Úvod > Aktuality > Dvacet výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami

Dvacet výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami

Vydáno 6. listopadu 2019 Gurmánská turistika
Přiveze letos svatý Martin do Česka sníh? I když to vypadá, že ne, s jistotou to tvrdit nemůžeme, ale už teď je jisté, že společně s ním dorazí v průvodu svatomartinská vína, pečené husy a zábava pro malé i velké. Za svatomartinskými oslavami, kratochvílemi a radovánkami vás zve portál Kudy z nudy.
Restaurace a vinotéky chystají degustace svatomartinských vín, slavit se bude i na farmářských trzích, na náměstích a ve sklepních uličkách. Láhve a sklenice budou cinkat i na následujících akcích.
 

Svatomartinské oslavy v Praze

husa pečenáV Praze si nenechte ujít Česko-slovenský Husí pochod v restauraci Selský Dvůr. Vynikající svatomartinskou husu v tradiční kombinaci s mladými víny ochutnáte v pražské Hostivaři od 8. do 30. listopadu. K husám se budou podávat pravé slovenské domácí lokše, výborná přírodní šťáva, bílé i červené zelí a pochopitelně nebude chybět ani několik druhů domácích knedlíků. Svatomartinské speciality se budou podávat každý den až do 30.11.2019.

husy na náplavceV sobotu 9. 11. ochutnáte husu a mladá vína například na pražské Náplavce na Výtoni. Svá mladá vína představí 25 českých a moravských vinařství. Pro návštěvníky bude k dispozici kolem šesti tisíc lahví vína. Kromě mladých vín nesmí na oslavě svátku svatého Martina chybět dozlatova upečená husa. I na té si budou moci návštěvníci akce v různých variacích pochutnat. Těšit se mohou na husí pečínku s karlovarským knedlíkem a zelím, husí kaldoun s knedlíčkem nebo husí játra s jablky a cibulkou. Chybět nebudou oblíbené svatomartinské husí burgery, sendviče s trhaným husím masem, quiche s husím masem nebo husí paštika provoněná whisky podávaná s brusinkami a rozpečeným chlebem a další husí pochoutky. Novinkou letošního festivalu budou také originální Svatomartinské rohlíčky.

Vzorně 11. 11. přesně v 11 hodin se otevřou první láhve mladých vín na oslavách SvatomartinskéhoBotanické zahradě na vinici sv. Kláry v Praze-Troji. Ke svátku sv. Martina, a k mladým vínům obzvláště nejlépe hodí pečená husa, kaldoun a další podobné delikatesy. Ani ty nebudou v pondělí 11. listopadu na vinici sv. Kláry chybět. Milovníci sladkých pochoutek by si neměli nechat ujít skvělé koláče ze Zámecké pekárny. A aby byl zážitek z dobrého jídla i vína dokonalý, bude i tentokrát vinicí znít hudba. Romantické posezení na terase před viničním domkem a báječné výhledy na Prahu letos vyjdou na sobotu, takže poklidnému rozjímání se sklenkou vína nic nebrání.
 

Výlet za vínem na Moravu

Svatý Martin v MikulověMáte chuť vyrazit tam, kde to k vínu budete mít opravdu hodně blízko, na jižní Moravu? Pak si nenechte ujít řemeslný jarmark, kejklíři a mimořádně zpřístupněné památky vás čekají v rámci Svatomartinského Mikulova, který se bude konat od 8. do 17. listopadu. Na náměstí bude vyhrávat cimbálová muzika, prodávat se budou regionální speciality na jarmarku a zámek nabídne každodenní degustace zdejších vín. Mimo to se budou konat prohlídky města a otevřené zůstanou i některé památkové objekty.

Chutná vám víno přímo u vinaře ve vinném sklepě? Pak si nenechte o víkendu 9. a 10. 11. ujít ochutnávky mladých i starších vín v autentickém prostředí na Festivalu otevřených sklepů Svatý Martin, letos v Modrých horách - tj. na území obcí Velké Pavlovice, Bořetice, Vrbice, Kobylí a Němčičky. Na návštěvníky bude čekat třicítka otevřených sklepů, degustace vín z rukou vinařů, kulturní program a krajové speciality. Registrační místo ve Velkých Pavlovicích bude otevřeno v sobotu 9. listopadu od 8.00 do 15.00 hod. a v neděli od 10.00 do 12.00 hod.

Svatomartinské vínoV pondělí 11. listopadu se vypravte do Brna, kde se bude opět konat tradiční Svatomartinský košt! Přiťukněte si mladým vínem 11. 11. od 11.00 hod. na náměstí Svobody. Podobně to bude vypadat i v Uherském Hradišti na Masarykově náměstí, kde budou za hlaholu zvonů 11. listopadu v 11 hodin pokřtěna mladá, svatomartinská vína Slovácka. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy. Od 11:30 hod. následuje degustace svatomartinských vín a zahraje cimbálová muzika. Příjemné odpoledne u cimbálu s husou a dobrým vínem si také užijete ve Valticích. Ve Valtickém podzemí se 9. a 16. 11. konají Svatomartinské slavnosti & husí hody.

Další týden 16. a 17. 11. se bude oslavovat husou a vínem ve Bzenci, Hustopečích, Pavlově a v Lednicko-valtickém areálu vás čeká tradiční Svatomartinský přípitek 2019!
 

Svatomartinské oslavy s dětmi

Přemýšlíte, kde si užije na svatomartinských oslavách celá rodina? Dětský program s lampionovým průvodem slibuje třeba příjezd Martina na bílém koni na statek Bernard v pondělí 11. listopadu, celý víkend od pátku 8. až do neděle 10. listopadu budou už podvanácté vítat svatého Martina coby patrona města v Blansku. Chystají se koncerty, světýlkový průvod a průvod v historických kostýmech v čele se svatým Martinem na bílém koni i košt vín, místní restaurace samozřejmě nachystaly speciální menu. V zámeckém parku nebude chybět řemeslný jarmark a historické ležení s bohatým programem.

Archeopark LibocSvatomartinské posvícení bude děti bavit i v Archeologickém parku Liboc v Praze 6. Součástí programu budou obrázky ze života svatého Martina v podání příslušníků X. legie, jakož i ukázky historických zbraní a zbrojí. Legendu světce ve středověku představí skupina W-arlet a nebude chybět ani dobová hudební produkce v podání kapely Musica Vagantium. Program bude probíhat v sobotu 9. listopadu od 12:00 do 17:00 hodin.

Bohatý program slibuje v pondělí 11. listopadu také odpolední vítání Martina na bílém koni pod Bílou věžíHradci Králové; Bílá věž bude otevřená až do 20 hodin a navíc od 14 hodin bude vstupné na věž jen poloviční.
 

A nakonec pro vás máme recept na tradiční svatomartinskou husu

HusaIngredience: 1 husa asi 4–5 kg (nejlépe na druhém peří, aby měla pěkná prsíčka), sůl (asi dvě lžičky, záleží na velikosti), kmín (asi jednu lžičku, lze i více).

Postup: Omytou a osušenou husu důkladně osolíme zvenku i zevnitř. Osolenou husu posypeme kmínem a položíme do připraveného pekáče hřbetem dolů (můžeme trochu podlít). Přikryjeme a dáme péct do trouby. Teplotu v troubě nastavíme asi na 110–120 °C. Při této teplotě se husa peče kolem 5 hodin. Ke konci pečení sejmeme víko pekáče a zjistíme barvu kůže a křupavost. Pokud chceme zlatavější barvu, můžeme na posledních 10 minut sejmout víko pekáče, polít husu výpekem a dopéci při 180 °C.

husaVyškvaření sádla: Pokud je husa na druhém peří, tak bude mít v břišní dutině po stranách bochánky kvalitního sádla. Toto sádlo vyjmeme a následně „vyškvaříme“ odděleně. Husí sádlo pokrájíme na menší kousky a dáme do kastrůlku na sporák. Sádlo se musí rozpouštět, nesmí se přepalovat. Sádlo je hotové, když v kastrůlku zůstanou pouze malé škvarečky. Vyškvařené sádlo slijeme do sklenice a dáme do chladu. Je výborné na topinky. Ze škvarečků je možné vytvořit pomazánku. Stačí rozmixovat a přidat špetku soli a trochu česneku.
Svatomartinský přípitek 2019 v Lednicko-valtickém areálu

Svatomartinský přípitek 2019 v Lednicko-valtickém areálu

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Lednice a Obec Lednice srdečně zvou všechny příznivce dobré zábavy na Svatomartinský přípitek a ochutnávku tradiční husy. Svatý Martin se bude souběžně oslavovat také ve Valticích.

Svatomartinská husa ve Mlýně

Svatomartinská husa ve Mlýně

Srdečně vás zveme na husí hody do naší restaurace U Mlynáře.

Bzenecké svatomartinské slavnosti

Bzenecké svatomartinské slavnosti

Sklepní prostory pod sokolovnou budou hostit Bzenecké svatomartinské slavnosti. Hlavním programem je ochutnávka nejen mladých svatomartinských vín bzeneckých vinařských firem spojená se slavnostním svěcením vína.

Svatomartinské hody ve Zlíně

Svatomartinské hody ve Zlíně

Již potřetí se centrální zlínské náměstí stane dějištěm Svatomartinských hodů.

Svatomartinské čokoládobraní aneb slavnosti mladého vína a čokolády na Starých Hradech

Svatomartinské čokoládobraní aneb slavnosti mladého vína a čokolády na Starých Hradech

Slavnosti mladého vína z Moravy a Čech na počest SVATÉHO MARTINA. Slavnosti čokolád mnoha druhů, chutí a vůní, mnoho pohádkových překvapení pro děti i dospělé.

Svatomartinská Sklářská sobota Ajeto

Svatomartinská Sklářská sobota Ajeto

Další ročník již zavedené a oblíbené akce pro širokou veřejnost - Svatomartinská sklářská sobota, která se koná ve Sklářské krčmě v Lindavě v sobotu a neděli 16. a17. listopadu od 10.00 do 18.00 hodin.

Svatomartinský trh ve Vizovicích

Svatomartinský trh ve Vizovicích

Opět po roce tentokrát však v prostředí vizovického zámku se dne 16. listopadu od 9:00 do 15:00 uskuteční po deváté Svatomartinský trh.

Letenská husa 2019 a košt svatomartinského vína - 13. ročník

Letenská husa 2019 a košt svatomartinského vína - 13. ročník

Již třináctá ročník tradiční slavnosti spojené s řízenou degustací svatomartinských a mladých vín předních moravských a českých producentů, prezentacemi, ochutnávkami a prodejem vína a různých gastronomických specialit.

Oslava svatomartinských vín a husí v Hustopečích

Oslava svatomartinských vín a husí v Hustopečích

Udělejte si cestu do Hustopečí a navštivte oslavu svatomartinských vín a husí s řemeslným jarmarkem.

Festival vína Český Krumlov

Festival vína Český Krumlov

Přehlídku vytříbených tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky, ale také přátelská setkání se znalci vína a jedinečnou atmosféru v okouzlujících kulisách historického města - to vše a mnohem více nabízí Festival vína v Českém Krumlově.

Svatomartinské slavnosti & husí hody ve Valtickém Podzemí

Svatomartinské slavnosti & husí hody ve Valtickém Podzemí

Na Svatého Martina husa a džbánek vína! V sobotu 9. listopadu a 16. listopadu.

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově

Již osmým rokem mistrně spojuje Festival vína Český Krumlov® vynikající vína s gastronomickými a kulturními zážitky.

Svatomartinské husí hody ve Slaném

Svatomartinské husí hody ve Slaném

Svatomartinské husy i víno.

Tradiční farmářské trhy na zámku Doudleby nad Orlicí

Tradiční farmářské trhy na zámku Doudleby nad Orlicí

Dámy a pánové, vážení přiznivci doudlebských zámeckých farmářských trhů. Pro vaše diáře, poznámkovníky a kalendáře tu máme oficiální letošní termíny.

Farmářské trhy na Náplavce u Palackého mostu

Farmářské trhy na Náplavce u Palackého mostu

Farmářské tržiště Náplavka na Rašínově nábřeží v Praze 2 zahájí 2. února svoji desátou sezonu. Za dobu své existence se počet prodejců zčtyřnásobil. Na trhy pravidelně míří stále víc lidí.

Svatomartinská husa v Pavlově

Svatomartinská husa v Pavlově

Přijeďte do Pavlova na Svatého Martina a pojďte s námi testovat jak kvalitní vína od ročníku 2019 můžeme očekávat!