Úvod > Výlety > Cesty poznání > Na úsvitu českých dějin se ocitnete v Levém Hradci
Na úsvitu českých dějin se ocitnete v Levém Hradci
">

Na úsvitu českých dějin se ocitnete v Levém Hradci

Levý Hradec se nachází na ostrohu nad řekou Vltavou poblíž Roztok. Místo bylo osídleno už v mladší době kamenné i později za časů Keltů a Slovanů. Dodnes tu jsou patrné stopy po valech velkého hradiště, které představovalo první mocenské centrum Přemyslovského státu ještě před vznikem Prahy. Z hlavního města (ze Stromovky) si sem můžete udělat pěkný cyklovýlet okolo Vltavy.
Levý HradecLevý Hradec má v českých dějinách významné místo. V roce 882 tu vznikl zřejmě nejstarší křesťanský kostel na českém území, předrománská rotunda sv. Klimenta, ze které se zachovaly základy pod dlažbou dnešního kostela. Z původní stavby se po četných přestavbách zachovaly pouze základy rotundy pod podlahou dnešního kostela, významné místo připomíná také naučná stezka. Hradiště je volně přístupné, kostel si můžete prohlédnout v doprovodu průvodce.

Na výlet se sem můžete vypravit třeba z pražské Stromovky. Abyste nemuseli tam a zpátky stejnou cestou, je třeba vyjet z Prahy po Podbabské ulici (okolo staré čističky v Bubenči) do Sedlce po cyklotrase A1. Cesta pohodlně pokračuje podél Vltavy až do Roztok, kde musíte na Levý Hradec odbočit doleva po zelené značce a vystoupat navrchol jediného kopce, který vás na trase čeká.

Dolů naopak následuje sjezd a kousek po stejná cestě, ale jen k přívozu v Klecánkách. Pak už vás čeká jízda romantičtějším pravým břehem řeky, okolo Drahanského údolí a zoologické zahrady. Zpět do Stromovky se dostanete přes lávku na Císařském ostrově.