Úvod > Výlety > Výlety za každého počasí > Karavanem na Lipno do kempu i obdivovat tradiční architekturu

Karavanem na Lipno do kempu i obdivovat tradiční architekturu

Když se řekne Lipno , snad každému se vybaví sportovní aktivity, koupání, mnoho možností na výlety a samozřejmě kempování. Ale ještě, než tam dorazíte, zastavte se i v Holašovicích, malebné jihočeské vesničce zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je vám to povědomé? Holašovice možná znáte například z filmu Babovřesky.
Tradiční jihočeská vesnice Holašovice
Pokud míříte do Jižních Čech, tak jedním z výletních cílů, který byste rozhodně neměli vynechat, je právě tato vesnička). Její počátky se datují k první polovině 13. století, a i když původní obyvatelé následkem moru skoro všichni vymřeli, vesnice jako taková se zachovala a brzy začala její nová éra. Stalo se tak díky Němcům, kteří ji prakticky ihned obydleli a tím i zachránili. Unikátnost této vesničky spočívá v dochovaném středověkém systému obytných domů a sýpek, které jsou propojeny ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru návsi. Samozřejmě jsou zde také dochovány i lidové malované prvky fasád, což vše dohromady dělá vesničku skutečně malebnou. V Holašovicích doporučujeme navštívit Selský dvůr – muzeum jihočeské vesnice. Tam totiž spatříte vnitřní uspořádání holašovických domků a jejich stylové vybavení. No a pokud dostanete hlad, zastavte se v jedné ze dvou zdejších hospůdek. Nejenže tam dobře vaří, ale budete v nich moci ochutnat i známé Holašovické koláčky, pečené paní Milenou Hálovou, známou cukrářkou a pekařkou.
 
A teď hurá za zážitky na Lipno
Z Holašovic do Frymburku, kde se později i ubytujeme, to máte přibližně padesát kilometrů. Nemusíte jet ale bez zastávky. Naopak! Cestou určitě stojí za návštěvu Rozhledna Kleť – nejstarší kamenná rozhledna u nás, ze které při příznivém počasí můžete obdivovat i Alpy. Další variantou, jak si cestu ještě více zpestřit, je Klášter Zlatá Koruna, případně se vydejte na toulky uličkami Českého Krumova. Na konci této cesty vás uvítá pohled na první lipenské zátočiny a v podstatě se dá říci, že výlet nabírá na obrátkách. Lipenská oblast se pyšní nepřeberným množstvím aktivit snad úplně pro každého. Mezi hity letošního léta patří rozhodně wakeboarding. Ten si můžete užít například díky nabídce volnočasového areálu Rybar. Vše probíhá pod dozorem zkušených instruktorů, takže se nemusíte bát. Je to skutečně zážitek.
 
Kde na Lipně pohodlně kempovat?
Kolem této vodní nádrže je kempů více. Dnes se podíváme na Camping Resort Frymburk, protože pobyt v něm je opravdu luxusní zážitek za dobrou cenu. Mimochodem, i samotné městečko Frymburk za návštěvu stojí, stejně jako naučná stezka v jeho okolí či expozice Svět pod hladinou. Ale zpět do kempu. Nejenže kempujete na prostorných a upravených pozemcích, ale ještě se v areálu kempu velice dobře najíte a vaše děti budou mít díky zdejším animačním programům tolik zážitků, že budete mít problém je přesvědčit k odjezdu domů. Jednotlivá stání se jsou vybudována v terasovitém stylu – díky tomu máte zajištěn výhled na vodní hladinu z jakéhokoliv pozemku. V rámci nabídky ubytování můžete využít pobyt v moderních mobilních domcích či chatě. Součástí areálu je i prodejna kempingového vybavení či příjemná restaurace.