Úvod > Kalendář akcí > Zlatá pecka – festival klasické hudby v Chrudimi
Zlatá pecka – festival klasické hudby v Chrudimi
"> "> "> "> "> ">
21.8.
29.8.
Přidat foto
Hudební a divadelní akce

Zlatá pecka – festival klasické hudby v Chrudimi

Další ročník festivalu věnovanému klasické hudbě se uskuteční na konci srpna 2022. Program byl vytvořený na základě přání a zálib chrudimské rodačky mezzosopranistky Dagmar Peckové. Mladým rezidenčním umělcem Hudebního festivalu Zlatá Pecka 2022 je tenorista Daniel Matoušek.
Na rozdíl od řady jiných podobných akcí, které sází na dlouholeté stálice klasické hudby, Hudební festival Zlatá Pecka představuje publiku a hudební veřejnosti mladé umělce, kteří kromě svého talentu a vysoké profesionality přináší na pódium nadšení, vřelost a zaujetí pro svůj obor. Dagmar Pecková vytvořila pro začínající umělce s výrazným talentem dva projekty: Talentissimo pro mimořádně nadané děti ve věku do 16 let a Pěvissimo, sérii koncertů pro pěvce, kteří již jsou profesionálně činní a jejichž ambice oprávněně míří na vrchol české operní scény.

Hlavní náplní letošního ročníku festivalu bude Mozartova hudba. Skvostné árie Mozartových oper přednesou v pondělí 22. srpna přední čeští interpreti za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice, pod vedením Jiřího Rožně, dirigenta s výrazným mezinárodním renomé. Koncert v exklusivním Fibichově sále v Chrudimi je již vyprodaný, ale zájemci o krásnou hudbu mají ještě šanci zakoupit si vstupenky na koncerty Pěvissimo a Talentissimo, které se budou rovněž konat v akusticky bezkonkurenčním prostředí Fibichova sálu.

Festivalové pódium Hudebního festivalu Zlatá Pecka nabídne hudební produkci návštěvníkům chrudimského Resselova náměstí od úterý 23. srpna do neděle 28. srpna.
 

Program festivalu Zlatá pecka Chrudim

Neděle 21. 8.
11.00 hodin kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi
Slavnostní mše a zahájení festivalu
V působivém prostředí kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi zazní Mozartova duchovní tvorba, zejména Spatzenmesse pro sólový kvartet (sestavený z účastníků Pěvissima minulých let), instrumentální soubor, varhany a spojené sbory (VUS Pardubice a Salvátor Chrudim) pod vedením Tomáše Židka. Úvodní mši svatou bude celebrovat emeritní kanovník kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě Pražském a duchovní při kostele Panny Marie v Hradci Králové, vysokoškolský pedagog, historik a spisovatel prof. PhDr. Tomáš Petráček, Ph.D., Th.D.
 
Neděle 21. 8.
20.00 hodin Městské kino / Letní kino v Chrudimi
AMADEUS
Projekce slavného filmu režiséra Miloše Formana o střetu geniality s průměrností a lásce k hudbě.  Jeden z nejlepších filmů české kinematografie, oceněný osmi Oscary, jehož natáčení probíhalo v roce 1984 v Praze. Produkci bude předcházet projekce fotografií Petra Našice pořízených během natáčení filmu.
 
Pondělí 22. 8.
19.00 hodin Fibichův sál Muzea v Chrudimi / Klášterní zahrady
Fenomén Amadeus
Výběr nejkrásnějších árií a scén z Mozartových oper: Kouzelná flétna, Don Giovanni a Figarova svatba za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice a pod vedením dirigenta s výrazným mezinárodním renomé Jiřího Rožně, který vedle koncertů s významnými orchestry ve Spojených státech, Austrálii, Německu a dalších zemích zařadil do svého kalendáře i účinkování při Hudebním festivalu Zlatá Pecka. Zasvěcenými průvodci večera budou Dagmar Pecková a Petr Mikeska.
 
Úterý 23. 8.

18.00 hodin Pardubice- Přihrádek
Od Mozarta k jazzu
Během koncertu představí Jan Čonka a Marie Balcarová kytaru nejen jako virtuózní nástroj ale nechají vyniknout především jejímu multižánrovému využití. Počínaje transkripcemi barokních skladeb, přes často operou inspirovanou virtuózní tvorbu klasicistních kytaristů až po typickou španělskou hudbu a skladby jazzové.
 
Úterý 23. 8.

19.00 hodin Malá scéna v České Třebové
Pěvissimo
Dagmar Pecková uvádí koncert Pěvissimo! Koncert plný nádherných pěveckých výkonů a pozitivních emocí, během kterého se představí interpreti, kteří kromě technické dokonalosti a pěvecké suverenity přináší na pódium nadšení a sílu prožitku mládí.
 
Středa 24. 8.
19.00 hodin Museum barokních soch v Chrudimi
Kytara v opeře – Opera v kytaře?
Hlavní téma koncertu představuje kytaru v jedné z jejích typických poloh. Přeneseme se tak do 1. poloviny 19. století, období tzv. kytarománie, kdy hlavními centry kytarového dění byla Paříž a Vídeň a populární operní témata byla často zpracovávána do nejrůznějších typů skladeb pro kytaru. Posluchačům se představí Markéta Hejdová a Martin Cába.
 
Čtvrtek 25. 8.
19.00 hodin Fibichův sál Muzea v Chrudimi
Pěvissimo
V jednom z nejkrásnějších a akusticky nejvydařenějších koncertních sálů v České republice uvádí chrudimská rodačka Dagmar Pecková koncert Pěvissimo. Jedinečná možnost vychutnat si skvělé pěvecké výkony nastupujících hvězd klasického zpěvu, absolventů Interpretačních kurzů, jejichž lektorkou v letošním roce bude respektovaná mezzosopranistka a pedagožka Markéta Cukrová.
 
Pátek 26. 8.

19.00 hodin Fibichův sál Muzea v Chrudimi
Talentissimo
Malé Mozarty představuje jedinečný projekt Dagmar Peckové „Talentissimo“, vystoupení mimořádně nadaných dětí do šestnácti let.  V průběhu večera se posluchačům představí geniální děti, pro které je hra na klavír, housle či violoncello nedílnou součástí života. Ke svým nástrojům usedají ve třech čtyřech letech, aby v osmi letech již vystupovaly s velkými orchestry nebo jezdily po světě a získávaly významná mezinárodní ocenění.
 
Neděle 28. 8.
18.00 hodin Holice – ZUŠ Karla Malicha
Daniel Matoušek, host Ludmila Pergelová, Trio Euterpé
Koncert, na který se nezapomíná. Jeden z nejlepších českých tenorů Daniel Matoušek s podporou tří vynikajících instrumentalistů tria Euterpé a půvabnou držitelkou Čestného uznání z mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka sopranistkou Ludmilou Pergelovou.
 
Neděle 28. 8.
19.00 hodin Divadlo Karla Pippicha v Chrudimi
Peter Shaffer „AMADEUS“
Divadelní hra v nastudování Městského divadla Mladá Boleslav
Vídeň druhé poloviny osmnáctého století, dvůr rakouského císaře Josefa II. Rivalita mezi zavedeným skladatelem Antoniem Salierim a nováčkem Wolfgangem Amadeem Mozartem. Oba v zajetí svých múz, své geniality, touhy po lidské slávě. Jak se dá změřit úspěch? Konfrontace geniality a průměrnosti v melodii komických oper i temného Requiem. Příběh proslavil oscarový film Miloše Formana z roku 1984. V inscenaci se na jevišti společně exkluzivně potkají tři držitelé Ceny Thálie: Daniel Bambas, Petr Mikeska a Radim Madeja.
 
Pondělí 29. 8.
19.00 hodin Kulturní centrum Česká Třebová
Jan Jiráň „CARMEN Y CARMEN“
Festivalové dění tradičně ukončí procházka známou operou, která se však změní ve zběsilý úprk. V představení Jana Jiráně se scházejí dvě velké hvězdy, každá ovšem v jiném oboru, operní pěvkyně Dagmar Pecková a herečka Bára Hrzánová, v naprosto unikátním představení, kde obě – každá po svém – ztvární hlavní hrdinku slavné Bizetovy opery. Představení napsal přímo pro Peckovou a Hrzánovou divadelní autor, herec, muzikant a režisér Jan Jiráň.

Provozovatel

Zlatí pecka

různá místa
537 01 Chrudim
GPS:
49,953181 15,792202
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

U Paluků

U Paluků

Chrudim, Pardubický kraj
Chrudimský pivovar Filištín

Chrudimský pivovar Filištín

Chrudim, Pardubický kraj
Penzion a PoloCafé U lávky v Chrudimi

Penzion a PoloCafé U lávky v Chrudimi

Chrudim, Pardubický kraj