ÚvodVýletyNa kole po ČeskuPohodově okolo Schwarzenberského kanálu na kole

Pohodově okolo Schwarzenberského kanálu na kole

Projeďte se mystickou krajinou hlubokých šumavských lesů okolo unikátního Schwarzenberského plavebního kanálu – nemusíte se bát vysokých kopců ani velkého převýšení. Nenáročná trasa vede po lesních cestách a asfaltových silničkách, které jsou sjízdné i pro kočárky nebo vozíčkáře.
Užijte si pohodovou trasu lůnem šumavských hvozdů – výlet začneme u přívozu v Horní Plané, kde vás čeká zážitek v podobě plavby na druhou stranu Lipenského jezera. Z obce Bližší Lhota se vydejte doleva směrem na Zadní Zvonkovou. Tady zažijete trochu stoupání, ale nic dramatického. Cesta vede loukami s pasoucím se skotem až na hranice s Rakouskem. Tam narazíte na modrou turistickou značku vedoucí okolo Schwarzenberského plavebního kanálu, který vám od této chvíle bude pořád nablízku. V první chvíli pojedete po nezpevněné lesní cestě, která se u rozcestí Josefův Důl napojuje na asfaltovou silničku. Trasa rychle ubíhá, minete osadu Klápa, Raškov – za zastávku stojí Rosenauerova kaple, drobná empírová stavba z roku 1818, kterou nechal postavit projektant kanálu ing. Rosenauer při dokončení první etapy díla.

Za pár dalších kilometrů se ocitnete v osadě Jelení, kde si můžete prohlédnout zajímavou Expozici Schwarzenberského kanálu ve staré fořtovně. Z osady následuje krátký kopec k hornímu portálu tunelu, kudy kanál protéká. Rovinatá cesta kopíruje stále vrstevnici až k Rosenauerovu pomníku, který stojí vlastně na počátku kanálu, nedaleko osady Nové údolí. Odtud vás čeká dlouhý sjezd až do Stožce, kde se připojíte na silnici kopírující Studenou Vltavu. Vychutnáte si zde jízdu mezi krásnými vltavskými luhy po hlaďoučkém asfaltovém povrchu. Odpočinou si můžete u Černého Kříže kousek za soutokem Studené a Teplé Vltavy. Samota a kdysi důležitá železniční stanice na okraji Mrtvého luhu byla pojmenována podle 6 m vysokého kříže, který zde stával na paměť schwarzenberského lesníka zastřeleného zdejšími pytláky.

Okolo Vltavy se dostanete až do Nové Pece a dále na začátek výletu do Horní Plané. Kdo by už nemohl poslední úsek dojet (vede poměrně do kopce), může využít místní lokálku, která je vybavena k převozu kol. Poslední vlak odjíždí z Nové Pece okolo 20:00 hodin. Celá trasa měří asi 45 km a zvládnou ji bez problémů i děti.