Úvod > Aktuality > České Versailles u Litomyšle má i přes svátky otevřeno

České Versailles u Litomyšle má i přes svátky otevřeno

Vydáno 5. července 2018 Památky
Sezóna hradů a zámků je v plném proudu a s nabídkou atraktivit pozadu nezůstává ani rokokový zámek Nové Hrady přezdívaný "české Versailles". Během prázdnin je přístupná expozice v hlavní budově zámku a také První české muzeum cyklistiky v bývalém barokním špýcharu. V červenci jsou zahrady v okolí zámku nejkrásnější. Přijeďte si přivonět k rozkvetlým záhonům levandule. Najdete ji na mnoha místech areálu, ale především v italské zahradě. V rozáriu pak můžete obdivovat na dvě stě druhů růží, a to buď na treláži a v záhonech v horním parteru rozária, nebo pak v záhonech pod zámeckou zdí v italské zahradě.
Nové Hrady u LitomyšleJednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Součástí prohlídky zámku je expozice nábytkového umění z UPM Praha a periodické výstavy v Zámecké kavárně. Prohlídka  s průvodcem začíná v každou celou hodinu od 9 do 18 hodin. Trvá přibližně 45 minut. Poslední prohlídka začíná v 17 hodin.

Dámy i pánové, kteří ocení romantický módní styl, jistě rádi navštíví Galerii anglických klobouků. V expozici je vystaveno více než sto dámských klobouků roztodivných tvarů, materiálů a barev. Dočtete se také mnoho zajímavého o historii nošení klobouků, výrobní technologii a materiálech. Některé klobouky si dámy mohou vyzkoušet a pobavit se tímto nevšedním zážitkem. Prohlídka je bez průvodce.

Přístupné jsou dobově upravené zámecké zahrady se zajímavými rostlinami. Přijeďte si přivonět k rozkvetlým záhonům růží a levandule. Najdete ji na mnoha místech areálu, ale především v italské zahradě. V rozáriu pak můžete obdivovat na dvě stě druhů růží nejlepších anglických a německých šlechtitelů, a to buď na treláži a v záhonech v horním parteru rozária, nebo pak v záhonech pod zámeckou zdí v italské zahradě.

V budově bývalého špýcharu je otevřeno První české muzeum cyklistiky, kde uvidíte více než 250 exemplářů jízdních kol, od nejstarších velocipedů až po závodní kola z konce 20. století, ale také nesčetně dalších exponátů, které s vývojem cyklistiky úzce souvisí, od náhradních součástek, cyklo-doplňků, trofejí, dobových fotografií, textilií a tiskovin. Tato výjimečná sbírka je umístěna v barokní sýpce nad zámkem, jejíž budova je sama o sobě pozoruhodná. Prohlídka muzea je bez průvodce. Za podívanou stojí také zámecké stáje a farma jelení a daňčí zvěře.

Celý zámecký areál je zasazen do krásné a dosud civilizací poměrně málo dotčené krajiny. Nedaleko se nachází chráněný přírodní útvar Toulovcovy maštale tvořený pískovci bizardních tvarů, vzniklými v důsledku větrné a vodní eroze.
Zámek Nové Hrady ve východních Čechách - navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách - navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

První české muzeum cyklistiky na zámku Nové Hrady ve východních Čechách

První české muzeum cyklistiky na zámku Nové Hrady ve východních Čechách

Opravený barokní špýchar v zámeckém areálu v Nových Hradech u Litomyšle se proměnil v První české muzeum cyklistiky, kde jsou vystaveny exponáty od poloviny 19. století až po současnost.

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Východně od zámku Nové Hrady nedaleko Skutče se rozkládá rozlehlá oplocená daňčí obora, kde je chováno kolem 150 kusů daňčí zvěře různého stáří.

Toulovcovy Maštale - úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale - úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Labyrint z jehličnanů na zámku v Nových Hradech

Labyrint z jehličnanů na zámku v Nových Hradech

Oblíbenou kratochvílí šlechty bývaly labyrinty. Tuto lákavou středověkou atrakci nabízí široké veřejnosti zámek Nové Hrady ve východních Čechách, který řadu let chátral. Jeho majitelé vybudovali nový labyrint a ten je i na dnešní dobu tak složitý, že se v něm menší děti ztrácejí.