Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Cyklovýlety plné zážitků v okolí Lipna

Cyklovýlety plné zážitků v okolí Lipna

I když by se na první pohled mohlo zdát, že rovinatá krajina v okolí Lipna je jen pro sváteční cyklisty, na své si tady přijdou i ti nejnáročnější. V okolí nádrže vedou desítky kilometrů cyklistických tras. Cestu po příjemných lesních silničkách si můžete zpestřit využitím přívozu a výšlapem k nejvýše položené zřícenině v Čechách.

Užijte si Lipno jako Jitka Ulrichová

LipnoIdeálním výchozím místem je Horní Planá. Město nabízí dostatek ubytovacích zařízení a celoročně připravuje také řadu zajímavých akcí. Za návštěvu zde rozhodně stojí rodný dům Adalberta Stiftera (1805 – 1868), rakouského spisovatele, malíře, pedagoga a milovníka šumavské přírody. Kromě stálé expozice věnované Stifterovi se v půdních prostorách konají nejrůznější výstavy věnované krásné šumavské přírodě. Horní Planá se též pyšní nejkrásnější písečnou pláží na Lipensku. K zapůjčení jsou zde šlapadla, lodě i kola. Bohaté sportovní vyžití slibuje hřiště na plážový volejbal, minigolf a petanque. V Horní Plané rovněž funguje pravidelný přívoz do Bližší Lhoty.
 

Výlet na Vítkův kámen

Přívoz LipnoKe hradu je nejprve třeba překonat hladinu Lipneské přehrady. Můžete využít atraktivního přivozu, který převáží i kola do Bližší Lhoty, skalní cyklisté mohou vodu přejet pomocí mostu v Nové Peci (vzdálené cca 10 km proti proudu). Z Nových Chalup vede příjemná cyklostezka do Bližší Lhoty, kde budete pokračovat k Přední Zvonkové. Trasa dále pokračuje přes Kozí vrch, krásnou krajinu plnou přírodních parků a okolo Sovího vrchu až ke zřícenině gotického hradu Vítkův kámen. Leží ve výšce 1035 m. n. m. a je tak nejvýše položenou zříceninou v České republice. Ve 13. století byl založen Vítkovci jako pohraniční pevnost a správní středisko panství. Později přešel do majetku Rožmberků s krátkou přestávkou v období husitských bouří. Tehdy tu byl pouhý jeden den vězněn král Václav IV. Od 18. století byl majetkem Schwarzenbergů a později vyhořel. V 90. letech 20. století Občanské sdružení Vítkův hrádek nechalo zříceninu zrenovovat a hranolová věž funguje od roku 2005 jako rozhledna. Na nádvoří hradu stojí hospůdka, kde můžete ochutnat vynikající medovinu Zdeňka Trošky.
 
Podívejte se také do podhradní horské vesničky Svatý Tomáš. V 18. století tu stával zámeček sloužící také jako hostinec s ubytovnou. Z jeho oken byl nádherný výhled až k Alpám. V roce 1990 vyhořel a na jeho místě postavila soukromá firma luxusní hotel.
 
LipnoZpáteční cestu do Horní Plané vezměte třeba podél břehu Lipna a poté přívozem z Kyselova do Dolní Vltavice. V Černé v Pošumaví přejeďte most a po cyklotrase pohodlně dojedete až do cíle.    
      
Možností kam na kolo je v okolí Lipna samozřejmě celá řada. Vypravte se také k Schwarzenberskému kanálu. Pro ty nejzdatnější cyklisty se nabízí více než 100 kilometrový okruh okolo celé přehrady. Vychutnáte si při něm krásy obou břehů a navštívíte nejzajímavější místa jako Frymburk, Vyšší Brod, Svatý Tomáš s Vítkovým kamenem i Schwarzenberský kanál.
Celý popis