Úvod > Kalendář akcí > Kurzy a workshopy > Dny elektronové mikroskopie v Brně
Kurzy a workshopy

Dny elektronové mikroskopie v Brně

Už jsou tady zase! A nebude třeba po nich nijak složitě pátrat. Na Dny elektronové mikroskopie narazíte na různých místech Brna. V roce 2024 na téma „Padouchové mikrosvěta“.

Brno – hlavní město elektronové mikroskopie

Víte, že je Brno světovým centrem vývoje a výroby elektronových mikroskopů? A co říkáte na to, že naše elektronové mikroskopy používá například NASA nebo univerzita Harvard? Úžasné! Nemyslíte? Chcete vědět více? Vůbec se nedivíme. Nahlédnout do nanosvěta je totiž dechberoucí zážitek. A to je důvod, proč pro vás již od roku 2017 pravidelně organizujeme Dny elektronové mikroskopie (DEM).  Ať už jste zvídaví zájemci o vše technické, naprostí laici, studenti nebo jen hledáte fajn tip pro odpoledne s dětmi, určitě si z programu DEM vyberete. Otevíráme dveře do jinak nepřístupných laboratoří, seznámíme vás se zajímavostmi mikrosvěta nebo jaké to je v tomto oboru pracovat. Podrobný program naleznete na dembrno.cz.
 

Výstava mikroskopických snímků

CEITEC VUT – Purkyňova 123, foyer hlavní budovy
18.3., 19.3., 20.3., 21.3., 22.3., 23.3., 24.3.

Jak lépe poznat mikrosvět než skrz snímky z elektronových mikroskopů? Víte, jak vypadá takový shluk nanovláken oxidu zinečnatého nebo třeba krystaly sulfidu železa? Vězte, že i když si možná pod žádným z těchto pojmů nedokážete nic představit, tak vám vezme dech, jak nádherně tyto struktury pod mikroskopem mohou vypadat. Snímky budou vystaveny v prostorách foyer naší hlavní budovy. Výstava je veřejně přístupná po celé trvání DEM.
Vstup zdarma
 

Výstava padouchů mikrosvěta – snímky z elektronového mikroskopu v Malé galerii VÚVeL (Výzkumný ústav veterinárního lékařství)

Malá galerie VÚVeL, Hudcova 296/70, Brno
18.3., 19.3., 20.3., 21.3., 22.3., 23.3., 24.3.

Ponořte se do mikrosvěta padouchů (a hrdinů) v našich útrobách – lidských a zvířecích nositelů. A jak lépe poznat mikrosvět, než skrz snímky z elektronových mikroskopů? Spatříte zde nejen opravdové padouchy – parazity, patogeny a třeba i zrna mikroplastů ve tkáních, ale i mikroorganismy a buňky, které můžeme považovat za pomocné nebo škodlivé podle okolností. Budete možná nadšeni či zhrozeni, jak nádherně tyto struktury pod mikroskopem mohou vypadat. Například půvabné válečky Coli bakterií, nudličky klostridií, nebo kuličky stafylokoků, mikroorganizmy ve střevě (mikrobiom) jako náš druhý mozek, či tasemnici. Dalšími potenciálními padouchy, které na nás číhají jsou také mikroplasty, jejichž  přítomnost se autorům podařilo zachytit ve střevě, žábrách či embryích ryb.
Vstup zdarma, vernisáž 18.3. od 14:00


Science show Mikron

VIDA! Science centrum (Divadlo vědy), Křížkovského 554/12, Brno
19.3. – 24.3. vždy od 10:30, 11:30, 15:30
Poznejte základy elektronové mikroskopie. Objevte, jak pomocí optické sestavy necháte zmizet předmět. Poznejte rozdíly mezi fotonem a elektronem a jak se lámou paprsky v mikroskopu. Zjistěte, jak ohnout svazek elektronů pomocí elektromagnetu a seznamte se se zákonitostmi pohybu elektronů ve vakuu i ve vzduchu. Pomocí pokusů pochopíte princip, na kterém fungují elektronové mikroskopy a k čemu se používají. Časy představení: pondělí 10:30 a 11:30 (pozor, v pondělí nehrajeme 15:30); út – pá 10:30, 11:30, 15:30; so-ne 11:00, 13:30, 15:30.
Vstup zdarma v rámci standardního vstupného do VIDA! centra.
 

Fascinující svět virů pod elektronovými mikroskopy!

Československá mikroskopická společnost, Ústav přístrojové techniky AV ČR Kraví hora 2, Brno
19.3. od 18:30

Přijďte se ponořit do fascinujícího světa virů pod elektronovými mikroskopy! Co jsou viry? Jsou to nejmenší organismy, nebo neživé biochemikálie, které vdechne život až přítomnost vhodné hostitelské buňky? Měli bychom se jich obávat, nebo jsou důležitou součástí života na Zemi? Jak přispívají elektronové mikroskopy k jejich výzkumu? A jsou viry krásné?
Vstup zdarma


Staň se na 60 minut vědcem! V laboratořích Elektronové mikroskopie!

Ústav přístrojové techniky AV ČR, Královopolská 62/147, Brno
21.3. od 9:00 a 11:00

Návštěvníci se mohou proměnit ve vědce, sednout si za mikroskop a být součástí týmu v laboratořích oddělení Elektronové mikroskopie! Ale než půjdete do laboratoří zkoumat mikrosvět, dozvíte se od našich vědeckých kolegů, jakou roli využití má umělá inteligence v mikroskopii a herec Pavel Liška vám zábavnou formou na videu NEZkreslené vědy,vysvětlí, jak takový elektronový mikroskop funguje. Workshop je vhodný pro návštěvníky od 12 let! Vstup zdarma. Nutná rezervace předem na emailu schieblova@isibrno.cz.
Vstup zdarma
 

A největší padouch je fyzika!

Ústav fyziky a technologií plazmatu PřF MUNI, centrum CEPLANT – posluchárna F2, budova 6, Kotlářská 2, PřF MUNI
22. — 23.3. od 9:00

Přednáška s kvízem a experimenty – Máte rádi fyziku? Ne? Chápeme, tato dáma dokáže být pěkně poťouchlá a zákeřná. Ale její zákony platí pro každého. Pojďte se jejíma očima podívat na elektronovou mikroskopii! Výklad bude střídán efektními snímky, zajímavými experimenty a možností si zasoutěžit v kvízu. Postavte se zákeřné fyzice a nandejte jí to! Mobilní telefony s sebou.
Vstup zdarma
 

Promítání: Padouchové mikrosvěta 3D

Botanická zahrada PřF MUNI, Kotlářská 2, PřF MU
22. až 23.3.

Botanická zahrada a Ústav fyziky a technologií plazmatu a centrum CEPLANT vás zvou na promítání 3D snímků z elektronového mikroskopu „Padouchové mikrosvěta 3D“. Promítá se v prostorách u skleníků botanické zahrady. Bude otevřen vstup z ulice Veveří. Rezervace není nutná. Promítáme po oba dva dny od 9:00 do 14:30.
fyzice a nandejte jí to! Mobilní telefony s sebou.
Vstup zdarma


Prohlídky laboratorních prostor čistějších než operační sál

CEITEC VUT – Purkyňova 123, sraz registrovaných účastníků ve foyer hlavní budovy
23.3. od 9:00
23.3. od 10:00
23.3. od 11:00

Máte možnost prohlédnout si největší české nanocentrum s čistými laboratorními prostorami, kde se dbá na to, aby vzorek nekontaminovalo ani jediné zrníčko prachu. Například laboratoř pro přípravu nanostruktur eviduje desettisíckrát méně prachových částeček na kubickou stopu než běžná místnost a je přístupná jen ve speciálním ochranném obleku. Registrace je nutná, kapacita je omezena. Přihlaste se přes registrační formulář.
Vstup zdarma
 

Výstava 3D virů a doprovodný program

CEITEC Masarykova Univerzita – Kamenice 5, vstup z ulice Studentská, Kampus Bohunice, pavilon E35
23.3. od 12:00 do 16:00

Přijďte se podívat na výstavu 3D modelů mikroorganismů, společně s aktivitami pro dospělé i pro děti, které budou připraveny v našem atriu. Výstava potrvá od 12:00 do 17:00 hod, registrace není nutná.
Vstup zdarma
 

Workshop Krása, jedinečnost a záludnost pylových zrn

VIDA! Science centrum, Křížkovského 554/12, Brno
23.3. od 10:30, 12:00, 15:00, 16:30
24.3. od 10:30, 12:00, 15:00, 16:30

Srdečně vás zveme na cestu do fascinujícího mikrosvěta pylových zrn, která jsou pro každý rostlinný druh jedinečná. Popovídáme vám o kráse a rozmanitosti pylových zrn hmyzosnubných i větrosnubných rostlin, kterým vděčíme za úrodu, která ale také dovedou potrápit alergiky. Kromě toho se pylová zrna odpočívající např. v rašelinných sedimentech využívají k rekonstrukci flóry a vegetace našeho území od doby ledové až po současnost. Čerstvá pylová zrna i pylová zrna ze sbírky Botanického ústavu budete pozorovat ve světelném i elektronovém mikroskopu a prohlédnete si i 3D modely pylů. Program jsme připravili ve spolupráci s Biskupským gymnáziem Brno a Botanickým ústavem Akademie věd ČR. Je vhodný pro děti od 10 let i dospělé.
Vstup zdarma

Provozovatel

TIC BRNO, příspěvková organizace

Radnická 2
602 00 Brno
Email:
info@ticbrno.cz
WWW:
https://www.gotob...
WWW:
https://dembrno.c...
GPS:
49,193479 16,608338
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Už ho nesou! aneb Tisíc let brněnského draka

Co spojuje Trutnov a Brno? Přeci pověst o drakovi a právě letos uplyne tisíc let od darování draka do Brna a města se rozhodla toto jubileum oslavit.
Brno, Jihomoravský kraj

Designové trhy Mint Market – Brno

Jaro je tu a vy potřebujete osvěžit svůj šatník nebo si zkrátka jen udělat radost ? Po zimní pauze se trh vrátí do budovy Tržnice Brno na Zelném trhu. Najdete tu český design, autorskou módu, ručně vyráběné šperky a další krásné výrobky.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Designové trhy Mint Market – Brno

Jaro je tu a vy potřebujete osvěžit svůj šatník nebo si zkrátka jen udělat radost ? Po zimní pauze se trh vrátí do budovy Tržnice Brno na Zelném trhu. Najdete tu český design, autorskou módu, ručně vyráběné šperky a další krásné výrobky.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Jarní nože 2024

Prodejní výstava nožů v Brně.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Kulturní mosty v Evropě v Moravském zemském muzeu v Brně

Zveme vás na výstavu v Dietrichsteinském paláci Kulturní mosty v Evropě: Česká a moravská šlechta po roce 1945.
Brno, Jihomoravský kraj

Světy ukryté v kameni v Moravském zemském muzeu v Brně

Moravské zemské muzeum vás zve na výstavu Světy ukryté v kameni, na které můžete shlédnout unikátní a rozmanité formy křemenných hmot, doprovázené efektními makrofotografiemi detailů leštěných achátů od Jiřího Šury.
Brno, Jihomoravský kraj

Nastoupil jsem co redaktor... Literatura a literáti v Lidových novinách 1893-1939 v Moravském zemském muzeu v Brně

Každý stát, každé společenství má své symbolické značky. Česká republika, historická země Morava a její centrum Brno mohou být hrdé, že k nim patří i deník Lidové noviny.
Brno, Jihomoravský kraj

Jiří Teml – Kocour v botách

Že kočky na jeviště nepatří? To vůbec není pravda, obzvlášť když jde o kocoura, co nosí boty a učí se francouzsky. A může vás vzít s sebou na dobrodružný výlet do světa opery!
Brno, Jihomoravský kraj

MojaKarta – slevová karta jižní Moravy

Trumfová karta pro výlety po jižní Moravě se jmenuje MojaKarta. Vezme vás výhodně na hrad, do aquaparku i na kafe.
Brno, Jihomoravský kraj

Procházková trasa Sochy v Brně

V ulicích Brna narazíte na objekty, o kterých občas nebudete vědět, co si myslet. Některé vyvolávají vášně, kolem jiných se často chodí bez povšimnutí. Vydejte se na procházku okolo některých z nich.
Brno, Jihomoravský kraj

Funerální stezka Brnem

Funerální stezka je ojedinělou trasou, které nemůže nabídnout žádné jiné město v Evropě. Pokud se vydáte na fyzicky vskutku nenáročnou trasu, vězte, že vás čeká jedinečný zážitek.
Brno, Jihomoravský kraj

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.
Brno, Jihomoravský kraj

Svatojakubská stezka – trasa na jižní Moravě

První značená Svatojakubská cesta na Moravě je trasa Brno – Mikulov s návazností na rakouskou Svatojakubskou cestu vedoucí částí Weinviertel v Dolním Rakousku. Hlavním výchozím bodem Svatojakubské cesty je v Brně kostel sv. Jakuba, který je centrem Svatojakubských cest na jižní Moravě.
Brno, Jihomoravský kraj

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Trasa zahrnuje devět nejdůležitějších míst, která jsou spojena se životem a dílem skladatele Její pastorkyně, Příhod lišky Bystroušky či Sinfonietty, a jehož tvorba patří k tomu nejvýznamnějšímu, co hudba 20. století světu přinesla. Celá trasa měří asi šest kilometrů.
Brno, Jihomoravský kraj

Galerie Dílo

Galerie Dílo nabízí umělecká díla předních, zejména českých a slovenských výtvarníků 19. a 20. století.
Brno, Jihomoravský kraj

Papilonia v Brně – objevte kouzelný motýlí svět‎

Stovky motýlů z Amazonie, Oceánie, střední Ameriky nebo Afriky můžete vidět v tropické zahradě Papilonia v pasáži Rozkvět v Brně,
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Gourmet Brno – vyzkoušejte to nejlepší z brněnské gastronomie!

Brněnskou gastronomickou scénu mapuje nezávislý projekt Gourmet Brno. Ten doporučuje restaurace, bistra, kavárny, vinárny, pivnice, cukrárny a bary, které se při hodnocení osvědčily jako kvalitní.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurace Manya v Brně

Japonské jídlo plné umami, foodsharing, spousta misek a mističek, pravé saké, delikátní suši, přátelská atmosféra, večírek a retro-maximanyální interiér. To vše najdete v brněnském podniku s tajemným názvem Manya.
Brno, Jihomoravský kraj

Café Paměti národa v Brně

V novém Café Paměti národa se prolíná historie s kulturou a gastronomií. Je místem setkávání, akcí pro veřejnost a od jara 2023 k ní přibyla interaktivní expozice Tichá hrdinství, která pomocí moderních technologií vypráví skutečné příběhy pamětníků.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurace Retro Consistorium v Brně

Pečlivě vybíraná vína, skvělé jídlo a přátelská atmosféra. To vše na jednom místě v historickém centru Brna. Retro Consistorium vzniklo pro lehké pracovní obědy, odpolední kávy po práci a dlouhé večery u vína s přáteli.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Kočkafé Schrödinger

Největší kočičí kavárna v Evropě přímo v historickém centru Brna. Retro styl skýtá útulné prostředí i přes vzdušnost a prostornost. Kočky, které zde žijí, jsou vybrány majiteli útulku přímo do kavárny, a to s ohledem na jejich povahu – jsou přátelské k lidem i k ostatním kočkám.
Brno, Jihomoravský kraj

SKØG Urban Hub

Interiér brněnské kavárny SKØG Urban Hub je inspirován skandinávským designem, a tak je z velké části dřevěný. Název kavárny pochází ze švédštiny a v překladu znamená "Les".
Brno, Jihomoravský kraj

Būcheck Brno

Co najdete na Zelném trhu? Přece Būcheck, který zde parkuje od úterý do soboty. Otevírá v 11:30 a zůstává otevřen až do vyprodání zásob.
Brno, Jihomoravský kraj

NaZmrzlinu – síť řemeslných zmrzlinářství

Brněnská síť řemeslných zmrzlinářství vznikla díky patnácti letům zkušeností se zmrzlinou. Zmrzlinu vyrábíme tradičním způsobem bez zbytečných zlepšovátek chuti a konzistence.
Brno, Jihomoravský kraj