Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Sculpture Line 2023
Viktor Paluš - Chobotnice
Výstavy

Sculpture Line 2023

Tradiční sochařský projekt Sculpture Line se v letošním roce opět rozroste za hranice České republiky. Zahájen bude na konci června vernisáží děl Kurta Gebauera na pražském Karlově.
Už se stalo dobrým zvykem, že v červnu startuje nový ročník tohoto sochařského projektu ve veřejném prostoru, je tomu tak i letos. A zájemce, poučené diváky i náhodné kolemjdoucí čekají opět dobrodružná, překvapivá a objevná setkání se současným sochařstvím. Projekt se stále vyvíjí a, nutno poznamenat, i proměňuje. Už dávno není jen sezónní záležitostí od začátku léta do počátku podzimu, je celoroční aktivitou, když řada soch a sousoší zůstává součástí vybraného místa po řadu měsíců i let. A stává se, že obliba dané sochy přeroste do té míry, že se stane trvalou součástí místa, náměstí, parku.

Celoroční aktivita však není jedinou proměnou Sculpture Line. Projekt totiž prohlubuje svoji spolupráci se zahraničím, a to jak s jednotlivými umělci, tak s institucemi.

Letos jsme se zaměřili na Německo, jehož tvůrci, jako je např. Johannes Pfeiffer, se sice v rámci festivalu představují pravidelně a dlouhodobě, ale nyní jde o výjimečné vystavení jejich speciální kolekce a vyvrcholení jejich účasti v rámci projektu v České republice.
 
Pod názvem Verbindung – Spojení je součástí Sculpture Line rozsáhlé představení velkoformátových prací Václava Fialy, kterou organizuje Kunstverein Hochfranken Selb v regionu Horních Frank, ve spolkové zemi Bavorsko a u nás v Karlovarském kraji. Západočeský sochař Václav Fiala je jedním z pilířů aktivit festivalu Sculpture Line, jeho velkorysé a tvarově pevné sochy patří k tomu nejzajímavějšímu v českém umění současnosti.

Spolupráce se zahraničím představuje pro nás také nové výzvy a možnosti. Jednou z nich je čtyřstranný či čtyřstátní projekt pro mladé talenty RE-USE PROJECT s programem Role výtvarné – sochařské tvorby v kontextu udržitelného chování, kterého se formou přípravy projektů a speciálního workshopu Hackathon zúčastnili umělci, kurátoři, architekti, designéři či sociální a enviromentální vědci z Islandu, Itálie, Slovenska a České republiky. Po zhodnocení všech projektů mezinárodní odbornou porotou se ty nejlepší objeví ve veřejném prostoru na třech exteriérových místech, a to na Islandu v Kópavoguru, v italských Benátkách a také v severovýchodních Čechách v Ústí nad Orlicí. A v neposlední řadě se také zaměřujeme na, svého druhu retrospektivní, venkovní výstavu legendy českého sochařství Kurta Gebauera. Tento dlouholetý pedagog na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové je také již řadu let integrální součástí festivalu, jsme tedy rádi, že díky výstavě na Bastionu na pražském Karlově ho můžeme představit v širším kontextu. Výstava jeho prací se klene od Gebauerových proslulých Trpaslíků až po nejnovější projekty. Pokračuje ovšem i spolupráce s dalšími renomovanými sochaři, jaké představují Michal Gabriel či Lukáš Rittstein.
 
Devátý ročník Sculpure Line nabídne setkání s uměním v řadě českých měst, kromě Prahy také v Ostravě, Olomouci, Zlíně, Broumově, Mikulově, Berouně, Aši, Davli, Pardubicích, Hradci Králové, Plzni, Vratislavicích nad Nisou, Ústí nad Orlicí nebo Dolních Břežanech.

Jak vyplývá z letošních aktivit, organizátoři se rozhodli zaměřit na několik velkých projektů, které umožňují hlubší spolupráci s jednotlivými umělci, ať se jedná o výběr prací či jejich umístění v daných lokalitách. Rovněž rozšířili svoji pozornost vůči nejmladší generaci, které nejen chtějí umožnit a usnadnit vstup do uměleckého provozu, ale kterou rovněž povzbuzují v aktivním tvoření. Produkce velkých soch, objektů i sousoší není snadnou ani levnou záležitostí, a tak úzká spolupráce zejména s mladými umělci a umělkyněmi představuje záruku, že veřejná prostranství neosiří ani v budoucnosti. Základní prioritou projektu je všestranně pomáhat tvůrcům klasických soch a objektů, které nás obklopují v Čechách i v zahraničí.

Letošní Sculpture Line bude zahájen na konci června vernisáží děl Kurta Gebauera pod názvem „KURT NA BAŠTĚ“ v unikátním prostředí pražského Bastionu.

O projektu
Sochařský projekt SCULPTURE LINE je nejrozsáhlejší akcí v České republice, která podporuje symbiózu sochařství a veřejného prostoru. Sculpture Line je dlouhodobý umělecký projekt rozšiřující kulturní a umělecký potenciál dané lokality instalací soch do veřejného prostoru. Vnáší do ní emoce, dává jí novou tvář a ukazuje nové souvislosti. Jeho základní ideou je přiblížit současné umění všem bez rozdílu a napomoci socializovat veřejný prostor. Projekt se nesoustředí jen na centra měst a frekventovaná místa, naopak instalace mimo hlavní tepny umožňují vytvořit nové optické dominanty a oživit i méně známá místa. Umělecká díla napřímo komunikují s kolemjdoucími, zanechávají v nich estetickou i sociální stopu a přímo tak  posouvají kvalitu života obyvatel měst i jejich návštěvníků. Projekt Sculpture Line je součástí aktivit instituce ArtLines, která se zaměřuje se na výtvarné umění.

První ročník projektu proběhl v Praze v roce 2015 a iniciovali jej sami umělci, kteří cítili přirozenou potřebu svá díla vytrhnout z víceméně sterilního prostředí galerie a nabídnout je širokému publiku ve snadno dostupné formě. Vznikla tedy Linka „S“, městská umělecká trasa, která návštěvníka proveze svými stanicemi v podobě jednotlivých instalací. V uplynulých ročnících zaujala v Praze například socha Čtenář v křesle u Staroměstského náměstí od Jaroslava Róny, pozornost vzbudili také Průzkumníci od Michala Gabriela, obří Chobotnice vznášející se na hladině Vltavy od Viktora Paluše nebo instalace významného současného britského sochaře, držitele Turnerovy ceny, Tonyho Cragga na Náměstí Republiky.

Provozovatel

Sculpture Line s.r.o.

Masarykovo nábřeží 1
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 602 211 276
Email:
linda@skarlandtov...
WWW:
https://www.sculp...
GPS:
50,077499 14,414110
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Vánoční program s kouzelnickou hůlkou zdarma v Muzeu fantastických iluzí

Navštivte nejzábavnější muzeum v Praze. Fascinující svět optických klamů a 150 interaktivních zábavných exponátů. Perfektní zážitek pro všechny bez rozdílu věku! Budete mít super fotky a vtipná videa. Na Štědrý den a na Silvestra dostane každé dítě do 15 let kouzelnickou hůlku jako dárek zdarma.
Praha 1, Praha

Vánoční program s kouzelnickou hůlkou zdarma v Muzeu fantastických iluzí

Navštivte nejzábavnější muzeum v Praze. Fascinující svět optických klamů a 150 interaktivních zábavných exponátů. Perfektní zážitek pro všechny bez rozdílu věku! Budete mít super fotky a vtipná videa. Na Štědrý den a na Silvestra dostane každé dítě do 15 let kouzelnickou hůlku jako dárek zdarma.
Praha 1, Praha

Naučte se fotit za jediný den

Že se nedá udělat ve fotografování za den skok vpřed? O opaku vás přesvědčí unikátní kurz fotografování nazvaný Fotografem za jediný den, který vede vítěz Czech Press Photo Jan Rybář.
Praha 1, Praha

Kurz focení iPhonem s Janem Rybářem

Fotíte iPhonem? A umíte z něj pro Instagram nebo prostě rodinné focení vytáhnout opravdu maximum? V kurzu držitele Czech Press Photo, fotografa Jana Rybáře, si vyzkoušíte spoustu tipů a triků pro focení jako takové, ale také pro rychlou úpravu mobilních fotek.
Praha 1, Praha

Betlémy 2023 – Kostel sv. Vojtěcha v Praze na Novém Městě

Betlém z lipového dřeva vyřezal mistr Jan Florián (1921–2007) ze Staré Říše v jihlavském okrese, tedy z Betlémářského kraje.
Praha 1, Praha

Žofínský gala ples

3.ročník Žofínského gala plesu pro veřejnost v prostorách paláce Žofín v Praze. K tanci a poslechu zahraje Big Band Vladislava Brože, swingová kapela. Na programu budou show vítězů StarDance, finále mistrovství Evropy profesionálů ve standardních tancích.
Praha 1, Praha

22. Rakouský ples

Rakouský ples – elegance, skvělá zábava a jedinečná atmosféra vídeňských plesů! Koná se každoročně v reprezentačních prostorách paláce Žofín a je považován za vrchol pražské plesové sezóny. Zažijte tu pravou plesovou atmosféru a bavte se až do rána! Každá dáma dostane dárek na rozloučenou.
Praha 1, Praha

Vánoce bez plýtvání

Zveme vás do Goethe Institutu na den plný vánočního tvoření v udržitelném stylu!
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Výstavní síň Mánes v Praze – budova Spolku výtvarných umělců Mánes

Funkcionalistická budova Mánesu spojuje Masarykovo nábřeží se Slovanským ostrovem. Výstavní síň široké otevřené dramaturgie, zahrnuje výstavy význačných osobností českého i světového výtvarného umění, předních spolků a tvůrčích skupin, výstavy mladých umělců, tematické a retrospektivní výstavy.
Praha, Praha

Šítkovská vodárenská věž v Praze

Jedna z nejstarších pražských vodárenský věží je právě Šítkovská zvaná také Hořejší novoměstská. Nalézá pravém břehu řeky Vltavy na jižním konci Slovanského ostrova v těsném sousedství budovy Spolku výtvarných umělců Mánes.
Praha 1, Praha

Tanec v srdci – kursy salsy v Praze

Naučte se populární kubánský tanec a načerpejte skvělou náladu! Salsa je hlavně zábava! Un, dos, tres, žádný stres!
Praha 2, Praha

Pražský Hlahol – klenot pražské secese

Dům se secesní štukovou dekorací stojí na vltavském nábřeží proti Mánesu a byl postaven v letech 1903 – 1905. Uvnitř se nachází koncertní hlavní sál s proskleným stropem a bustami sbormistrů zpěváckého spolku Hlahol.
Praha 1, Praha

Czechdesign Shop

Od roku 2003 pomáháme na svět designu, který mění každodenní život k lepšímu. Provozujeme obchod plný designu s tvorbou českých designérů.
Praha 1, Praha

Papelote – nové české papírnictví

Papelote je nové české papírnictví, v němž papír není pouhým podkladem pro psaní, ale materiálem plným chutí, vůní, zvuků a barev. Papírenský obchod je spojen s malou dílnou, ve které vznikají autorské a ručně vyráběné bloky, sešity, penály, balicí papíry a další chytré nápady.
Praha 1, Praha

Baletní studio Natali Classic

Ruské baletní studio pod vedením Natali Classic pod vedením Natalije Misyury nabízí lekce baletu pro amatéry i profesionály, děti i dospělé.
Praha 2, Praha

Showtheroom

Showtheroom je nové místo v centru Prahy, které zaujme jak milovníky designu, tak milovníky módy a zajímavých interiérů.Jedná se o showroom tří spřátelených českých značek Mumray, Nalejto a Vobouch, které se zabývají designem užitých a uměleckých produktů a módních doplňků.
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Art Restaurace Mánes – místo, kde se snoubí kultura s gastronomií

Mánes opět ožívá! Tento jedinečný a unikátní gastronomický komplex různých stylů kuchyní, atraktivních prostor a kultury nabízí svým návštěvníkům nejen umělecké ale i gastronomické potěšení.
Praha 1, Praha

Restaurace Suterén na Novém Městě v Praze

Restaurace s moderní českou gastronomií a širokou sezonní nabídkou vynikajících specialit nabízí také obědové menu. Restauraci naleznete v secesním domě, který je zapsán na seznam UNESCO. V nabídce nechybí ani speciální degustační menu.
Praha 1, Praha

The Globe Bookstore and Cafe

V kavárně Globe se již třicet let setkávají lidé z různých koutů světa nad kávou i literaturou.
Praha 1, Praha

Muzeum medoviny – degustační prodejna

Specializovaná degustační prodejna v centru Prahy nabízí nejširší výběr přes 100 druhů tradičních medovin s možností ochutnávek.
Praha 2, Praha

Thajská restaurace Lemon Leaf v Praze

Thajská kuchyně je oblíbená zejména díky své rozmanitosti a pestrosti chutí. Je kombinací aromatických složek koření s pikantním nádechem. V pokrmech se mísí indická, čínská, malajská kuchyně se všemi druhy chutí (slané, sladké, pálivé) a stává se tím jednou z nejoblíbenějších kuchyní na světě.
Praha 2, Praha

Hotel La Ballerina na Novém Městě v Praze

Luxusní hotel La Ballerina řetězce Alchymist Luxury Group se nachází v centru Prahy, jen 15 minut chůze od Karlova mostu a Václavského náměstí. Nabízí stylové ubytování, bezplatné Wi-Fi připojení a nepřetržitě otevřenou recepci.
Praha 2, Praha

Restaurace Zahrada Žofín na Slovanském ostrově

Dopřejte si nezapomenutelný gurmánský zážitek v jednom z nejkrásnějších pražských paláců. Zážitek, který zhmotňuje filosofii a přístup STONES fine catering – haute cuisine jako autentická naturální kuchyně, kde hlavní roli hrají lokální suroviny, které promění ve skvělé jídlo s fantazií a vášní.
Praha 1, Praha

Hotel Caesar

Hotel Caesar Palace sídlí v kompletně zrekonstruované historické budově v centru Prahy. Nabízí elegantní pokoje s dobovým nábytkem.
Praha 1, Praha