ÚvodAktualityKalendář 2024: letní historické bitvy – tipy, kam vyrazit za rytíři, mušketýry nebo vojáky císařské armády
Zážitky

Kalendář 2024: letní historické bitvy – tipy, kam vyrazit za rytíři, mušketýry nebo vojáky císařské armády

Šermíři, rytíři a další členové historických spolků mají v létě pořádně nabitý program: bojuje se na hradech, při městských slavnostech i na dobových jarmarcích, své umění navíc předvádějí při velkých bitvách. Které to jsou a kam se na ně vypravit? Poradí vám portál Kudy z nudy.

Bitva na motivy skutečných historických událostí u Hradce Králové 1866

Bitva na ChlumuSeverozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva, která byla největší bitvou na českém území v historii. Bojiště znovu ožije bitevními ukázkami 29. června 2024, a to armádami Rakouska-Uherska a Pruského císařství v podání klubů vojenské historie. Projekt vzpomínkových akcí bitvu u Hradce Králové 1866 je mezinárodním setkání klubů vojenské historie. Hlavní bitevní ukázka proběhne v sobotu od 15:00 hodin na bojišti Na Chlumu. Letošní ukázka má podtitul podle bitevní scény „Pour le Mérite 1866“ – na motivy skutečných historických událostí z bitvy u Hradce Králové v roce 1866.
 

Rytíři a šermíři se setkají s Žižkou na Točníku

RytířVe sváteční dny 5. a 6. července potkáte na hradě Točníku veselou společnostrytíře, zbrojnoše, husity, barbary i mušketýry a jejich šermířská klání. V bohatém programu letos spatříte příjezd Jana Žižky z Trocnova. Dále vás pobaví kati, herci i hudebníci. Nebudou chybět dětské hry rytířské, malí panoši či pážata v rytířských soutěžích svůj um mohou prokázat a pasování na rytíře si vysloužit. Vyzkoušíte si také rýžování zlata, ražbu mincí, výrobu pečetí, školu dvorského tance pro princezny, výuku šermu pro mladé zbrojnoše či střelbu z luku a kuše. Dále budou připraveni zruční řemeslníci, v předhradí dobové tržiště, živá zvířata a pro hladové krky koláčky a medové perníčky, trdelníky i jiná dobrá sousta a pití spousta. V průběhu akce jsou pro zájemce též připraveny komentované prohlídky s průvodcem.


S mistry šermíři na Bezdězu i na Pernštejně

rytířiNa II. hradním nádvoří hradu Bezděz vás po celé dva dny 5. a 6. července budou bavit šermíři. Hradní posádka je připravena i v dobách klidu a míru hájit zájmy svého krále. Na hradním nádvoří tak budou řinčet zbraně a zbroj. Šermíři vám předvedou ukázky soubojů, po vystoupení si zájemci mohou prohlédnout a vyzkoušet středověké zbraně! Své umění bude předvádět po celý víkend mistr kovář.

Zavítat můžete i na Slavnosti pernštejnského panství, které se budou konat v Nedvědici a na hradě Pernštejně. Na hradě Pernštejně se Slavnosti budou konat v prodlouženém víkendu 5. a 7. července 2024, nedvědický program bude o týden dříve.
 

Piráti zaútočí na jezero Chmelař

piráti chmelařTakovou řež hlavní pláž jezera Chmelař v Úštěku ještě nezažila! Více než dvě stovky pirátů se tam v krutých bitvách servou 13. července 2024. Oblíbená akce Piráti dobývají jezero Chmelař, kam každoročně míří tisíce diváků, se letos koná už pětadvacáté. Už v pátek od 20 hodin bude otevřeno pirátské městečko a na pochod se vydá horda divokých pirátů, nahánějící děs a hrůzu svému okolí. Během soboty návštěvníci uvidí tři zhruba hodinové bitvy, které mohou sledovat i z vody. Kromě toho se mohou těšit na historické tržiště, přístavní městečko a spoustu soutěží, rýžování zlata, večerní ohňovou bitvu a ohňostroj.
 

Válečníci napadnou Curii Vitkov

WothanburgStředověká tvrz Curia Vitkov u Chrastavy zažije opět válečné dobývání. Ve dnech 20. a 21. července 2024 čekají zájemce komentované prohlídky dvorce, malebné vojenské ležení, vzrušující lučištnický turnaj, zábavný dětský program. Po oba dny budete moci shlédnout živě komentované ukázky bojového umění našich předků při dobývání pevnosti, používání obléhací techniky nebo v polní bitvě. Projekt Curia Vitkov je pokusem o vybudování volné repliky venkovského velmožského sídla – kurie z 12. století. Nad vsí Horní Vítkov vzniká ideální dvorec jako soubor objektů, typických pro tento typ raně středověkého sídla v Čechách, na Moravě a přilehlých území dnešního Německa a Polska. Několikrát do roka se zde pořádají ukázky dobývání tvrze i výcviku římských legionářů.
 

Zuřivá Bitva na tvrzi Mrač

rytířiDalší ročník historického festivalu, který započne v sobotu 27. července 2024 průvodem obcí Mrač v Posázaví a opět přinese dvě zuřivé bitvy - jednu husitskou a jednu ze třicetileté války, šermířský turnaj o ceny, středověkou kapelu Subulcus, ukázku sokolnictví, metalovou kapelu Metanoon i akrobatickou ohňovou show skupiny Novus Origo. Pro návštěvníky bude připraven rytířský turnaj, prodej řemeslných výrobků, autentické občerstvení, bohatý doprovodný program. Děti se mohou také těšit na komentované prohlídky ležení, tábora a zboje. Akcí bude provázet živá středověká hudba.
 

Pohádková bitva Rytířů mělnických

S nádhernou kulisou zámku Mělník a soutoku Vltavy s Labem se v sobotu 3. srpna 2024 strhne bitva Rytířů Mělnických v Hořínském parku u Mělníka, letos opět ve stylu fantasy příběhu. Jak příběh dopadne? Přijďte se podívat! K vidění budou historické stany i pěkné stylové kostýmy, nebude chybět ani středověká hudba, sokolníci, ukázky práva útrpného a ohňové efekty.
 

Jemnická bitva za spravedlnost

Do doby statečných rytířů, bojujících za spravedlnost, lásku, čest a slávu, se vrátíte 9. a 11. srpna 2024Jemnici na Vysočině. Přijet můžete už na páteční koncert, ovšem to hlavní se odehraje až v sobotu odpoledne a večer. Program Jemnické bitvy zahrnuje jak šermířská, divadelní, taneční, kejklířská a hudební vystoupení, tak workshopy v žonglování, vytváření dobových účesů, lukostřelbě a šermu. Zámecký park zaplní rytíři, vojáci a vojenská ležení, znít bude dobová hudba, zatančíte si historické a orientální tance, k vidění bude i fakír. Po domluvě s organizátory lze přespat "na bojišti" ve vlastním stanu.
 

Mezi Švýcary a Burgunďany se rozhodne na Budyni

Jako každoročně i letos bitva v Budyni nad Ohří připomene Burgundské války z roku 1474; vojska burgundského vévody se s vojsky švýcarského spříseženstva střetnou v sobotu 10. srpna 2024. Program se odehrává na nádvoří zdejšího hradu, ve vojenském táboře a hlavně na bojišti:. Na děti čeká stezka rytířských dovedností s disciplínami, které prověří jejich schopnosti stát se malým zbrojnošem či dvorní dámou, větším návštěvníkům učaruje výstava zbraní a zbrojí s výkladem, ukázka výcviku s dlouhými píkami, muzikanti, šermíři, trh s ukázkami dobových řemesel i tanečníci s ukázkou dvorských tanců burgundské šlechty.

 

Obrana městských hradeb aneb Den Brna

Den města BrnaMěstská slavnost Den Brna je připomínkou slavné a úspěšné obrany brněnských hradeb před útoky švédského vojska za třicetileté války. Letošní oslavy  obléhání Brna budou probíhat 16. až 18. srpna 2024 a uskuteční se na dvou brněnských vrších – na Petrově a na Špilberku. Ani letošní ročník nemůže postrádat oblíbenou ukázku bitvy v podhradí Špilberku. Na programu jsou i sokolníci, turnaj a historická módní přehlídka. V neděli se v katedrále sv. Petra a Pavla odehraje pontifikátní bohoslužba a v zahradách pod Petrovem koncert.
Od pohádky k bitevní vřavě

26. 7.27. 7.
Od pohádky k bitevní vřavě

Vydejte se  na výlet do historie se skupinou historického šermu Collegium Armatum.

Bitva o hrad Bezděz

9. 7.14. 7.
Bitva o hrad Bezděz

Hradní posádka je připravena i v dobách klidu a míru hájit zájmy panovníka! Skupina historického šermu Tartus vám pod praporem Václava Berky z Dubé na hradě Bezdězu předvede ukázky dobových bojů a zbraní.

Šermíři Corvus Milites na Bezdězu

17. 8.
Šermíři Corvus Milites na Bezdězu

Souboje udatných rytířů.

Templářské slavnosti v Muzeu regionu Valašsko

17. 8.
Templářské slavnosti v Muzeu regionu Valašsko

Také letos pro vás Muzeum regionu Valašsko připravuje tradiční Templářské slavnosti, které promění zámek Vsetín a okolí ve středověké ležení s rytířskými souboji, dobovou hudbou a spoustou zábavy i dobrot pro dospělé i děti.

Bitva Budyně 2024

10. 8.
Bitva Budyně 2024

V letošním roce nebude chybět třesk zbraní a rachot výstřelů v příkopu bývalého vodního hradu v Budyni nad Ohří. Již po dvanácté se tam v sobotu 10. srpna rozhoří bitvy mezi Švýcary a Burgunďany.

26. Dobývání Curie Vitkov

20. 7.21. 7.
26. Dobývání Curie Vitkov

Zveme vás na už 26. vyvrcholení sezóny na našem dvorci! Čekají vás komentované prohlídky dvorce, malebné vojenské ležení, vzrušující lučištnický turnaj, zábavný dětský program s názvem „Cesta válečníka“ a dechberoucí dětská bitva.

Bitva na Mělníku aneb Dvanáctá bitva Rytířů Mělnických

3. 8.
Bitva na Mělníku aneb Dvanáctá bitva Rytířů Mělnických

Rok se s rokem sešel a přiblížila se první srpnová sobota tohoto léta, kdy v lůně královského věnného města Mělník, nad soutokem dvou největších českých řek Labe a Vltavy, se v Hořínském parku rozpoutá již dvanáctý ročník Bitvy na Mělníku.

XIV. Jemnická bitva

9. 8.10. 8.
XIV. Jemnická bitva

14. ročník bitvy v Jemnici. Zámecký park opět poskytne útočiště stovkám šermířů, kteří se utkají v odpolední bitvě.

Bitva Mrač – historický festival 2024

27. 7.
Bitva Mrač – historický festival 2024

Další ročník historického festivalu Mrač, letos již 8., se uskuteční v sobotu 27. července 2024. Započne otevřením tržiště a opět přinese dvě zuřivé bitvy, kde se dočkáte pokračování příběhu z roku loňského. Kromě bitev se těšte na mnoho další středověké zábavy.

Den Brna 2024

16. 8.18. 8.
Den Brna 2024

Na památku úspěšné obrany města Brna před švédskými vojsky v roce 1645 se pravidelně v srpnu koná akce Den Brna. Nechybí na ni připomínka dvou hlavních postav bitvy – Raduita de Souches a generála Torstensona.

Vypravte se na výlet za příběhem bitvy u Hradce Králové

Vypravte se na výlet za příběhem bitvy u Hradce Králové

Místo jménem Alej mrtvých byste hledali spíš ve filmovém hororu než na současných mapách. Přesto existuje a patří k nepochmurnějším místům, která můžete v Česku vidět. Nazývá se tak cesta, která vede lesem Svíb – lesem, který se smutně proslavil 3. července 1866 při bitvě u Hradce Králové.

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Kouniců do Slavkova a krajinou bitvy Tří císařů

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Kouniců do Slavkova a krajinou bitvy Tří císařů

Barokní zámek a město Slavkov jako místo, kde se rozhodly dějiny. Kousek Francie u Brna. A také zámek, kde si výstavy a prohlídky historických interiérů užijí i děti – pro ně tu totiž připravili speciální prohlídkovou trasu, kterou prckové procházejí převlečení za malé prince a princezny.

Budyně nad Ohří

Budyně nad Ohří

Městečko na břehu Ohře je „malé město s velkým hradem“. Přestože počet obyvatel kolísá kolem dvou tisíc, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska před časem Budyni společně s „historickými giganty“ Kutnou Horou a Kroměříží nominovalo na titul Historické město roku.

Další aktuality

20 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou s dětmi ve středních Čechách

Chcete vyrazit na výlet ve středních Čechách? Nebo zůstáváte na letošní dovolenou doma a hledáte inspiraci na příjemné chvíle s celou rodinou? Pak se vám budou hodit naše tipy na zážitky ve středních Čechách, které nabízí spoustu atraktivních možností využití volného času – od zoologických zahrad přes aquaparky, projížďky malebnými lokálkami po zábavní parky, výletní plavby a další atrakce, ze kterých si vyberou malí i velcí.
13. červenec 2024 6:53
Zážitky, Středočeský kraj

V kouřimském skanzenu zjistíte, jak vypadalo léto na vsi

Skanzen v Kouřimi pořádá tuto sobotu 13. července 2024 národopisný pořad, který nabídne příchozím ukázky starých řemesel a nejrůznějších povolání našich předků. Dozvíte se také, jak vypadal všední život na venkově v minulých staletích, jak naši předkové barvili látky a samozřejmě také o lidových obyčejích v letním období. Program probíhá po celý den od 10:30 do 18:00 hodin.
10. červenec 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku

Devatenáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ startuje v pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 na Točníku nedaleko Prahy a dále se vždy v pátek a sobotu představí na Kunětické hoře, Švihově, Rožmberku nad Vltavou, Veveří, Hradci nad Moravicí, Bouzově a své letošní putování uzavře 30. a 31. srpna na Bezdězu. Páteční program na Točníku nabídne koncert Daniela Landy, který tento rok zahraje exkluzivně na festivalu Hrady CZ, dále pak kapel Mig 21 či Trautenberk. V sobotu pak mohou návštěvníci zažít jeden z posledních koncertů kapely Lucie v původní sestavě s Davidem Kollerem, po „hradní šňůře“ zpěvák odchází ze skupiny. Dále dav roztančí kapela Chinaski, kterou v průběhu léta diváci uvidí pouze na Hradech, chybět nebude Jelen nebo Vypsaná fixa. V ceně sobotního lístku na festival je vstup na hrady Točník a Žebrák zdarma.
10. červenec 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Český ráj

Vydejte se mimo davy a prozkoumejte neobjevená místa Českého ráje! Český ráj je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Poznejte neobjevené ráje!
9. červenec 2024 15:32
Příroda, Středočeský kraj

Na Jezeře v Poděbradech zažijete Barvy léta

Již 23. ročník Barev léta se uskuteční od pátku do neděle 12. až 13. 7. 2024 opět v areálu Jezera Poděbrady. Jako vždy se můžete těšit na řadu československých hvězd. Vedle areálu je hned koupaliště Jezero, takže se můžete jít v případě přehřátí krásně ochladit! Letošní dramaturgie je opravdu pestrá a každý si zde zcela určitě najde to své. Těšit se můžete i na páteční večírek pro nedočkavé.
9. červenec 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Kutnohorské léto nabídne zážitkové noční prohlídky mnoha památek!

Během léta, od července do srpna 2024, můžete denně poznat Kutnou Horu v jiné atmosféře, ale vždy jako město pohostinné a pozorné ke svým návštěvníkům a hostům. Bohatý celoprázdninový program pro malé i velké nabízí nejen zábavu pro celou rodinu, ale hlavně netradiční noční prohlídky. V nevšední čas si prohlédnete kostnici, kutnohorské chrámy a poznáte Kutnou Horu i z odvrácené strany.
8. červenec 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj

Poznejte 10 nej středočeských rozhleden

Středočeské rozhledny, v mnoha případech obdivovaná architektonická díla, která obdržela ceny v různých soutěží, se často nacházejí v lokalitách plných vzácných památek a v místech, která jsou jako stvořená k letním výletům. Odměnou za vystoupání na vrchol rozhledny vám bude navíc ještě překrásný výhled do dalekého okolí. Užijte si letní dny vysoko nad zemí.
7. červenec 2024 10:34
Příroda, Středočeský kraj

Svezte se mimořádným parním vlakem po Kolešovce

V neděli 7. července 2024 vyrazí opět na svou trasu parní vlak Kolešovka, která sveze zájemce z Lužné u Rakovníka do Kolešovic malebnou krajinou chmelnic chmelařské oblasti Kněževes a Kolešovice. Nostalgické jízdy krajem plným chmelnic vás čekají nejen první neděli v červenci (7. 7.) ale i v srpnu (4. 8.). V Kněževsi si také můžete prohlédnout expozici Klubu historie kolejové dopravy.
6. červenec 2024 13:17
Zážitky, Středočeský kraj