni v Náprstkově muzeu

Indiáni v Náprstkově muzeu

Praha 1, Praha
21.11.
24.2.
Roman Štětina: Předmluva

Roman Štětina: Předmluva

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí