Úvod > Aktuality > Dvacet výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami
Gurmánská turistika

Dvacet výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami

  • Vydáno10. listopadu 2023
Přiveze letos svatý Martin do Česka sníh? I když to vypadá, že asi ne, s jistotou to tvrdit nemůžeme. Ale už teď je jisté, že společně s ním dorazí 11. listopadu v průvodu svatomartinská vína, pečené husy a zábava pro malé i velké. Za svatomartinskými oslavami, kratochvílemi a radovánkami vás zve portál Kudy z nudy.
Restaurace a vinotéky chystají degustace svatomartinských vín, slavit se bude i na farmářských trzích, na náměstích a ve sklepních uličkách. Láhve a sklenice budou cinkat i na následujících akcích.
 

Svatomartinské oslavy v Praze

husa pečenáV Praze si nenechte ujít Česko-slovenský Husí pochod v restauraci Selský Dvůr. Vynikající svatomartinskou husu v tradiční kombinaci s mladými víny ochutnáte v pražské Hostivaři od 4. do 26. listopadu. K husám se budou podávat pravé slovenské domácí lokše, výborná přírodní šťáva, bílé i červené zelí a pochopitelně nebude chybět ani několik druhů domácích knedlíků. Svatomartinské speciality se budou podávat každý den až do 26. 11. 2023. Nebudou chybět ani pravá Grobská husí játra ve výborné přírodní šťávě!

husy na náplavceV sobotu 11. 11. ochutnáte husu a mladá vína například na pražské Náplavce na Výtoni. Svá mladá vína představí víc než 20 českých a moravských vinařství. Kromě mladých vín nesmí na oslavě svátku svatého Martina chybět dozlatova upečená husa. I na té si budou moci návštěvníci akce v různých variacích pochutnat. Těšit se mohou na husí pečínku s karlovarským knedlíkem a zelím, husí kaldoun s knedlíčkem nebo husí játra s jablky a cibulkou. Chybět nebudou oblíbené svatomartinské husí burgery, sendviče s trhaným husím masem nebo husí paštika a další husí pochoutky. Prodejci budou v 17 stáncích nabízet také jednohubky hodící se k vínu – sýry, uzeniny nebo středomořské speciality, které perfektně pasují k mladým vínům. Chybět nebudou ani sladké dobroty – například koláče nebo palačinky. Začátek je v 10:00, konec ve 21:00 hodin.

národní zemědělské muzeum svatomartinská husaLetenská husa 2022 a košt svatomartinského vína se letos odehraje 11. 11. od 10:00 do 17:00 hodin v Národním zemědělském muzeu.  Na akci ani letos nebudou chybět prezentace, ochutnávky a prodej svatomartinských a mladých vín předních českých a moravských producentů. Na muzejním dvoře pro vás bude připravené občerstvení, nebudou chybět lokše, husí kaldoun, paštika, koláčky, káva a ani svařák. Od 13 do 16 hodin se bude moštovat! Na muzejním dvoře pro vás bude připravena výtvarná dílna, součástí dílny bude drcení hroznů a výroba vinné šťávy. V 11 a ve 12 hodin vám strážmistři Městské policie Praha představí plemeno staroskladrubského koně. Zájemci si koně budou moci také pohladit či se s nimi vyfotit!

V sobotu 11. 11. 2023 jste zváni od 12 hodin na Svatováclavskou vinici u Villy Richter, kde se vám naskytne jedinečná příležitost užít si sobotní odpoledne s nejlepšími svatomartinskými víny letošního roku od předních českých a moravských vinařství v rámci Wine & Food Festivalu. Nebude chybět dobré jídlo, hudba a teplo vytápěného stanu.
 

Výlet za vínem na Moravu

Svatý Martin v MikulověMáte chuť vyrazit tam, kde to k vínu budete mít opravdu hodně blízko, na jižní Moravu? Pak si nenechte ujít řemeslný jarmark, kejklíři a mimořádně zpřístupněné památky vás čekají v rámci Svatomartinského Mikulova, který se bude konat od 10. do 18. listopadu. Na náměstí bude vyhrávat cimbálová muzika, prodávat se budou regionální speciality na jarmarku a zámek nabídne každodenní degustace zdejších vín. Mimo to se budou konat prohlídky města a otevřené zůstanou i některé památkové objekty.

Chutná vám víno přímo u vinaře ve vinném sklepě? Pak si nenechte o víkendu 11. a 12. 11. ujít ochutnávky mladých i starších vín v autentickém prostředí na Festivalu vína – sv. Martin na Hovoransku. Na návštěvníky bude čekat cca dvacítka otevřených sklepů, degustace vín z rukou vinařů, kulturní program a krajové speciality. Nebude chybět ani svatomartinská husa, husí paštika s brusinkami, grilovaný oštěpek s brusinkami atd. Akce se koná 11. listopadu 2023 od 11:00 do 19:00 hod., od 20:00 do pozdních nočních hodin bude v sále Sokolovny hrát cimbálová muzika.

A sklepy či búdy budou dokořán také ve Velkých Pavlovicích, a to v sobotu 11. 11. od 11:00 do 18:00 hodin, Bzenci, Hustopečích (oslava svatomartinských vín a husí s řemeslným jarmarkem) či Blansku. V Lednicko-valtickém areálu vás čeká tradiční Svatomartinský přípitek 2023! I tady se bude sv. Martin oslavovat husou a vínem!

Svatomartinské vínoV sobotu 11. listopadu se vypravte do Brna, kde se bude opět konat tradiční Svatomartinský košt! Přiťukněte si mladým vínem 11. 11. od 11.00 hod. na náměstí Svobody. Podobně to bude vypadat i v Uherském Hradišti na Masarykově náměstí, kde budou za hlaholu zvonů 11. listopadu v 11 hodin pokřtěna mladá, svatomartinská vína Slovácka. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy. Od 11:30 hod. následuje degustace svatomartinských vín a zahraje cimbálová muzika. Příjemné odpoledne u cimbálu s husou a dobrým vínem si také užijete ve Valticích. Ve Valtickém podzemí se 11. 11. konají Svatomartinské slavnosti & husí hody.
 

Svatomartinské oslavy s dětmi

Přemýšlíte, kde si užije na svatomartinských oslavách celá rodina? Dětský program s lampionovým průvodem slibuje třeba Svátek světel Diwali v Zoo Praha. Návštěvníci se od 17.00 budou moci zapojit do lampionového průvodu po setmělé zoo. Vítat svatého Martina coby patrona města budou také v Blansku, a program zde budou už od čtvtka 9. do neděle 12. 11.  Chystají se koncerty, světýlkový průvod a průvod v historických kostýmech v čele se svatým Martinem na bílém koni i košt vín, místní restaurace samozřejmě nachystaly speciální menu. V zámeckém parku se bude konat historický jarmark s ukázkou řemesel, sokolnictví a bohatým programem.

Archeopark LibocSvatomartinské posvícení bude děti bavit i v Archeologickém parku Liboc v Praze 6. Součástí programu budou obrázky ze života svatého Martina v podání příslušníků X. legie, jakož i ukázky historických zbraní a zbrojí. Legendu světce ve středověku představí skupina W-arlet a nebude chybět ani dobová hudební produkce v podání kapely Musica Vagantium. Program bude probíhat v sobotu 11. listopadu od 11:00 do 16:00 hodin.

Bohatý program slibuje v pondělí 11. listopadu také odpolední vítání Martina na bílém koni pod Bílou věžíHradci Králové; Bílá věž bude otevřená až do 20 hodin. V rámci doprovodného programu budou od dvou hodin volné prohlídky kaple sv. Klimenta a katedrály sv. Ducha.
 

A nakonec pro vás máme recept na tradiční svatomartinskou husu

HusaIngredience: 1 husa asi 4–5 kg (nejlépe na druhém peří, aby měla pěkná prsíčka), sůl (asi dvě lžičky, záleží na velikosti), kmín (asi jednu lžičku, lze i více).

Postup: Omytou a osušenou husu důkladně osolíme zvenku i zevnitř. Osolenou husu posypeme kmínem a položíme do připraveného pekáče hřbetem dolů (můžeme trochu podlít). Přikryjeme a dáme péct do trouby. Teplotu v troubě nastavíme asi na 110–120 °C. Při této teplotě se husa peče kolem 5 hodin. Ke konci pečení sejmeme víko pekáče a zjistíme barvu kůže a křupavost. Pokud chceme zlatavější barvu, můžeme na posledních 10 minut sejmout víko pekáče, polít husu výpekem a dopéci při 180 °C.

husaVyškvaření sádla: Pokud je husa na druhém peří, tak bude mít v břišní dutině po stranách bochánky kvalitního sádla. Toto sádlo vyjmeme a následně „vyškvaříme“ odděleně. Husí sádlo pokrájíme na menší kousky a dáme do kastrůlku na sporák. Sádlo se musí rozpouštět, nesmí se přepalovat. Sádlo je hotové, když v kastrůlku zůstanou pouze malé škvarečky. Vyškvařené sádlo slijeme do sklenice a dáme do chladu. Je výborné na topinky. Ze škvarečků je možné vytvořit pomazánku. Stačí rozmixovat a přidat špetku soli a trochu česneku.
Svatomartinské slavnosti v Hustopečích

16.11.
Svatomartinské slavnosti v Hustopečích

Udělejte si cestu do Hustopečí a navštivte oslavu svatomartinských vín a husí s jarmarkem. Nebude chybět ani cimbálová muzika.

Svatomartinská degustace na Vinařské stodole ve Valticích 2024

11.11.
Svatomartinská degustace na Vinařské stodole ve Valticích 2024

Přijďte si vychutnat svěží a jiskrná vína z ročníku 2024 a užít si příjemné odpoledne v Hlavním městě vína – ve Valticích.

Farmářské trhy na Náplavce 2023

2.12.
Farmářské trhy na Náplavce 2023

Oblíbené farmářské trhy se na Náplavce konají každou sobotu od 8 do 14 hodin. Z 28 prodejců na prvním trhu na náplavce se trh postupně rozrostl na pravidelných 90 až 100 stánků.

Tradiční farmářské trhy na zámku Doudleby nad Orlicí

10.12.
Tradiční farmářské trhy na zámku Doudleby nad Orlicí

Dámy a pánové, vážení přiznivci doudlebských zámeckých farmářských trhů. I v roce 2023 jsme pro vás připravili oblíbené nedělní doudlebské zámecké trhy, které se konají vždy v polovině měsíce od dubna do prosince.

Další aktuality

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. A některé přebornice pečou i více než dvacet druhů… Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na čem si vlastně pochutnáváme? Kde se vzaly názvy jako medvědí pracny, marokánky, vosí hnízda anebo proč se pečou zrovna vanilkové rohlíčky? Všechny tyto otázky se pokusí objasnit Kudy z nudy.
Gurmánská turistika

25 tipů, kde se naučit poznávat víno

Ochutnávejte víno při odborném a zábavném výkladu sommelierů! Poznejte to nejlepší moravské a české víno, které bylo oceněno zlatou medailí Salonu vín 2023. K degustaci vás zve nejen Salon vín, ale především sami vinaři, kteří nabízí řízené ochutnávky vína spojené s prohlídkou vinařství pod vedením zkušeného someliéra přímo ve vinném sklípku.
Gurmánská turistika

Sezóna lanýžů je tady: 10 tipů, kam na lanýže v Česku

Ačkoli listopad nepatří k zrovna nejoblíbenějším měsícům v roce, gurmáni se ho každoročně přímo nemohou dočkat. Jeho druhá polovina bývá totiž spojena s lanýži a pokrmy, kterým tato vzácná houba dominuje. Sezóna lanýžů je v plném proudu a Kudy z nudy vám přináší přehled několika vybraných restaurací, kde vám nyní nabídnou lahůdky světové kuchyně okořeněné touto výjimečnou a chuťově jedinečnou houbou.
Gurmánská turistika

Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!

Dne 11. listopadu se každoročně slaví svatý Martin, který podle tradice má přivézt první sníh, mladá vína a husí pochoutky. Sněhu se možná letos dočkáme v horských polohách a koštování mladého vína, martinské trhy i husí speciality budou určitě! Kam se za prvními letošními víny a gastronomickými dobrotami vypravit vám pradí Kudy z nudy. A nezapomeneme ani na připomenutí života svatého Martina a nejznámější legendy s ním spojené!
Gurmánská turistika

Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?

Tak jako každý rok se i letos rozezní v České republice ladný zvuk sklenic na stopkách naplněných bílou Večerkou, Müllerkou, Moravským muškátem, červeným i růžovým Modrým Portugalem a Svatovavřineckým nebo růžovým Zweigeltrebe, a vy si budete přiťukávat prvním letošním vínem. Letos se budou moci Svatomartinská vína ročníku 2023 tradičně ochutnávat až od soboty 11. listopadu. Čekají na vás tóny plané švestky a sušeného ovoce, květinová vůně po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce, které následně polechtají vaše čichové receptory i chuťové pohárky. Svatomartinské víno 2023 je na světě! A kde jej můžete ochutnat?
Gurmánská turistika

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

Vinotéky, vinobraní, vinařské slavnosti, degustace, vinné restauranty i obcházení vinných sklepů: to jsou ty nejlepší příležitosti k ochutnávání vašich oblíbených vín i objevování novinek, nových trendů a vinařských zajímavostí. Jak dobře je znáte, co z nich jste už ochutnali a o čem jste ještě neslyšeli?
Gurmánská turistika

Tři tipy na místa, na nichž víno poteče proudem

Plné číše dobrého vína z moravských i českých vinic, sezónní husí gastronomie pod širým nebem či v historických vinných sklepech anebo příjemných restauracích... Začíná martinský týden plný vinařských slavností, které vyvrcholí v sobotu 11. listopadu, na svátek sv. Martina. Portál Kudy z nudy vás zve na tři festivaly plné degustací, gurmánských specialit a zábavy.
Gurmánská turistika

Svatý Martin 2023: tipy na slavnosti, kde ochutnáte první mladé víno a křehoučkou husičku

Ať už svatý Martin letos přijede na bílém nebo blátivém koni, opět s sebou přiveze svatomartinské víno, lampionové průvody, hody a slavnosti. Pozadu samozřejmě nesmí zůstat husy – svým kejháním prý světce kdysi natolik rušily při kázání, že za to dodnes končí na pekáčích. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, kam můžete vyrazit.
Gurmánská turistika