!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Výlety > Na kole po Česku > Ze Zoo na Levý Hradec

Ze Zoo na Levý Hradec

Jakmile opustíte Prahu v její severní části, odkryje se před vámi nádherný kus přírody. Cestou můžete navštívit pražskou zoologickou zahradu, pradávné slovanské sídliště Levý Hradec či zámek v Roztokách u Prahy.
Trasa začíná u pražské zoologické zahrady - najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, lanovou dráhu i další atrakce pro děti i dospělé. Zologická zahrada byla poprvé otevřena v roce 1931 s 200 zvířaty. V současné době se může pochlubit s 670 druhy a téměř s 5 tisíci jedinci. Po prohlídce zoo pokračuje okolo Vltavy, po cyklostezce č. A 2. Ta vás okolo vysokých skal a klidné hladiny Vltavy dovede až k přívozu v Klecánkách, kterým se dostanete na druhou stranu řeky. Po pěkné asfaltové cestě bez automobilového provozu se po druhé straně Vltavy svezete až k železniční zastávce Roztoky - Žalov. Trasa okolo Vltavy nabízí krásné výhledy na druhý břeh, bílé vysoké skály, sem tam brázdí hladinu Vltavy nákladní lodě.

Poblíž zastávky vás čeká první prudké stoupání od Vltavy nahoru na Levý Hradec (cca 1 km) ulicí U Zastávky a Levohradecká. Levý Hradeco lze označit za první ohnisko křesťanství v Čechách a také jako první mocenské centrum přemyslovského státu. Zmínku o hradišti zvaném Hradec či Levý Hradec najdeme už v Kosmově kronice.  

Na zpět do Prahy se lze vrátit buď vlakem z již zmíněné zastávky Roztoky - Žalov, či opět na kole proti proudu Vltavy. Cestou můžete navštívit zámekv Roztokách u Prahy, kde sídlí Středočeské muzeum. Starou tvrz přebudoval na renesanční zámecké sídlo rytíř David Boryně ze Lhoty, který nashromáždil značné bohatství, ale oblíbený nebyl – měl pověst bezohledného hrabivého člověka, tvrdě jdoucího za svým jediným cílem. A tak jednoho dne roku 1590 vtrhla na zámek parta lupičů, podporovaná také mnoha poddanými. Houf asi 200 lapků byl dost silný na to, aby se dostal dovnitř, vydrancoval zámek, ztloukl majitele a sebral truhlu s penězi… Později byl zámek barokně upravený. Mezi stálé expozice muzea patří Historie a stavební vývoj zámku, Ateliér malířky Zdenky Braunerové, Salon ve stylu biedermeieru.

Odtud vede cyklostezka podél Vltavy (poblíž ulice Za Potokem) až do Sedlce (kde lze opět využít přívoz a tím se dostat na druhý břeh a pokračovat tou samou cestou zpět). Nebo lze využít cyklostezky v ulici Podbabská a dále Papírenská, kde je zajímavé muzeum - stará čistírna odpadních vod. Zpět do výchozího místa výletu k zoologické zahradě se dostanete Stromovkou přes Císařský ostrov.
Celý popis