Úvod > Kalendář akcí > Příroda a ekologie > Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava
Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava prodlouženy až do Vánoc! Ve skleníkovém areálu rostou tropické a subtropické rostliny, které se využívají k dekoraci a údržbě zoologických expozic v areálu zoo. Také je zde pěstována kolekce ovoce a zeleniny tropického a subtropického pásma.

V pěstebních sklenících v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava, které se nacházejí mimo návštěvnickou část, rostou stovky druhů a kultivarů zejména užitkových rostlin z tropů a subtropů – orchideje, exotické bylinky a koření, citrusy, ale také palmy i několik velmi vzácných exemplářů nebo tzv. živoucích fosilií. Zájemci mají možnost během hlavní návštěvnické sezóny zhlédnout bohatou kolekci rostlin v rámci komentovaných prohlídek skleníků. Pro velký zájem byly letos prodlouženy až do Vánoc.
 
Komentované prohlídky skleníků probíhají pravidelně o víkendech během hlavní návštěvnické sezóny již řadu let a mezi návštěvníky se těší velké oblibě. „V letošním roce byl zájem o ně mimořádný, proto jsme se rozhodli prodloužit je i do mimosezónního období. Probíhat tedy budou po všechny následující víkendy až do 18. prosince v obvyklé časy, tj. v 11 a 14 hod. Nově bude možné nahlédnout také do zázemí nového foliového skleníku určeného pro zazimování mobilní teplomilné zeleně a bonsají,“ popisuje zahradník-specialista a jeden z průvodců po sklenících David Kubala. Prohlídky jsou v ceně vstupného do zoo, ale kvůli omezené kapacitě je třeba se na ně předem přihlásit – buď na telefonicky (na čísle 596 241 269) nebo osobně na vrátnici zoo.
 
Ve sklenících je možné spatřit kromě užitkových rostlin tropů a subtropů také rostlinné relikty, tzv. živoucí fosilie – blahočet ztepilý (Araucaria heterophylla) a cykas japonský (Cycas revoluta). Cykas japonský pochází z jižního Japonska. Je nejznámějším druhem mezi třemi stovkami známých druhů cykasů. Ty patří k nejstarším rostlinám na světě. Na Zemi se objevily poprvé v období permu před 250 miliony let. Cykasy se dožívají značného věku. V japonských zahradách roste cykas, jehož stáří se odhaduje na více než 1100 let. Původní areál cykasu japonského je ostrov Kjúšú v jižním Japonsku a ostrovech známých jako Jižní japonské souostroví. V poslední době se objevily i zprávy o jeho výskytu na jihovýchodě Číny v provincii Lianjiang. Cykas japonský roste na svazích s vápencovým podkladem, vždy na plném slunci. Občas se objevuje i v lesích, ale vždy na vápenci. Pěstování běžně dostupných cykasů je jednoduché. Rostliny v našich domácích podmínkách vytvářejí obvykle jednou za růžici listů, které rostou ze středu a odvíjejí se podobně jako listy kapradin. Kmen je zdrojem škrobovitého sága, které se používá k přípravě jídel. Dříve se škrob z cykasů průmyslově vyráběl. V Japonsku se z něj připravuje druh saké a v minulosti byla po zpracování pojídána semena. Některé části cykasů jsou jedovaté a před konzumací musejí být speciálně upraveny.
 
O vánočních prázdninách budou probíhat speciální vánoční prohlídky skleníků ve dnech 27., 28. a 29. prosince vždy v 11 hodin.

Provozovatel

Zoologická zahrada Ostrava

Michálkovická 197
710 00 Ostrava
Tel.:
+420 596 241 269
Email:
info@zoo-ostrava.cz
WWW:
www.zoo-ostrava.cz
WWW:
https://www.zoo-o...
GPS:
49,843132 18,320190
 
Region:
Moravskoslezský kraj
Oblast:
Ostrava a okolí
Město:
Ostrava
Tipy na výlet:
Ostrava a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Valentýn v Zoo Ostrava 2023

Pokud hledáte pro svou drahou polovičku netradiční valentýnský dárek, zkuste zajít v sobotu 11. února do ostravské zoologické zahrady. K dispozici zde bude sleva pro zamilovaný pár: po prokázání zaplatí dvpjice vstupné pouze za jednu osobu.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Charitativní Běh pro korály v Zoo Ostrava

Ostravská zoologická zahrada se věnuje nejen chovu ohrožených druhů zvířat ve svém areálu, ale podporuje i řadu ochranářských aktivit přímo v místě výskytu vzácných zvířat, často tisíce kilometrů daleko.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Barvy Ostravy z Vyhlídkové věže

Vyhlídková věž má otevřeno každý den i v zimních měsících. Navštivte tuto oblíbenou atraktivitu po 16 hodině a vychutnejte si podívanou na západ slunce a Ostravu po setmění.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Jazzový koncert ve studiu S1 ČRo Ostrava

Hudební výlety letos nabídnou dvacítku koncertů. Odstartuje je prvotřídní jazz v podání nové kapely Luboše Soukupa, který ze Skandinávie přijíždí představit své INSPIRACE WEATHER REPORT. Na jeho špičkový mezinárodní kvartet se můžete těšit ve studiu S1 ČRo Ostrava 22. února (19 hod.).
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava

V posledním roce bylo v areálu ostravské zoologické zahrady nainstalováno několik kosterních modelů v životní velikosti. Nejnovějším přírůstkem je kosterní model mamuta srstnatého, jehož vznik finančně podpořil Moravskoslezský kraj.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v areálu ostravské zoo představuje malým i velkým návštěvníkům, jaký význam má mrtvé dřevo pro život nepřeberného množství živočichů, a to nejen brouků a dalších druhů bezobratlých, ale také drobných obratlovců, jako jsou ještěrky, slepýši či ptáci.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Safari v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě se na ploše okolo šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy, kudy projíždějí vláčky. Je tak možné pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Saola

Restaurace Saola v areálu zoo Ostrava – terasa s výhledem do výběhu indických kopytníků.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Apartmány 49 v Ostravě

Apartmány 49 nabízí moderní a útulné ubytování v Ostravě Michálkovicích v designových apartmánech. Mají vysoký standard čistoty a exkluzivní italské postele na míru.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

U Cingra

Typická havířská hospoda u Cingra v Dolu Michal .
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Dock Ostrava

Dock je především neformální prostor. Přes den spíše kavárna a bistro, a večer bar s posezením nebo na stojáka. Nezřídka u nás pácháme i kultůru.
Ostrava, Moravskoslezský kraj