Úvod > Kalendář akcí > Žižkovská noc 2021 – multižánrový festival
Žižkovská noc 2021 – multižánrový festival
"> "> "> "> ">
28.10.
31.10.
+ Přidat foto
Festivaly

Žižkovská noc 2021 – multižánrový festival

  • 28. říjen 2021 – 31. říjen 2021
Tradiční srdce v podobě několikadenní akce tepe dál – desátý ročník Žižkovské noci je naplánován na 28. – 30. října 2021.
Mezi nimi dvě domácí kapely, které se zručně pohybují na pomezí alternativy a mainstreamové přístupnosti: letošní ŽN přivítá Khoibu a Teepee. I letos festival spolupracuje s okruhem kurátorů, od Earth Music či Punctum Tapes po agilní promotérky Mood Booking; a na cenu Vinyla nominovaný promotérský kolektiv Jednota stojí za pozváním divokého norského vokalisty Struleho Dagslanda. Expresivního umělce, který jedinečným způsobem ohýbá nejeden žánr, doprovodí v první den festivalu pěvecký sbor Lada. S novými, mimořádně silnými deskami přijedou na festival i kapely February a Sinks, na aktuální postpunkové noty zahrají i další čerstvá jméno v lineupu: němečtí Bleib Modern a italská kapela M!R!M.

Jsme rádi, že se do Prahy podívají Giant Swan, bristolské duo, které se za krátkou dobu vyšvihlo z undergroundu na soupisky výběrových festivalů jako Donaufest, Unsound anebo Melt. Čekáme pod kůži se zarývající temnou párty s čerstvým EP Do Not Be Afraid of Tenderness v zádech. Podobný přístup a intenzitu nabídne i slovenský rapper Gleb.

Ze jmen, která byla potvrzena na původní termín festivalu, dále uvítáme třeba punkrockové klasiky Konflikt, takřka nehrající emocorové srdcerváče Esazlesa, ale i silný rapový trojlístek Edúv syn, Fvck_kvlt a Playstation Princess. Koncert rapperky Arlety pak stvrdí, že tenhle žánr už dávno není jen machistickým hřiťátkem pro raněná ega. Na o poznání křehčí notu pak zahraje dreampopová hudebnice Ellie Dandelion.

K britské dvojici Giant Swan se v lineupu přidává ukrajinská rapperka Alyona Alyona, jedna z nejvýraznějších osobností žánru postsovětského rapu, kterou proslavily virální sarkastické bangery. Na svém letošním albu Galas nenuceně snoubí kulturní vlivy, vtahující rytmy i ostrou flow a potvrzuje svou pozici na evropské scéně. Na o poznání krutější strunu zahraje dvojice Martin Khanja (aka Lord Spike Heart) a Sam Karugu – členové projektu Duma z ugandského kolektivu Nyege Nyege zaměřující se na progresivní africkou elektronickou scénu. Festival potvrzuje i loňský příslib v podobě fastcorových ikon Yacøpsæ.

Poslední ročníky odpoutaly Žižkovskou noc od kořenů v punkové scéně, tvrdé kytary ale zůstávají důležitou součástí festivalu. V programu tak najdeme jak technický metal navrátivších se Mindwork, tak emocionální písně postpunkových Plusminusnula i polské women power uskupení The Pau. Se svým debutem se představí kovbojstvím načichlí Frankie & The Deadbeats, už dříve byli v sestavě potvrzeni jejich souputníci Povodí Ohře.

Mezi hlavní body programu bude patřit i vystoupení zpěvačky a producentky Katarzie, která na festivalu představí své album z karantény Celibát. Elektronickou scénu zastoupí kolektiv Future Jiskří (v čele s drag queen Miss Petty) i pražská producentka Ursula Sereghy, jejíž debut u labelu Gin&Platonic patří mezi nejočekávanější desky roku, festival nabídne i teprve druhé vystoupení AI hudebnice NIVVA nebo slovenské Tittingur. Celkem festival představí zhruba dvě stě vystoupení všech žánrů.

Festival se ale nesoustředí jen na hudbu – v jeho rámci proběhne křest publikace, která je výsledkem literární výzvy uspořádané společně s Unijazzem. Hned v první festivalový den se představí platforma Pinkbus, která dává bezpečné tvůrčí pole queer umělcům, den nato dojde i na cenou Thálie oceněné představení Jakuba Gottwalda Ur-fascism.

Festival Žižkovská noc proběhne ve dnech 28.–30. října 2021.
 

O festivalu

Idea neúnavného proudu tří dnů a nocí prostoupených kulturou vzešla z pestré komunity Žižkova, nikoli uměle s důrazem na zisk. Koncerty od punku přes metal po pop, divadelní představení zpoza (českých) hranic, autorská čtení a standupy. Angažovaná témata, propojování scén, rozmluvy s lidmi, co město tvoří. Kultura bez hranic neomezená jednotlivými jmény programu. Jediné, pro co není místo, je jakákoliv forma diskriminace.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 9. 2021