Úvod > Aktuality > Do Neratova na pouť a do kostela se skleněnou střechou

Do Neratova na pouť a do kostela se skleněnou střechou

Vydáno 11. srpna 2018 Památky
Pokud jste ještě neviděli kostel s fascinující skleněnou střechou v Neratově v Orlických horách, ideální čas nastává právě teď.
Od 10. do 15. srpnase konají oblíbené Neratovské poutní slavnosti. Jejich součástí je kulturní, charitativní a duchovní program, řemeslný jarmark, atrakce pro děti i vystoupení lidí s postižením, které k neratovskému kostelu zkrátka patří stejně jako jeho skleněná střecha.

V kostele je aktuálně k vidění výstava, která dokumentuje úlomky a zbytky původního barokního vybavení kostela a také současnou snahu o jeho záchranu a restaurování. Spatříte tu barokní monstranci, kalichy, patenu a loďki, ručičky z původních věžních hodin, simulujících záchranu kostela v posledních minutách a sošky andělů z oltáře. Zkázu kostela dokumentují uložené fragmenty kamenných prvků, částí podlah, zdiva a kleneb.

Ať už přijedete na koncert, řemeslný trh, běh naděje nebo "jen" na pouť, určitě si najdete čas na putování za okolními zajímavostmi – a není jich málo. Přímo z Neratova vás turistické značky dovedou k rozhledně na Anenském vrchu anebo k dělostřelecké tvrzi Hanička, o kousek dál a výš leží Kunštátská kaple. S dětmi se můžete projít soutěskou Divoké Orlice, zvanou Zemská brána a prohlédnout si Pašeráckou lávku i Ledříčkovu skálu, kde prý kdysi žil hrdina místních pověstí, hodný loupežník Ledříček. Za pěkného počasí láká ke koupání přírodní koupaliště v Orlickém Záhoří, naopak před deštěm se můžete schovat při prohlídce chráněných dílen Kopeček s ukázkami místních lidových řemesel.
Café Neratov

Café Neratov

Příjemná kavárna přímo pod kostelem v Neratově zve na šálek výborné kávy Power Cofee a na regionální produkty z Orlických hor.

Chráněné dílny Kopeček - exkurze s ukázkou lidových řemesel v Orlických horách

Chráněné dílny Kopeček - exkurze s ukázkou lidových řemesel v Orlických horách

Chráněné dílny v bezbariérově upraveném areálu bývalého statku dávají práci lidem s postižením. Keramická, košíkářská, šicí a tkalcovská dílna, ukázky řemesel, kovárna a chlebová pec, velikonoční a vánoční jarmarky, možnost exkurzí a tvořivých dílen. Obchod s výrobky otevřen od pondělí do soboty.

Poutní minipivovar Neratov

Poutní minipivovar Neratov

Sdružení Neratov otevřelo v Orlických horách poutní pivovar, který je prvním na české straně hor. Minipivovar je dalším z projektů sociálního podnikání a má pomoci dalším lidem s postižením a do budoucna má přispívat k finanční soběstačnosti obce.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově - unikát se skleněnou střechou

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově - unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík.