Úvod > Aktuality > Zveme vás na zimní bitvy: akce, boj, zajímavá podívaná i výlety
Zážitky

Zveme vás na zimní bitvy: akce, boj, zajímavá podívaná i výlety

Ani v zimních měsících neodkládali protivníci napříč dějinami své zbraně. V dnešních tipech vás zveme na místa spojená se zimními bitvami na našem území. Příznivci oživené historie se mohou vydat na střety v Polné, u Jankova či Sudoměře.

Polenská zimní bitva na motivy Letopisů Narnie

rytířDruhý ročník zimní bitvy v Polné proběhne v sobotu 10. února 2024. Bude se jednat o třetí ročník akce, která si získala mezi místními i přespolními značnou oblibu. Tentokrát se příchozí mohou těšit na motivy filmu Letopisy Narnie (Lev, čarodějnice a skříň). Kromě bitvy dobra se zlem se můžete se těšit na kolotoč, střelnici, tržiště se šperky, čaji, figurky ze šustí, občerstvení, a další sortiment. Bojovat se bude na polenském hradu. Kromě bitvy se můžete těšit i na doprovodný program, tržiště nebo fire show.
 

Bitva u Jankova 1645

Bitva u JankovaDalší ročník vzpomínky na krvavou bitvu u Jankova v roce 1645 proběhne v sobotu 2. 3. 2024 od 13:00 hodin. Na návrší na Habrovce mezi Jankovem a Ratměřicemi tako opět budou řinčet zbraně. Akce začne v Jankově a následovat bude program u památníku bitvy. Od 15:00 hodin se přihlížející mohou těšit na bitevní ukázku. Bitvy se pravidelně účastní spolky vojenské historie z ČR i zahraničí. Po celou dobu programu bude možné zakoupit si přímo na bojišti občerstvení, včetně teplých nápojů a další drobnosti – knihy, dětské hračky apod. Od 20:00 se bude konat v sále u hospody v Jankově oblíbený ples.
 

Bitva u Sudoměře 1420

bitva u sudoměřeLetos uplyne 604 let od slavné bitvy u Sudoměře, jedné z nejslavnějších bitev našich dějin. V tento den k rybníkům Markovec a Škaredý přitáhnou s vozy husité, pronásledováni křižáky ze Strakonic a železnými pány z Písku. Diváci uvidí strhující příběh, kdy Jan Žižka s hrstkou husitů slavně zvítězí nad jízdou křížovníků a katolických pánů. Rekonstrukce začínají od 14:00 a od 16:00. V 10:00 bude zahájení a v 13:00 pietní akt u památníku Jana Žižky. V bitvě se můžete těšit krom husitských vozů také na více než 200 bojujících a obrněné jezdce. Po celý den bude probíhat zajímavý program. Krom dobového tábora a tržiště uvidíte šermířské souboje, rytíře na koních, krásné tanečnice i sokolníka. Zahraje i historická kapela. Budou také hry pro děti jako střelby ku ptáku, boj na kládě a dřevěný klikotoč.

 

Jaké byly skutečné zimní bitvy na našem území?


Bitva u Chlumce – únor 1126

Rytíř zimaSkutečná zimní historická bitva proběhla na našem území dne 18. 2. 1126 mezi českým knížetem Soběslavem I. a německým králem Lotharem III. a vešla do dějin jako bitva u Chlumce – vítězná bitva Čechů proti Němcům. Šlo o mocenský boj mezi přemyslovskou dynastií, kdy na trůn po smrti knížete Vladislava (roku 1125) nastoupil jeho mladší bratr Soběslav. Jenže problém byl v tom, že podle platného stařešinského řádu měl na trůn usednout nejstarší člen rodu Přemyslovců, což byl Ota Černý. Mezi Čechy měl málo stoupenců, proto se obrátil na římského krále Lothara III. ze Supplinburgu. Pod jeho korouhví se shromáždily dva až tři tisíce bojovníků a v polovině února se říšské vojsko rozložilo na německé straně Krušných hor a chystalo se ke vpádu do Čech. Počítali s tím, že nic netušící Soběslav sedí u krbuPraze. České vojsko na ně ale čekalo už u hradiště Chlumec. Soběslav dal povel k útoku a jenom někteří z nepřátelského vojska se pokusili bránit. Ostatní se dali na útěk. Soběslav I. však dobře věděl, že porazit Lothara na hlavu by znamenalo dlouhý konflikt s celou říší. Nakonec vše skončilo happyendem a z rivalů se stali spojenci.
 

Husitská zimní bitva na Vladaři – listopad 1421

Zimní bitvaJména udatných válečníků připomínají ještě jedno místo, kde se skutečně v zimě bojovalo. Krajině východně od Žlutic vévodí mohutná stolová hora Vladař, na jejímž vrcholku se v listopadu 1421 ve valech starého slovanského hradiště opevnil Jan Žižka se svými vozy a bránil se přesile. Bitva se zdála prohraná, ale po třech dnech se husitům za sněhové vánice podařilo prorazit obklíčení a ustoupit do bezpečí až do Žatce. Dnes šarvátku bez vítězů i poražených připomíná pomník na západním úpatí kopce, v muzeu ve Žluticích si lze v letní sezoně prohlédnout model bitvy. Žižkovo válečnické umění ale doceníte jedině po strmém výstupu na temeno Vladaře.
 

Bitva u Jankova – březen 1645

BŠvédská armádaitva u Jankova je smutnou připomínkou krvavých bojů třicetileté války. Dalo by se říci, že to byla nejkrvavější bitva té doby, při které byla navíc císařská armáda rozprášena švédským vojskem. Bitva, která umožnila Švédům pokračovat v tažení přes Moravu (potřebovali ještě dobýt Brno, poslední překážku při tažení na Vídeň) proběhla sedmadvacátý rok války. Jankov se nachází nedaleko Votic a kolem obce dnes vede naučná stezka po stopách řeže. Co se tenkrát vlastně dělo: Švédský generál Torstensson přešel zamrzlou Vltavu přešel u Orlíka, u Votic se zformovala císařská vojska, jímž veleli generál Hatzfeld a hrabě Gőtz. Vinou špatného velení na straně císařských docházelo k masivním ztrátám „našich“ vojáků. Navíc byla tuhá zima a muži bojovali ve vysokém sněhu. Držet ve ztuhlých rukách zbraň dlouho nešlo. Torstensson dával přednost střelbě z kanónu oproti otevřené bitvě. Císařské vojsko v sevřených formacích tak masakrovala dobře umístěná děla. Bitva by možná nakonec nedopadla tak tragicky, kdyby mezi vojáky monarchie panovala větší disciplína. Vojákům se totiž podařilo šikovně obejít nepřátelské pozice a dostat se do švédského týlu. Avšak tam narazili na alkohol a mocně pili a rabovali. V bitvě nakonec padlo na 6 500 vojáků. Průběh bitvy je nakreslen a popsán na informačních tabulích.
 

Bitva tří císařů – prosinec 1805

Bitva tří císařů2. prosince 1805 porazil Napoleon rusko-rakouskou armádu. Protože se bitvy v čele svých vojsk osobně zúčastnili francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a rakouský císař František, hovoří se o bitvě Tří císařů. Bitva se počítá za největší a nejkrvavější bitvu na českém území (padlo na 60 000 vojáků). Bojiště si můžete projít po naučné stezce. Na mapových panelech se dozvíte víc o velitelích, jejích taktice či o hlavních operacích. Stezka vede od Šlapanic, které byly v roce 1805 důležitou zásobárnou chleba a mléka pro Brno, přes Mohylu míru s novým muzejním pavilónem až k Slavkovu u Brna. Rozhodně byste neměli minout také návrší Žuráň severně od Šlapanic, Napoleonovo velitelské stanoviště. Ze Žuráně přejeďte do Tvarožné a po žluté turistické značce vystoupejte na vrcholek Santon. Poslední zastávkou se může stát Stará pošta u Kovalovic, kde se před bitvou konala strategická porada císaře Napoleona s jeho maršály a kde dávnou historii připomíná malé muzeum.
Památník bitvy u Jankova

Památník bitvy u Jankova

Pomník připomíná střet švédské a císařské armády 6. března 1645. Šlo o jednu z nejvýznamnějších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Památník se nachází mezi Jankovem a Ratměřicemi. Část od náměstí k památníku bitvy je přístupná i vozíčkářům.

Stezka Po stopách bitvy u Chlumce

Stezka Po stopách bitvy u Chlumce

Oblast kolem Chlumce u Ústí nad Labem se v historii stala dějištěm řady významných bitev. Chlumeckem prošla snad všechna válečná tažení do Čech. Bitvy za vlády Přemyslovců, husitská tažení, vojska za 30leté války, v 7letých válkách, napoleonské války, prusko-rakouské střety i 1. a 2. světová válka.

Naučná stezka Po stopách bitvy u Jankova

Naučná stezka Po stopách bitvy u Jankova

Stezka informuje o jedné z největších bitev Třicetileté války. Je netradičně řešená – u každého zastavení se nachází odpočívadlo, informační tabule jsou umístěny na kamenném podkladu. Také zpracování historických událostí je velice zajímavé.

Vrch Vladař u Žlutic

Vrch Vladař u Žlutic

Vrch Vladař je odvěkým strategickým bodem zdejšího kraje. Leží v nadmořské výšce 693 m na pravém břehu řeky Střely. Čedičová dvou-kupa je společně s Chlumskou horou krajinnou dominantou jižního výběžku Doupovských hor.

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Další aktuality

Česko ve filmu: Prázdniny s Broučkem pro všechny milovníky karavaningu

Film Prázdniny s Broučkem si zamilují všichni ti, kdo vyráží na výlety a dovolené ve svém milovaném karavanu. Právě jeden takový červený veteránský dědeček vyrobený v roce 1972 se objeví na plátnech kin – jmenuje se Brouček a je to hlavní hrdina filmu, který vypráví o pořádném dobrodružství obytňákem! V hlavních rolích se objeví i Bára Poláková, Lukáš Příkazký, Barbora Dragounová a František Sládek.
Zážitky

Česko mezi řádky: Homér, Vergilius a záhadný Trojský kůň

Bouzov neproslavil jen pohádkový hrad, ale také obrovský válečný stroj v Historickém areálu zábavy. Takhle nějak mohl vypadat slavný Trojský kůň, kterého prý 24. dubna 1184 před naším letopočtem Trojané vtáhli do svého města. Netušili, že se v jeho útrobách schovávají bojovní Řekové vedení Odysseem, kteří pak starověké město na pobřeží dnešního severozápadního Turecka totálně zničili.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Brněnské dostihy 2024, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Veveří – Eichhorn 1945 . Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.4. – 21.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Rekonstrukce husitské bitvy v Hořicích, Setkání amerických automobilových veteránů na Sychrově , Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, VeteránTechna na brněnském výstavišti, Veveří – Eichhorn 1945 . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Cestujte jako Gulliver: proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!

Vydejte se na cesty podobně jako slavný Gulliver! Nemusíte se ale plavit po jižních mořích a hledat maličké obyvatele Liliputu, stačí se vypravit do Mariánských Lázní, Bystřice nad Pernštejnem nebo do České Kamenice. Právě tam totiž objevíte velmi zajímavé areály plné miniaturních staveb, aut, vláčků a lodí.
Zážitky

Zábava venku s dětmi: tipy na dětská hřiště zdarma

Kam vytáhnou děti na výlet, aby byly chvíli na čerstvém vzduchu a zároveň se trochu pobavily? Vyzkoušejte některé z našich tipů na dětská hřiště! Jsou dostupná zdarma, uprostřed měst, parků nebo lesoparků a nabízejí vyžití na prolézačkách, skluzavkách a malých lezeckých sítích. Takže, kam se s dětmi vypravite?
Zážitky

Za méně peněz víc muziky aneb kde s jedním vstupným uvidíte víc?

Vzpomínáte na profesora Zelí z povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmana Exkurze do zoo a jeho vychytralou poznámku „Nechci slevu zadarmo“? Okřídlenou větou jsme se na portálu Kudy z nudy nechali vést při mapování míst, kde vám nabídnou nejrůznější zvýhodněné vstupenky.
Zážitky

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Zlatovláska patří mezi nejoblíbenější české pohádky v knižní i filmové podobě. Starší verze Zlatovlásky s Petrem Štěpánkem a Jorgou Kotrbovou se natáčela v roce 1973, na začátku roku 2025 pak vstoupí do kin nová Zlatovláska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kdo se objeví v hlavních rolích a kde se klasická pohádka natáčela?
Zážitky