Úvod > Aktuality > Skanzen ve Vysokém Chlumci zahájí Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska

Skanzen ve Vysokém Chlumci zahájí Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska

Vydáno 11. července 2017 Kultura
Muzeum vesnických staveb ve Vysokém Chlumci bude hostit 5. ročník Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska. V sobotu 15. července se stane výchozím bodem Putování za lidovými stavbami středního Povltaví. Od areálu muzea se budou moci zájemci vydat vždy ve 12 a v 15 hodin dvěma mikrobusy po dvou trasách – jižní a jihozápadní – za vybranými nejvýznačnějšími ukázkami tradiční lidové architektury, mlýnů i drobné krajinné architektury regionu, které jim komentářem přiblíží odborný doprovod.
Muzeum vesnických staveb Vysoký Chlumec spadá pod Hornické muzeum v Příbrami a společně s ním pořádá každoročně několik kulturních pořadů, například tradiční Masopust nebo Den řemesel.
 
Můžete tu vidět i roubený dům se zděnou černou kuchyní z Obděnic u Petrovic (interiér vesnické chalupy z přelomu 19. a 20. stol., výstavku o výstavbě muzea), dva roubené špýchary z Počepic a Ratiboře u Chyšek a vodní pilu. V expozici jsou i zemědělské stroje a nářadí používané na vesnici.

Ke Dnům lidové architektury Středočeského kraje se připojí svými aktivitami i další muzea a kulturní organizace. Například v Muzeu lidových staveb v Kouřimi to bude výstava Vltava, Sedlčansko a Sedlecko v dílech českých krajinářů a komentované prohlídky unikátních archaických polygonálních stodol, v Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem výstava Lidová architektura na Nymbursku aj.
Skanzen Vysoký Chlumec - muzeum vesnických staveb středního Povltaví

Skanzen Vysoký Chlumec - muzeum vesnických staveb středního Povltaví

V údolí potoka pod dominantou zámku ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby.