!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Zapomenutá vůně střelného prachu
Zapomenutá vůně střelného prachu
">
18.11.
29.5.
+ Přidat foto
Výstavy

Zapomenutá vůně střelného prachu

  • 18. listopad 2021 9:0029. květen 2022 17:00
Hlavní myšlenkou výstavy je prezentovat vývoj palných zbraní v souvislosti s genialitou a umem dávných řemeslníků, ukázat významné mezníky vývoje palných zbraní, ale také slepé vývojové větve, zajímavosti, rarity.
Výstavní projekt nepředstavuje zbraň jako nástroj agrese, ale jako velmi zajímavý a krásný předmět užitého umění.

Výstava chce poukázat na puškařské řemeslo, které právem zaujímalo výsadní postavení a bylo vždy řemeslem uměleckým. Časové rozmezí 15. – pol. 19. století odpovídá době používání černého střelného prachu, jehož téma celou výstavou prostupuje.

Jedinečným tématem výstavy je představení rukodělné práce puškařů s ukázkami řemeslných postupů a výzdobných technologií, Jedná se např. o kované hlavně (postup výroby v několika fázích), ukázky techniky výzdoby, povrchové úpravy, rozpracované výrobní postupy zbraní, makety zámků apod. Součástí výstavy je videoprojekce s ukázkami práce puškaře a kováře, interaktivní prvky (barevné pohyblivé makety zámků, zbraně k obtěžkání, pracovní listy ad.) a bohatý doprovodný program (přednášky, besedy s řemeslníky, restaurátorem, výlety do zbrojnic s odborným výkladem, zážitkové střelby ad.).

Spoluautorem výstavy a odborným poradcem je výrobce historických zbraní Miloš Skrbek, díky kterému se nám podařilo vyhledat a zapůjčit naprosto ojedinělé exempláře, ať už z hlediska technologie či výzdoby. Vystaveny jsou exponáty odbornou veřejností ceněné, tak zbraně méně známé. K tomu využíváme sbírkové fondy 16 významných státních institucí i soukromých sbírek. Prezentováno je víc jak 300 předmětů.
Zobrazit více

Provozovatel

Veigertovský dům

Karlovo náměstí 8
280 02 Kolín
Tel.:
+420 734 312 038
Email:
psenickova@muzeum...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.muzeumkolin.cz
GPS:
50,027746 15,200701
 
 

Vstupné

Cena: 150 Kč

Snížená cena: 70 Kč

Rodinné vstupné: 370 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí