Úvod > Aktuality > Obnovený zámek Svijany láká na zámecké slavnosti již tuto sobotu

Obnovený zámek Svijany láká na zámecké slavnosti již tuto sobotu

Vydáno 13. června 2018 Památky
Zámek Svijany oslaví druhé výročí od otevření veřejnosti v neděli 17. června 2018. Těšit se můžete na celodenní program pro celou rodinu, na řadu zajímavých tradičních i netradičních stánků s občerstvením a chybět nebude ani pivní osvěžení.
Zámek SvijanyDěti i dospělé návštěvníky čeká během celého dne bohatý program na nádvoří, v zámecké zahradě i ve vnitřních prostorách samotného zámku. Celý areál se otevře v 9:00 hodin a těšit se můžete na řadu zajímavých tradičních i netradičních stánků s občerstvením. Chybět nebude ani pivní osvěžení v podobě Zámeckého Mázu uvařeného speciálně ke slavnostnímu otevření zámku Svijany před dvěma lety.

Zámek ožije dobovými postavami. Návštěvníci se tak na několika stanovištích po celém zámku budou moci potkat s šaškem, zámeckou paní, rytířem a dalšími postavami spojenými s životem na zámku. Pohádkové postavy zapojí do děje především děti, pro které jsou připraveny různé úkoly a překvapení. Nádvoří zámku rozezní hudba, dětem udělá radost pohádkové divadelní představení a vystoupení sokolníka.

Místo, kde dnes stojí svijanský zámek, osídleno už před více než 2500 lety. Zámek vznikl mnohem později z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Zámek často měnil majitele, mezi jeho vlastníky byli i Valdštejnové a Rohanové. Po Bílé hoře zámek už nesloužil jako šlechtické sídlo, byl jen správní budovou. Objekt postupně chátral, za socialismu prošel necitlivou přestavbou a léta sloužil jako ubytovna. Zchátralý areál koupil roku 2013 nedaleký Pivovar Svijany, kterému se zámek podařilo zrekonstruovat do podoby, jakou měl na přelomu 17. a 18. století.

Zámecká kapleV zámku si prohlédnete unikátní archeologickou expozici, výstavu o rodech Valdštejnů a Vartenberků nebo interaktivní expozici historie pivovarnictví. Nejcennějším exponátem je bronzový poklad tak zvaných svijanských labutěk, který byl naleze roku 1854. Skládá se z kultovních předmětů - umělecky zpracovaného bronzu z 9. a 10. století před naším letopočtem. Archeologové se také pokusili zrekonstruovat vozíček, na němž byly ozdoby použité. Mimo to si prohlédnete také zrekonstruovaný interiér zámku včetně kaple s restaurovanými stropními freskami.

Kromě zámku je možno navštívit i přilehlý pivovar, exkurze se budou konat každých 30 minut, je ovšem nutné si předem rezervovat místo.
Zámek Svijany

Zámek Svijany

Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Archeologický průzkum ukázal, že zde osídlení existovalo už před 2500 lety. K vidění je zde řada historických expozic, k nejcennějším exponátům patří bronzový poklad.

Pivovar Svijany u Turnova

Pivovar Svijany u Turnova

Pivovar Svijany se nachází ve stejnojmenné obci nedaleko Turnova. Byl založen před rokem 1564, novodobá historie pivovaru se píše od roku 1998, kdy byla založena společnost Pivovar Svijany s.r.o. V nabídce je 11 druhů piv, exkurze i příjemné posezení v pivovarské restauraci.

Zámecká kaple sv. Jana a Pavla ve Svijanech

Zámecká kaple sv. Jana a Pavla ve Svijanech

Velká kaple sv. Jana a Pavla vznikla z rytířského sálu, patří k tomu nejcennějšímu, co se na zámku Svijany zachovalo.

Zámecké slavnosti ve Svijanech

Zámecké slavnosti ve Svijanech

Zámek Svijany oslaví již třetí výročí od otevření zámku veřejnosti.