Úvod > Aktuality > První mláďata roku přivedli v Zoo Děčín na svět tamaríni

První mláďata roku přivedli v Zoo Děčín na svět tamaríni

Vydáno 13. ledna 2018 Příroda
Na první mládě roku 2018 čekala děčínská zoo jen 3 dny! O přírůstek se postaral pár tamarínů žlutorukých, který přivedl na svět hned dvojčata. Tamarínci se narodili po zhruba 140 dnech březosti ve středu 3. ledna. Tamarínům žlutorukým se v děčínské zoo daří.
TamarínDvojčata nejsou u těchto drápkatých opiček vzácností. Tvrzení, že matka se o mláďata skvěle stará, není u tamarínů tak zcela pravda. Zajímavostí tohoto druhu totiž je, že převážnou část dne má mláďata „na hrbu“ samec. A to doslova. Vozí je na zádech a matce je předává pouze na kojení. Ve větších skupinách se o mláďata dokonce někdy starají i starší sourozenci. Zoo Děčín začala s jejich chovem na podzim roku 2015, od té doby se tu narodilo už 8 mláďat, vždy šlo o dvojčata.

TamarínTamaríni žlutorucí se ve volné přírodě vyskytují v pralesích Brazílie Guiany a Surinamu. Jejich jméno naprosto odpovídá jejich vzhledu. Typickým znakem je žluté zbarvení končetin, zbytek těla je černý s drobným žíháním na hřbetě. Ke žlutým packám se dokonce váže legenda, díky které tento druh tamarína získal přezdívku "midas" - po králi Midasovi, který podle řecké mytologie proměnil ve zlato vše, čeho se dotknul. Jsou to zvířata s denní aktivitou. Celý den tráví převážně v korunách stromů, odkud slézají jen zřídka kdy. Jsou výbornými skokany, na zem dokážou skočit až z dvaceti metrové výšky. Do jídelníčku tamarínů patří nejrůznější ovoce, zelenina, oříšky, sladší smůla stromů a hmyz.

Tamaríny žlutoruké najdete v expozici drápkatých opiček, sousedy jim dělají neméně oblíbení kotulové veverovití. Zoo je otevřená denně od 8 do 16 hodin, vstupné stojí pro dospělé 100 Kč a pro děti 60 korun.
Zoo Děčín - jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoo Děčín - jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoologická zahrada v Děčíně chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. ZOO patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v ČR.

Další aktuality