ÚvodVýletyCesty krajinouVýlet do kraje pana Voka

Výlet do kraje pana Voka

Oblíbili jste si historickou postavu Petra Voka, renesančního rozšafného šlechtice, který byl mezi svými poddanými oblíben pro svou nezkrotnou a přesto laskavou povahu? Pak se vydejte na vpravdě renesanční výlet po stopách tohoto posledního, jehož osoba spojuje dvě nádherná jihočeská města Bechyni a Soběslav. Čeká vás porce zážitků, památek i lahodné gastronomie.

Do Bechyně i údolí Lužnice

bechyně pan vokV Bechyni najdete překrásný renesanční zámek, kde Petr Vok dlouhá léta sídlil, a také se tu oženil, františkánský klášter, Městské muzeum, úchvatný most Duha i pivovar Keras. Město je slavné díky lázním a dlouhé tradici výroby keramiky, která sahá právě až do Vokových časů.

Nedaleko Bechyně leží Černická obora, kterou Petr Vok zakládal, dnes zde najdete golfové hřiště i naučnou stezku. Krásné pěší výlety vedou z Bechyně údolím Lužnice – na jih kolem Obůrky z Vokových časů, na sever k hradu Dobronice. A není nouze ani o adrenalinové zážitky. Třeba na ferratě, či na skalách v údolí Lužnice.
 

Soběslav a pohádková krajina zdejších blat

soběslavSoběslav byla rožmberským městem od nepaměti. Dnes tu na Rožmberky upomíná Blatské muzeum v Rožmberském domě. Právě tady Petr Vok přespával na svých cestách do Soběslavi. Později ho daroval Zuzaně Vojířové – dvorní dámě své ženy Kateřiny, s kterou si podle pověstí byli velmi blízcí. Ve městě zaujme Rožmberský hrad, kde chtěl Vok vybudovat velkou školu. Dnes zde sídlí knihovna a gelerie. Na lidové tradice a architekturu je tu expozice ve Smrčkově domě. Nechybí ani koupaliště, či bruslařská dráha.

Mezi oběma městy se můžete navíc vydat na kole – čeká vás pohádková jihočeská krajina Soběslavských Blat s nejkrásnějšími českými vesnicemi ve stylu selského baroka. Výlet v líbezné krajině posledního Rožmberka je pohlazením pro duši.