Úvod > Aktuality > Výstava Princezny a hrdinové zve do Brna milovníky pohádek
Kultura

Výstava Princezny a hrdinové zve do Brna milovníky pohádek

  • Vydáno19. února 2019
Na šedivé počasí přelomu zimy a jara si Letohrádek Mitrovských v Brně připravil barevnou a hravou výstavu Princezny a hrdinové. Od 23. února do 28. dubna 2019 si zde prohlédnete na 50 legendárních kostýmů princezen, princů i padouchů z nejznámějších českých filmových pohádek z Barrandova. Pro děti je připraveno také hravé Ladovské peklo s váhou hříšníků, ale i mluvící zrcadlo.
Hrátky s čertemNa výstavu Princezny a hrdinové byly vybrány ty nejznámější pohádky druhé poloviny 20. století – od v kinech nejnavštěvovanější pohádky všech dob Pyšné princezny, přes nezapomenutelné Hrátky s čertem, veršovanou Princeznu se zlatou hvězdou, hudební Šíleně smutnou princeznu, ikonické tituly Honza málem králem, Jak se budí princezny, Princ a Večernice, po divácky nejoblíbenější pohádku S čerty nejsou žerty, nebo na výstavě nejmladší pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Pyšná princeznaČeská filmová pohádka je specifický žánr, který se u nás začal formovat od padesátých let 20. století. Zásadním faktorem bylo, že se na jejich vzniku podíleli výborní režiséři, kterým byl pohádkový žánr často přidělen jako úkol. Frič, Zeman, Vorlíček, Bočan a Troška, jsou jen některá slavná režisérská jména spojená s tématem pohádek. Dalším důležitým faktorem popularity filmových pohádek bylo, že se jako kulisy často využívaly romantické lokality známých hradů a zámků, a v neposlední řadě, výpravu navrhovali naši nejlepší výtvarníci, v čele s oscarovým Theodorem Pištěkem. Tyto kombinace vytvořily z našich pohádek nezapomenutelnou podívanou, ke které se rádi vracíme, tak jak by to u pohádek mělo být!

S čerty nejsou žertyNa příchozí čeká 50 kostýmů princezen, hrdinů i padouchů, například princezna Krasomila či  Dišperanda, hubatá Káča, výřečný Solfernus, princezna Lada, král Kazisvět, Helena s Václavem, princezna Růženka, trio podivuhodných bratří Slunečník, Větrník a Měsíčník, nechybí ani pyšná Angelína nebo vypočítavá Dorota Máchalová, Lucifer, Jasněnka, čarodějnice Černava a mnozí další.

Letohrádek Mitrovských je otevřen od úterý do neděle od 10 do 16 hodin. Vstupné je pro dospělé 120 Kč, senioři, studenti VŠ a studenti SŠ zaplatí 80 Kč, děti ZŠ 70 Kč (ve skupině nad 20 osob – 60 Kč), děti z MŠ 30 Kč.
Letohrádek Mitrovských v Brně

Letohrádek Mitrovských v Brně

Navštivte místo, kde se scházela brněnská aristokratická smetánka, a které navštívil 8.12.1805 i sám císař Napoleon. Ve freskové výzdobě hlavního sálu můžete objevit i skryté a tajemné symboly zednářské lóže. Přilehlé sály lákají na pravidelné atraktivní výstavy.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda