Úvod > Kalendář akcí > Festival Příští vlna/next wave
Festival Příští vlna/next wave
"> "> ">
17.9.
28.9.
+ Přidat foto

Festival Příští vlna/next wave

Kdy 17. září 2019 - 28. září 2019 Hudební a divadelní akce
Nextka se v „revolučním roce“ s devítkou na konci vrací k politickému a angažovanému divadlu! Motto letošního ročníku, jenž se bude konat ve dnech 17.-28. září v Praze, zní: Odsouzen ke svobodě.
Je to citát z eseje Jeana-Paula Sartra a má být – krom jiného – připomínkou, že my slavit „sametové výročí“ můžeme, ale samozřejmost to není.

Je zapotřebí připomínat, že máme zodpovědnost i za svět, který je za hranicemi – naší individuality i české společnosti -, že jinde svoboda chybí a my bychom vůči tomu neměli zůstávat lhostejní. Proto se podíváme do Izraele, Palestiny, Sýrie, Iráku, Afghánistánu a Íránu s filmově-divadelním esejem Stavitelé písku, ve kterém autor Jan Motal konfrontuje poezii s denními zprávami a dokumenty. V projektu Konec člověka?!? Reportáže psané z kuchyně nám Spitfire Company přiblíží ruskou mentalitu i historii na základě díla novelistky Světlany Alexijevičové. Vietnam budeme objevovat s tamními undergroundovými básníky v projektu Vařený-dušený-syrový v režii Jana Kačeny. A v neposlední řadě přijede Prešovské národné divadlo s projektem Moral Insanity, v němž autoři zpracovali román Umberta Eca Pražský hřbitov a zkoumali konspirační teorie, antisemitismus a rasismus.

Nebudeme se ovšem vyhýbat ani českým dějinám – připomeneme číhošťský zázrak, a co potom následovalo v nesvobodném Československu počátkem padesátých let minulého století, v dokumentární inscenaci Zpráva o zázraku (Josef Toufar) v režii Barbary Herz. Divadlo na cucky zase společně se slovenských režisérem Patrikem Lančaričem vytvořilo divadelní koláž na základě knihy Erika Taberyho Opuštěná společnost, která je označována jako „rozmluva s minulostí o naší budoucnosti“.

A až budeme slavit naše (nedávné) česko-slovenské vítězství, uvědomme si, že je svoboda křehká – třeba v Průhonicích. Brněnské Divadlo Feste nás provede místy, které tam skoupil Andrej Babiš a k tomu zazní Havlův konferenční příspěvek z roku 1990 Anatomie nenávisti.

Ale nebude chybět ani legrace – myslím, že si dost (po dva večery) užijeme třeba s Tutáčem, nedotknutelným ministrem financí, a jeho stvořitelem, ironikem, dramatikem a hercem S.d.Ch. Improvizaci na téma svoboda předvede Jiří Maryško, který divákům rád ukazuje své nejzlejší podvědomí a není mu nic svaté.

A jako každý rok budeme po představení neformálně debatovat s tvůrci i diváky, přineseme několik koncertů a udělíme Pocty za alternativní umění. Těšíme se na vás v divadlech i na ulici, v hospodě i v Invalidovně.

Úterý 17. 9. a středa 18. 9.
Invalidovna
19.30 T.I.T.S. a Dagmar Radová: Tumor – karcinogenní romance (premiéra)

Čtvrtek 19. 9.
Palác Akropolis
19.30 Koncert Yegora Zabelova a Jany Vébrové

Pátek 20. 9.
Divadlo Komedie
19.30 Tutáč a Zapomenutý orchestr země snivců: Udílení Poct festivalu …příští vlna/next wave…

Sobota 21. 9.
Divadlo Komedie
16.00, 17.00, 20.00 Spitfire Company: Konec člověka?!? Reportáže psané z kuchyně (premiéra)
18.30 Prešovské národné divadlo – Peter Brajerčík, Júlia Rázusová, Umberto Eco: Moral Insanity (česká premiéra)
+ debata po představení
21.00 S.d.Ch.: Kniha Tutáč aneb Triumf lhostejné šelmy (premiéra)

Neděle 22. 9.
Divadlo Komedie
16.00 Spielraum Kollektiv: Papírrrr
17.30, 18.30 Dialog uměním: Stavitelé písku (premiéra)
+ debata po druhém představení
20.00 Divadlo Demago: Odsouzen ke svobodě

Pondělí 23. 9.
Hostinec U Suchý Dásně
19.30 Antonín Puchmajer D.S. – Vladimír Mikulka: Beranidla budoucnosti

Úterý 24. 9.
Studio Paměť
19.30 Studio Paměť: Vařený-dušený-syrový (premiéra)
+ debata po představení

Středa 25. 9.
MeetFactory
20.00 MeetFactory – Josef Pánek: Láska v době globálních klimatických změn (premiéra)
21.30 St.Jakob

Čtvrtek 26. 9.
Divadlo X10
19.30 Divadlo na cucky – Erik Tabery, Iva Mikulová, Patrik Lančarič: Opuštěná společnost (pražská premiéra)
+ debata po představení
22.00 Kult Hanby: Slibuju kecám

Pátek 27. 9.
Ulice Průhonic
19.30 Divadlo Feste – Václav Havel: Anatomie nenávisti (pražská premiéra)

Sobota 28. 9.
Divadlo X10
19.30 DOK.TRIN – Alžběta Michalová a Barbara Herz: Zpráva o zázraku (Josef Toufar) (obnovená premiéra)

O festivalu
Festival …příští vlna/next wave… již 25 let funguje jako platforma pro prezentaci českého divadelního okraje, hudební, taneční, výtvarné a jiné alternativy. Přitahuje jevy odstředivé, periferní nebo podzemní, překračuje dosud „zřejmé“, většinou jen konvencí udržované druhově-žánrové hranice (happening, akční umění, instalace, performance, site specific, nová média, multimédia, ale i paradivadelní projevy, sociální divadlo, rituály, ceremonie atd.). V posledních letech klade důraz na sevřené dramaturgické celky, premiérové projekty, angažované a politické divadlo. Iniciuje vznik nových projektů, pomáhá zaštítit mladé progresivní umělce různých oborů a představuje netradiční kulturní prostory.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 9. 2019