Úvod > Aktuality > Dvacet výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami
Gurmánská turistika

Dvacet výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami

  • Vydáno7. listopadu 2022
Přiveze letos svatý Martin do Česka sníh? I když to vypadá, že ne, s jistotou to tvrdit nemůžeme, ale už teď je jisté, že společně s ním dorazí v průvodu svatomartinská vína, pečené husy a zábava pro malé i velké. Za svatomartinskými oslavami, kratochvílemi a radovánkami vás zve portál Kudy z nudy.
Restaurace a vinotéky chystají degustace svatomartinských vín, slavit se bude i na farmářských trzích, na náměstích a ve sklepních uličkách. Láhve a sklenice budou cinkat i na následujících akcích.
 

Svatomartinské oslavy v Praze

husa pečenáV Praze si nenechte ujít Česko-slovenský Husí pochod v restauraci Selský Dvůr. Vynikající svatomartinskou husu v tradiční kombinaci s mladými víny ochutnáte v pražské Hostivaři od 3. do 27. listopadu. K husám se budou podávat pravé slovenské domácí lokše, výborná přírodní šťáva, bílé i červené zelí a pochopitelně nebude chybět ani několik druhů domácích knedlíků. Svatomartinské speciality se budou podávat každý den až do 27. 11. 2022. Nebudou chybět ani pravá Grobská husí játra ve výborné přírodní šťávě!

husy na náplavceV pátek 11. 11. ochutnáte husu a mladá vína například na pražské Náplavce na Výtoni. Svá mladá vína představí víc než 20 českých a moravských vinařství. Kromě mladých vín nesmí na oslavě svátku svatého Martina chybět dozlatova upečená husa. I na té si budou moci návštěvníci akce v různých variacích pochutnat. Těšit se mohou na husí pečínku s karlovarským knedlíkem a zelím, husí kaldoun s knedlíčkem nebo husí játra s jablky a cibulkou. Chybět nebudou oblíbené svatomartinské husí burgery, sendviče s trhaným husím masem, quiche s husím masem nebo husí paštika provoněná whisky podávaná s brusinkami a rozpečeným chlebem a další husí pochoutky. Novinkou letošního festivalu budou také originální Svatomartinské rohlíčky. Začátek je v 10:00, konec ve 22:00 hodin.

národní zemědělské muzeum svatomartinská husaLetenská husa 2022 a košt svatomartinského vína se letos odehraje 12. 11. od 10:00 do 17:00 hodin v Národním zemědělském muzeu.  Na akci ani letos nebudou chybět prezentace, ochutnávky a prodej svatomartinských a mladých vín předních českých a moravských producentů. Na muzejním dvoře pro vás bude připravené občerstvení, nebudou chybět lokše, husí kaldoun, paštika, koláčky, káva a ani svařák.

V sobotu 12. 11. 2022 jste zváni od 12 hodin na Svatováclavskou vinici u Villy Richter, kde se vám naskytne jedinečná příležitost užít si sobotní odpoledne s nejlepšími svatomartinskými víny letošního roku od předních českých a moravských vinařství. Nebude chybět dobré jídlo, hudba a teplo vytápěného stanu.
 

Výlet za vínem na Moravu

Svatý Martin v MikulověMáte chuť vyrazit tam, kde to k vínu budete mít opravdu hodně blízko, na jižní Moravu? Pak si nenechte ujít řemeslný jarmark, kejklíři a mimořádně zpřístupněné památky vás čekají v rámci Svatomartinského Mikulova, který se bude konat od 11. do 20. listopadu. Na náměstí bude vyhrávat cimbálová muzika, prodávat se budou regionální speciality na jarmarku a zámek nabídne každodenní degustace zdejších vín. Mimo to se budou konat prohlídky města a otevřené zůstanou i některé památkové objekty.

Chutná vám víno přímo u vinaře ve vinném sklepě? Pak si nenechte o víkendu 12. a 13. 11. ujít ochutnávky mladých i starších vín v autentickém prostředí na Festivalu vína – sv. Martin na Hovoransku. Na návštěvníky bude čekat cca dvacítka otevřených sklepů, degustace vín z rukou vinařů, kulturní program a krajové speciality. Nebude chybět ani svatomartinská husa, husí paštika s brusinkami, grilovaný oštěpek s brusinkami atd. Akce se koná 12. listopadu 2022 od 11.00 – 19.00 hod., od 20.00 bude hrát cimbálová muzika.

A sklepy či búdy budou dokořán také ve Velkých Pavlovicích, a to v sobotu 12. 11. od 11:00 do 18:00 hodin, Bzenci (tady je ochutnávka mladých vín spojená s přehlídkou vojsk tří císařů), Hustopečích (oslava svatomartinských vín a husí s řemeslným jarmarkem) či Blansku. V Lednicko-valtickém areálu vás čeká tradiční Svatomartinský přípitek 2022! I tady se bude sv. Martin oslavovat husou a vínem!

Svatomartinské vínoV pátek 11. listopadu se vypravte do Brna, kde se bude opět konat tradiční Svatomartinský košt! Přiťukněte si mladým vínem 11. 11. od 11.00 hod. na náměstí Svobody. Podobně to bude vypadat i v Uherském Hradišti na Masarykově náměstí, kde budou za hlaholu zvonů 11. listopadu v 11 hodin pokřtěna mladá, svatomartinská vína Slovácka. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy. Od 11:30 hod. následuje degustace svatomartinských vín a zahraje cimbálová muzika. Příjemné odpoledne u cimbálu s husou a dobrým vínem si také užijete ve Valticích. Ve Valtickém podzemí se 12. 11. konají Svatomartinské slavnosti & husí hody.
 

Svatomartinské oslavy s dětmi

Přemýšlíte, kde si užije na svatomartinských oslavách celá rodina? Dětský program s lampionovým průvodem slibuje třeba příjezd Martina na bílém koni na statek Bernard v pátek 11. listopadu od 15:00 do 18:00 hodin. Vítat svatého Martina coby patrona města budiu také v Blansku, a program zde budou už od čtvtka 11. do neděle 13. 11.  Chystají se koncerty, světýlkový průvod a průvod v historických kostýmech v čele se svatým Martinem na bílém koni i košt vín, místní restaurace samozřejmě nachystaly speciální menu. V zámeckém parku se bude konat řezbářské sympozium a historický jarmark s bohatým programem.

Archeopark LibocSvatomartinské posvícení bude děti bavit i v Archeologickém parku Liboc v Praze 6. Součástí programu budou obrázky ze života svatého Martina v podání příslušníků X. legie, jakož i ukázky historických zbraní a zbrojí. Legendu světce ve středověku představí skupina W-arlet a nebude chybět ani dobová hudební produkce v podání kapely Musica Vagantium. Program bude probíhat v sobotu 12. listopadu od 12:00 do 17:00 hodin.

Bohatý program slibuje v pondělí 11. listopadu také odpolední vítání Martina na bílém koni pod Bílou věžíHradci Králové; Bílá věž bude otevřená až do 20 hodin a navíc od 14 hodin bude vstupné na věž jen poloviční. Mezi dětmi jsou oblíbené také lampionové průvody, někdy zvané "martinská světýlka". Můžete se na ně vypravit třeba do středočeského Zooparku Zelčín nebo do Mikulova.
 

A nakonec pro vás máme recept na tradiční svatomartinskou husu

HusaIngredience: 1 husa asi 4–5 kg (nejlépe na druhém peří, aby měla pěkná prsíčka), sůl (asi dvě lžičky, záleží na velikosti), kmín (asi jednu lžičku, lze i více).

Postup: Omytou a osušenou husu důkladně osolíme zvenku i zevnitř. Osolenou husu posypeme kmínem a položíme do připraveného pekáče hřbetem dolů (můžeme trochu podlít). Přikryjeme a dáme péct do trouby. Teplotu v troubě nastavíme asi na 110–120 °C. Při této teplotě se husa peče kolem 5 hodin. Ke konci pečení sejmeme víko pekáče a zjistíme barvu kůže a křupavost. Pokud chceme zlatavější barvu, můžeme na posledních 10 minut sejmout víko pekáče, polít husu výpekem a dopéci při 180 °C.

husaVyškvaření sádla: Pokud je husa na druhém peří, tak bude mít v břišní dutině po stranách bochánky kvalitního sádla. Toto sádlo vyjmeme a následně „vyškvaříme“ odděleně. Husí sádlo pokrájíme na menší kousky a dáme do kastrůlku na sporák. Sádlo se musí rozpouštět, nesmí se přepalovat. Sádlo je hotové, když v kastrůlku zůstanou pouze malé škvarečky. Vyškvařené sádlo slijeme do sklenice a dáme do chladu. Je výborné na topinky. Ze škvarečků je možné vytvořit pomazánku. Stačí rozmixovat a přidat špetku soli a trochu česneku.
Farmářské trhy na Náplavce

3.12.
Farmářské trhy na Náplavce

Oblíbené farmářské trhy se na Náplavce konají každou sobotu od 8 do 14 hodin. Z 28 prodejců na prvním trhu na náplavce se trh postupně rozrostl na pravidelných 90 až 100 stánků.

Další aktuality

Tradice: příběh obloženého chlebíčku aneb nejchutnější český vynález

Typická součást silvestrovských oslav, dobrota na dvě tři kousnutí a zároveň bytostně česká tradice, dokonalá ve své jednoduchosti: to jsou obložené chlebíčky. Do pražského lahůdkářství Jana a Štěpánky Paukertových na Národní třídě se na ně chodilo ještě dřív, než vznikla samostatná Československá republika.
Gurmánská turistika

Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!

Dne 11. listopadu se každoročně slaví svatý Martin, který podle tradice má přivézt první sníh, mladá vína a husí pochoutky. Na sníh to sice letos nevypadá, ale koštování mladého vína, martinské trhy a husí speciality určitě budou! Kam se za prvními letošními víny a gastronomickými dobrotami vypravit vám pradí Kudy z nudy. A nezapomeneme ani na připomenutí života svatého Martina a nejznámější legendy s ním spojené!
Gurmánská turistika

Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?

Tak jako každý rok se i letos rozezní v České republice ladný zvuk sklenic na stopkách naplněných bílou Večerkou, Müllerkou, Moravským muškátem, červeným i růžovým Modrým Portugalem a Svatovavřineckým nebo růžovým Zweigeltrebe, a vy si budete přiťukávat prvním letošním vínem. Letos se budou moci prodávat Svatomartinská vína ročníku 2022 tradičně až od pátku 11. listopadu. Čekají na vás tóny plané švestky a sušeného ovoce, květinová vůně po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce, které následně polechtají vaše čichové receptory i chuťové pohárky. Svatomartinské víno 2022 je na světě! A kde jej můžete ochutnat?
Gurmánská turistika

Svatý Martin 2022: tipy na slavnosti, kde ochutnáte první mladé víno a křehoučkou husičku

Ať už svatý Martin letos přijede na bílém nebo blátivém koni, opět s sebou přiveze svatomartinské víno, lampionové průvody, hody a slavnosti. Pozadu samozřejmě nesmí zůstat husy – svým kejháním prý světce kdysi natolik rušily při kázání, že za to dodnes končí na pekáčích.
Gurmánská turistika