Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Advent v Třebíči
Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa z návrší Hrádek
Společenské akce

Advent v Třebíči

Vydejte se v době adventu na Vysočinu do Třebíče prohlédnout si jedinečnou vánoční výzdobu. Výzdobu představilo město v loňském roce a těšila se velké oblibě. Letos je výzdoba ještě bohatší. Můžete se těšit na nasvícenou baziliku sv. Prokopa, městskou věž, větrný mlýn nebo návrší Hrádek.
Výzdoba je rozmístěna po celém městě. Nejvhodnějším místem k začátku vaší procházky je prostor u Pasáže – třebíčského divadla a kina. Před Pasáží se nachází velký adventní věnec. Uvidíte odsud další místa s vánoční výzdobou, která čekají na vaše objevení. Ochoz jednoho ze symbolů Třebíče – městské věže zdobí stovky žároviček. Na Martinském náměstí rozzáří nejen dětské oči vánoční stromeček, najdete zde také vyřezávaný betlém a zvoničku a za kostelem fotolavičku s anděly po obou stranách. Nezapomeňte se na lavičce vyfotit.  Z Martinského náměstí se vydejte k Masarykově vyhlídce. Už z dálky uvidíte velkou svíčku, která ji zdobí.

Vyhlídku postavili Třebíčané k příležitosti 80. narozenin prezidenta T. G. Masaryka v roce 1930. Z vyhlídky budete mít celou Třebíč jako na dlani. Od vyhlídky vás čeká ještě několik schodů na návrší zvané Hrádek. Stromovou alej lemuje bohatá výzdoba. Do aleje vstoupíte vánočně nazdobenou bránou, druhou bránou Hrádek opustíte. Prostor u bran doplňují zvířata, u první brány je to veverka a liška, u druhé brány dvojice medvědů. Z Hájku sestoupíte do židovské čtvrti, která je od roku 2003 společně se židovským hřbitovem a bazilikou sv. Prokopa zapsaná na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Nábřeží řeky Jihlavy je rovněž nazdobeno, u židovské brány je jeden z mnoha nasvícených stromů ve městě. Cesta ze židovské čtvrti vás přivede do areálu zámku. U bylinkové zahrádky najdete druhou fotolavičku. Na nádvoří zámku si můžete každoročně prohlédnout slaměný betlém. Tradiční je výstava betlémů v zámecké konírně. Od zámku se vrátíte stejnou cestou do centra města a u hrnečku čaje, kávy nebo svařáku či punče se zahřejete v jedné z mnoha třebíčských kaváren.

Za vánoční výzdobou se vydejte i mimo centrum města. V letošním roce město zpřístupnilo unikátní technickou památku z 19. století – větrný mlýn. A protože mlýn se těší nejen mezi místními velké oblibě, město se rozhodlo nazdobit i tento objekt. Zcela jistě budete překvapeni  jak je mlýn nazdobený. Mlýn najdete v části Borovina, která je spojena s obuvnickou tradicí. V každém městě na Vysočině se staví v adventním čase betlémy, v Borovině na Dělnickém náměstí nedaleko od mlýna najdete jeden z nich. Mezi vděčné foto objekty patří také jelení rodinka u školy v ulici m. Majerové, anděl na Táborské ulici nebo zvonek u Alfy na Znojemské ulici.  Po celé Třebíči je nazdobeno velké množství stromů.

Třebíč v adventním a vánočním čase okouzlí každého. Třebíčské památky jsou otevřené celoročně. K návštěvě tak zve bazilika sv. Prokopa, Zadní synagoga a Dům Seligmanna Bauera, expozice Děti Antonína Kaliny, Muzeum Vysočiny Třebíč nebo interaktivní expozice pro děti Cesty časem a třebíčské galerie a výstavní síně. Zažijte Třebíč v zimním období!
 

Retro festival Zpátky v čase v Třebíči

Retro rodinný festival Zpátky v čase letos již potřetí. Tentokrát se na vás budeme těšit na Podzámecké nivě v Třebíči dne 26.8.2023.
Třebíč, Kraj Vysočina

Slavnosti 20. výročí zápisu na Seznam UNESCO v Třebíči

Třebíč si letos připomíná 20 let od zápisu svých památek na sezam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Během sprnových dnů připravilo město akce, které třebíčské památky připomenou – jde o židovskou čtvrť, židovský hřbitov a baziliku sv. Prokopa.
Třebíč, Kraj Vysočina

Matador – 50 let

Kapela Matador slaví 50 let – živě!
Třebíč, Kraj Vysočina

The Cello Boys a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín

Zahajovací koncert.
Třebíč, Kraj Vysočina

Letní senoseč

Beseda o ručním sečení trávy kosou, o správné péči o seno a fermentaci sena. Ukázky naklepávání kosy a mnoho dalšího.
Třebíč, Kraj Vysočina

Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Třebíčsku

Komentovaná prohlídka výstavy.
Třebíč, Kraj Vysočina

Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Třebíčsku

Výstava věnovaná archeologickým výzkumům na Třebíčsku. Autory výstavy jsou kolegové z Muzea Vysočiny Jihlava a Regionálního muzea Horního Pooslaví.
Třebíč, Kraj Vysočina

Slavnosti růžového vína v Třebíči

V zámeckém parku v Třebíči se 17. 6. budou dít věci! Všechny odstíny růžové najdete ve výběrovém víně a v prvotřídním jídle a celodenní program zabaví i dětičky.
Třebíč, Kraj Vysočina

Kulečníková škola

Kulečníková škola Vám umožní pochopit tajemství této hry. Její oblíbenost stále stoupá a i v ČR postupně ztrácí podnázev hospodský sport.
Třebíč, Kraj Vysočina

Destinace Třebíčsko

Turistická oblast na jihozápadě Moravy nabízí možnost trávení volného času milovníkům historických památek a kultury, ale i těm, kteří dávají přednost pobytu v přírodě nebo gastrozážitkům.
Třebíč, Kraj Vysočina

Zimní aktivity na Třebíčsku

Sníh a mráz dávají vyniknout zdejším místům, památkám a přírodě. Na řekách a potocích vytvořila zima ledopády, kaskády a vodopády. Na své si přijdou i milovníci běžeckého lyžování.
Třebíč, Kraj Vysočina

Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů v Třebíči

V Třebíči se projdete naučnou stezkou Po stopách opatů a rabínů, která propojuje místní památky – baziliku sv. Prokopa a židovské město se hřbitovem – zapsané do seznamu UNESCO.
Třebíč, Kraj Vysočina

Cesta Václava Vlastníka

Pokud jste příznivci pěší turistiky, vydejte se prozkoumat okolí Třebíče po okruhu Václava Vlastníka. Turistický okruh je vyznačený v okolí města a jeho délka dosahuje téměř 50 km. Okruh si můžete projít celý nebo si ho rozdělit na kratší etapy.
Třebíč, Kraj Vysočina

Městská věž v Třebíči

Městská věž je jednou z dominant Třebíče, která nabízí neopakovatelný pohled na město.
Třebíč, Kraj Vysočina

Historický stereoskop Kaiserpanorama v Třebíči

V třebíčském Malovaném domě si můžete prohlédnout předchůdce kinematografu – Kaiserpanorama. Jedná se vlastně o stereoskop – optický přístroj „k plastickému a perspektivnímu vidění z fotografií plochých“. Kolem roku 1900 se světelné panorámy nacházely v jedenácti českých a moravských městech.
Třebíč, Kraj Vysočina

Hřbitovní kaple svaté Ludmily v Úpici

Neorománská hřbitovní kaple svaté Ludmily z roku 1887.
Úpice, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány Holiday Třebíč

Celková ubytovací kapacita činí 9 osob. Samozřejmostí je vlastní toaleta, kuchyňka, sprcha, televize a Internetové připojení.
Třebíč, Kraj Vysočina

Restaurace U Vaignerů

Víte, kam chodili v Třebíči na pivo Vítězslav Nezval, Jiří Sovák nebo třeba Jaroslav Uhlíř? No přece k Vaignerům. Vyhlášená restaurace v srdci našeho města láká svou nezaměnitelnou atmosférou nejen umělce a kumštýře, ale všechny flamendry a štamgasty, co jich tady je.
Třebíč, Kraj Vysočina

Kavárna Vzpomínka Třebíč

Navštivte naši jedinečnou kavárnu a vinárnu v centru města Třebíče. Užijte si skleničku vína, šálek kávy či nevšední dezerty a chlebíčky v kouzelné atmosféře příjemného podniku.
Třebíč, Kraj Vysočina

Hotel & apartments U Černého orla

Hotel Černý Orel se nachází v centru Třebíče ležící na řece Jihlavě a nabízí prostorné, moderně zařízené pokoje s koupelnou i bezplatným Wi-Fi připojením.
Třebíč, Kraj Vysočina

Chlupatá kavárna Třebíč – posezení v kočičí společnosti

První kočičí kavárna v Třebíči nabízí nejen lahodnou kávu a lahodné domácí dezerty, ale hlavně pomoc chlupatým kamarádům z třebíčského spolku Kapka pro tlapky. Lidé zde mohou odpočívat, pomazlit se s kočkami anebo si vybrat kočičího společníka k adopci.
Třebíč, Kraj Vysočina

Grand Hotel Třebíč

Nově zrekonstruovaný Grand Hotel Třebíč se nachází v historickém centru města. Komfortně vybavené pokoje odpovídají nejvyššímu evropskému standardu a poskytují hostům maximální pohodlí. Součástí hotelu je také Relax centrum, bowling a restaurace Elipso.
Třebíč, Kraj Vysočina

Adam’s Bistro

Adamova barmanská cesta začala doma v Třebíči na hotelovce, pokračovala přes Prahu v Itálii a Irsku, aby pak v Praze pracoval v Black Angels. Do rodného města se vrátil a všechno co se ve světě naučil, přetavil do svého podniku na autobusovém nádraží.
Třebíč, Kraj Vysočina

Hotel Solaster Třebíč

Hotel Solaster najdete v centru Třebíče, jen několik kroků od baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Poskytuje ubytování v pokojích se satelitní TV s plochou obrazovkou, bezplatné Wi-Fi připojení k internetu a parkování zdarma je samozřejmostí.
Třebíč, Kraj Vysočina