Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé
Výstavy

Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé

Městské informační centrum Dubí srdečně zve do Domu porcelánu s modrou krví na výstavu Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé.
Výstava představí vánoční ozdoby rodinné firmy Rautis, a.s. z Poniklé. Ta se zabývá produkcí tradičních ozdob ze skleněných perliček, jejichž výroba se na Jablonecku a v Krkonoších udržuje už více než sto let. V současnosti jsou jedinými výrobci tohoto typu ozdob na světě. Podařilo se jim zachránit staré vzory, formy na perle, zachovat ruční výrobní postupy a hlavně udržet výrobu tam, kde kdysi začala – v Poniklé v Krkonoších. Jejich usilovná snaha o zachování této typicky české tradice byla oceněna také mezinárodně a v roce 2020 bylo perlařské řemeslo zapsáno na prestižní Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Cesta skleněné perle na ozdobu je poměrně dlouhá. Nejprve se musí vyfouknout ze skleněné trubičky, potom se stříbří, barví, maluje a řeže. Všechny tyto kroky probíhají ručně a teprve poté je perlička připravená k navlékání na drát. Rozmanitost vzorů je veliká. V počátcích vznikaly zejména napodobeniny běžných předmětů, dopravních prostředků nebo zvířátek. Vzápětí se přidaly typicky vánoční motivy – hvězdičky, andělíčci nebo špice na stromeček.

Úskalí výroby takové perličkové ozdoby budou moct naši návštěvníci prozkoumat přímo během konání výstavy v Dubí. V sobotu 10. prosince 2022 bude v Domě porcelánu s modrou krví probíhat interaktivní workshop pro rodiny s dětmi. Workshop děti seznámí s tradičními postupy montáže perličkových vánočních ozdob. Montáž si navíc pod vedením lektora – odborníka z Poniklé, také samy vyzkouší a ozdobičku si odnesou domů. Program pro dětské i dospělé návštěvníky bude probíhat po celý den od 10 do 16 hodin.

Výroba perličkových ozdob v Poniklé přestála veškeré historické zvraty a probíhá zde nepřetržitě až do současnosti. Díky tomu se v archivu firmy Rautis nashromáždilo více než 20 000 návrhů perličkových ozdob. Z těchto tradičních tvarů necelých 500 nabízí nyní svým zákazníkům. Snaží se ale, aby toto krásné řemeslo neustrnulo a bylo stále aktuální a tak vyrábí i nové kolekce. Všechny budete mít možnost vidět na výstavě v Dubí od 9. listopadu 2022 až do konce ledna 2023.

Voňavý adventní víkend

Jak voní Vánoce? Každému určitě trochu jinak, ale určitě nesmí chybět vůně perníčků. Děti z DD Duchcov jich napekly spoustu, vezměte svoje děti a celou rodinu a přijďte si jich pár ozdobit.
Teplice, Ústecký kraj

Autogramiáda Josefa Maršálka a Terezy Bebarové

Přijďte si nechat podepsat novou knihu plnou skvělých fotografií a hlavně receptů Josefa Maršálka Kynuté. Doprovázet ho bude Tereza Bebarová – herečka, zpěvačka a také spolumoderátorka soutěže Peče celá země.
Teplice, Ústecký kraj

Teplické adventní trhy 2022

Teplické adventní trhy proběhnou od 26.11. do 23.12.2022 na náměstí Svobody. Denně stánkový prodej od 13 h do 18 h.
Teplice, Ústecký kraj

Lázeňský ples v Teplicích

Živé a lázeňské město Teplice čeká v lednu pilíř společenské sezóny. Celé divadlo rozzáří Lázeňský ples.
Teplice, Ústecký kraj

Dům porcelánu s modrou krví v Dubí

Muzeum porcelánu, turistické informační centrum či výstavní expozice a přednáškový sál – to vše naleznete v objektu bývalého kina v Dubí. Po celkové rekonstrukci dostal jméno Dům porcelánu s modrou krví, který slouží především k představení expozice věnované historii výroby porcelánu.
Dubí, Ústecký kraj

Porcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu

Společnost Český porcelán se snaží aby zájemci o světově známý porcelán mohli poznat nejen jeho výrobu a lidi, kteří ho vyrábějí, ale i město Dubí a nezajímavější památky v jeho okolí. Připravila proto několik prohlídkových tras pro organizovanou turistiku.
Dubí, Ústecký kraj

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí byl inspirován benátským kostelem Santa Maria dell Orto. Jedinečná památka z bílého a červeného mramoru se stala dominantou v hlubokém klínu Krušných hor. Stavba je výjimečným příkladem nejseverněji položené stavby benátské architektury v celé ČR.
Dubí, Ústecký kraj

Tereziny lázně Dubí – plně bezbariérové zařízení v Krušných horách

Historie Tereziných lázní sahá až do roku 1870. Zajímavostí je jejich téměř 3 hektarová rozloha s vlastním překrásným lesoparkem, který nabízí nenáročný bezbariérový terén, opalovárnu, tenisový kurt, minigolfové hřiště a venkovní vyhřívaný bazén.
Dubí, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Symfonie barev, vůní a chutí v restauraci Beethoven

Nechte se unést atmosférou genia loci v Restauraci Beethoven. Krásné prostředí teplických lázní inspirovalo samotného Ludwiga van Beethovena k napsání dopisu „nesmrtelné milence“. Restaurace se pyšní zařazením do Maurerova výběru Grand Restaurant.
Teplice, Ústecký kraj

Hotel a restaurace Monopol v Teplicích

Hotel a restaurace se nachází centru Teplic v původním secesním domě, který byl postaven kolem roku 1850 jako Variete zum Schwan (Varieté u Labutě). V současné době je zde v provozu také pivovar a kavárna.
Teplice, Ústecký kraj

Pivovar Monopol v Teplicích

Pivovar Monopol byl otevřený v roce 2015 centru Teplic v původním secesním domě, který byl postaven kolem roku 1850 jako VARIETE zum SCHWAN (Varieté u Labutě). V současné době je zde kromě pivovaru, také hotel a restaurace.
Teplice, Ústecký kraj

Lagarto J&J

V roce 2019 otevřená restaurace s výhledem na samotné srdce Teplic je dalším dílkem skládanky severočeského kavárenského řetězce Lagarto. Jan Hawelka vede pět kaváren s velkou cukrářskou výrobou, ale v jeho šestém podniku Lagarto J&J se vaří.
Teplice, Ústecký kraj