Úvod > Kalendář akcí > Tajnosti (i zapomenutých) pražských mlýnů a ostrovů

Tajnosti (i zapomenutých) pražských mlýnů a ostrovů

Kdy 29. únor 2020 15:00 - 17:00 Historické a vojenské akce
Záhady, legendy, fakty a historie starých pražských mlýnů i ostrovů. Mlýny byli kdysi považované za magická místa, kde dochází k alchymistickým proměnám, tak typickým pro Prahu.
Podobný mystický význam měli v dávnějších dobách i ostrovy. My si však budeme povídat nejenom o mýtickém smyslu pražských mlýnů a ostrovů, nýbrž o jejich vzniku, dějinách, příbězích lidí s nimi propojených, o jejich vývoji a někdy i zániku.

V lidových pověstech byly mlýny místy, kde se pohybovali nadpřirozené síly, například rusalky, vodní víly, vodníci, duchové. Vyřazené mlýnské kameny se občas používaly na účely okultních rituálů, „mlýnské kameny“ byly dokonce vsazovány do základů mostů (týká se to i Karlova mostu).

Ostrovy byly považovány za vlastní jedineční vesmír, bezpečné útočiště, ztracený ráj, místo proměny, magické síly, alchymistické transformační místo, archetypální místo vytrhnuté z konvenčního kontinua času a prostoru, místo zjevení. Ostrovy jsou jako vzácné šperky roztroušené po vlnách vodních ploch, jako truhly s poklady (co se na nich často ukrývají), které čekají na statečné hrdiny, aby je prozkoumaly.

Pojďte i vy prozkoumávat prastaré pražské mlýny a ostrovy. Projdeme se nejenom proti toku času do jejich mýtických, snových dob a prostorů, nýbrž rovněž nahlédneme do jejich historické i současné reality.  

 
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 2. 2020

Ubytování a restaurace v okolí