ÚvodVýletyVýlety za každého počasíDo Polabí za vínem a dobrým jídlem

Do Polabí za vínem a dobrým jídlem

Královské město Litoměřice jsou trochu zapomenutou perlou severních Čech. Zdejší městská památková rezervace a polabská idyla činí z města ideální destinaci na víkendový výlet. Aktivit se v okolí i samotném městě najde mnoho a určitě se tu i dobře najíte. Na své si přijdou jak vinaři, tak pivaři.
V Litoměřicích, které leží na dohled památné hory Říp, naleznete architektonické styly od gotiky přes renesanci a baroko až k současnosti. Proto bylo město vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Zdejší gotický hrad byl v posledních letech přebudován na vinařské centrum celé oblasti. Za návštěvu stojí nejen kvůli ukázce toho, jak lze středověkou budovu účelově využít, ale především kvůli expozici mapující historii českého vinařství.
 
Dozvíte se zde zajímavosti o žernoseckém, mosteckém či mělnickém vinařství a mnoho dalšího. Určitě si nenechte ujít návštěvu a související degustaci.
 
Pod městem se dochovalo také středověké podzemí, které bylo celá staletí bez využití, ale dnes se zde můžete projít s průvodcem nebo dokonce uspořádat svatební obřad. Do podzemí, v němž naleznete bizarní expozici ze 70. let minulého století, se vstupuje z Radničního sklípku.

Vzhledem k tomu, že vás čeká silný zážitek, měli byste se před ním řádně posilnit. Bude se vám to jistě hodit. Nekuřácký Radniční sklípek získal nejen certifikaci CzechSpecials, ale také ocenění Restaurace roku 2010 pro Ústecký kraj. Pokud máte rádi polévky, tak zdejší zelňačka s klobásou a bramborem vás určitě nezklame. Případně si můžete dát také velice chutnou staročeskou česnečku s opečeným chlebem. V nabídce restaurace najdete například konfitovanou kachnu se zelím nebo jehněčí kolínko se špenátem a bramborovou kaší. Pokud byste chtěli ochutnat i lokální pivo, není nic snazšího. Jako zákusek v Radničním sklípku vám můžeme doporučit mrkvový dort s vlašskými ořechy a citronovou polevou.

Pokud vám jedno podzemí nestačilo, můžete se vypravit také kupříkladu do podzemí mělnického. Jestli naopak máte temných kobek až dost, můžeme vám doporučit třeba návštěvu galerie moderního umění v Roudnici nad Labem. Zde najdete soubor šedesáti obrazů krajináře Antonína Slavíčka a díla dalších známých malířů. Ve městě se pak můžete ochutnat zdejší výjimečná vína. Nudit se na Litoměřicku určitě nebudete.