!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Filmové Kašperské Hory
Filmové Kašperské Hory
"> Filmové Kašperské Hory
26.10.
28.10.
+ Přidat foto
Festivaly

Filmové Kašperské Hory

Kdy 26. říjen 2018 – 28. říjen 2018
Město Kašperské Hory pořádá druhý ročník filmového festivalu s názvem Filmové Kašperské Hory. Od pátku 26.10. do neděle 28.10.2018 uvidí diváci nejen filmy natáčené na Šumavě, ale také snímky uchopující téma české přírody a krajiny v širším kontextu.
Filmové Kašperské Hory 2018 slavnostně zahájí v pátek 26. října večer romantický thriller Hastrman. Filmový příběh vycházející z knižní předlohy Miloše Urbana je v režijním ztvárnění Ondřeje Havelky oslavou přírody a české krajiny.

V sekci filmů natáčených na Šumavě jsou zařazeny snímky pro všechny věkové kategorie. Děti potěší série oblíbených večerníčků Václava Chaloupka Vydrýsek. Sám autor se zúčastní promítání a promluví o natáčení večerníčkové série. Dětský program doplní animační dílna nebo pohádka Jezerní královna. Milovníci laskavého humoru Zdeňka Svěráka si jistě přijdou na své při sledování oscarového snímku Kolja, jenž se zčásti točil okolo řeky Vydry. Speciální pozornost si zaslouží dokument Planeta Česko.

Spojujícím prvkem mezi „šumavskými“ filmy a snímky vztahujícími se k letošním výročím je osobnost oblíbeného dětského herce Tomáše Holého, který by letos oslavil padesátiny. Součástí komponovaného pořadu Tomáš Holý *1968 bude projekce filmu Pod jezevčí skálou režiséra Václava Gajera a povídání s Tomášovým kamarádem Otou Karsem, autorem knihy Jmenuju se Tomáš, vyznamenané cenou Magnesia Litera 2018 v kategorii Kosmas cena čtenářů. Třetím stěžejním tematickým blokem jsou filmy související s osudovými událostmi před rokem 1948 a po něm. Díky spolupráci s plzeňským festivalem Finále bude v Kašperských Horách krátce po premiéře mimořádně uvedeno filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana Toman.

Součástí programu budou akce připomínající vznik Československé republiky. V předvečer 100. výročí bude v pátek 26. října vysazena lípa republiky na vyhlídkovém místě Na Pranýři nad městem. V neděli 28. října proběhne vzpomínkový akt u lípy republiky před budovou kina, která byla vysazena v osudovém roce 1968.

Festival doprovodí výstava srovnávacích fotografií s názvem Tomáš Holý *1968. Návštěvníci se tak vypraví po stopách Vaška Straky a budou moci sledovat proměny míst, která objevoval v legendární šumavské trilogii herec Tomáš Holý.

Atmosféru festivalu podpoří sobotní koncert filmové hudby v podání Klarinetového souboru Prachatice.

Pátek 26.10.2018
10:30 Vydrýsek – pásmo několika dílů (foyer kina)
2002 / režie: Václav Chaloupek / hrají: Viktor Preiss (vypravěč) / 7 × 10 minut
Dobrodružné i legrační příběhy z prvního roku života malé vydry říční, chráněné a ohrožené šelmy, jsou poutavým vyprávěním, které doplňují fascinující záběry šumavské divočiny a vzácných zvířat.
Animační dílna

13:00 Vydrýsek II – pásmo několika dílů (foyer kina)
2002 / režie: Václav Chaloupek / hrají: Viktor Preiss (vypravěč) / 6 × 10 minut
Další dobrodružství malého Vydrýska, se kterým společně prožíváme napínavé příběhy. Vydrýsek bude znovu bojovat o holý život a pokračovat v hledání rodné řeky. Nečekaná dobrodružství malé vydry v kulisách nespoutané přírody.
Beseda s tvůrcem večerníčku Václavem Chaloupkem
Animační dílna

15:00 Sázení lípy republiky (Výhledy na Pranýři)
Pojďte s námi zasadit lípu připomínající 100. výročí založení samostatné Československé republiky. O hudební doprovod se postará trio Martin Kanaloš, Michal Marek a Jan Zdeněk.

19:00 Slavnostní zahájení a promítání filmu Hastrman (kinosál)
2018 / režie: Ondřej Havelka / hrají: Karel Dobrý, Simona Zmrzlá, Jiří Lábus a další / 100 minut
Hastrman, příběh lásky barona de Caus k venkovské dívce Katynce, je nejen nádhernou podívanou, ale také citlivým snímkem, který odhaluje zvíře v člověku a člověka ve zvířeti. Kdo obstojí?

Sobota 27.10.2018
10:30 Tomáš Holý nar.1968 – Vzpomínky na Tomáše Holého, představení knihy Oty Karse: Jmenuju se Tomáš (foyer kina)
11:30 promítání filmu Pod jezevčí skálou
1978 / režie: Václav Gajer / hrají: Tomáš Holý, Gustáv Valach, Josef Vinklář a další / 75 minut
Malý pražský kluk Vašek se shodou náhod ocitá v srdci Šumavy u dědy, hajného, kterého zná jen z vyprávění. Ani Vašek, ani zamračený hajný Straka netuší, že jejich setkání jim obrátí životy naruby.

14:00 Milada (kinosál)
2017 / režie: David Mrnka / hrají: Ayelet Zurer, Taťjana Medvecká, Vica Kerekes a další / 130 minut
Životopisný příběh o odvaze křehké ženy postavit se mašinérii politické absurdity. Odvaze, která Miladu Horákovou stála život, ale ne čest, svědomí a pravdu. Osud, který je třeba si připomínat.

17:00 Klarinetový soubor Prachatice aneb Filmové melodie naživo – koncert (kinosál)
Vstupné dobrovolné

19:00 Toman zvláštní uvedení filmového festivalu Finále Plzeň v Kašperských Horách (kinosál)
2018 / režie: Ondřej Trojan / hrají: Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Kristýna Boková a další / 145 minut
Nejnovější snímek režiséra Ondřeje Trojana vypráví pravdivý příběh muže, který se dokázal dokonale pohybovat v poválečné euforii i totalitní realitě. Jmenoval se Toman. Zdeněk Toman.

Neděle 28.10.2018
10:30 Vzpomínka 50 let lípy republiky u kina
10:30 Jezerní královna (foyer kina)

1998 / režie: Václav Vorlíček / hrají: Ivana Chýlková, Jan Hrušínský, Jiřina Bohdalová a další / 89 minut
Princ Viktor se pro svou lásku rozhodl utkat se samotnou Jezerní královnou. Co všechno ho na jeho cestě potkalo? Vydejte se spolu s ním branou do vodní říše. Vchod do ní je v Plešném jezeře!

12:00 Animační dílna

14:00 Kolja (kinosál)
1996 / režie: Jan Svěrák / hrají: Zdeněk Svěrák, Andrej Chalimon, Libuše Šafránková a další / 105 minut
Legendární oscarový snímek o stárnoucím hudebníkovi, který se hrou osudu musí postarat o „vyženěného“ ruského chlapce Kolju. Osud je zavede na mnohá místa. I k břehům řeky Vydry.

19:00 Planeta Česko (kinosál)
2017 / režie: Marián Polák / hrají: Kryštof Hádek (vypravěč) / 81 minut
Snímek o tom, že krásu a dobrodružství přírody máme na dosah ruky, někdy doslova hned za našimi dveřmi. Připomeňte si pestrost přírody na Planetě Česko, kterou rámuje šumavská divočina. 

OFF PROGRAM
Tomáš Holý nar.1968 – výstava fotografií (před kinem)
Po stopách Vaška Straky aneb Jak se proměnila místa, která objevoval v legendární šumavské trilogii Tomáš Holý.

Pondělí 29.10.2018
19:00 Po čem muži touží (kinosál)

2018/ režie: Rudolf Havlík / hrají: Anna Polívková, Jiří Langmajer, Matěj Hádek a další / 95 minut
Zobrazit více
Naposledy změněno: 23. 2. 2019
31.7.
Kolo pro život - Šumavský MTB maraton

Kolo pro život - Šumavský MTB maraton

Stachy, Jižní Čechy
15.5.
16.5.
Vltava Run 2021

Vltava Run 2021

Stachy, Jižní Čechy
13.3.
14.3.
Zadovská 30

Zadovská 30

Stachy, Jižní Čechy
27.2.
28.2.
Šumavský skimaraton na Kvildě

Šumavský skimaraton na Kvildě

Kvilda, Jižní Čechy