Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Klášter františkánů v Bechyni s kostelem Nanebevzetí Panny Marie
Památky

Klášter františkánů v Bechyni s kostelem Nanebevzetí Panny Marie

Klášter nad řekou Lužnicí ukrývá gotický architektonický klenot – největší soubor sklípkových kleneb v ČR. Součástí areálu je i kostel Nanebevzetí Panny Marie se třemi zázračnými sochami, které se za války dokázaly „ubránit“ vojákům a v dobách míru zázračně uzdravovali věřící nemocné.

Jednu z nejvýznamnějších středověkých architektonických památek Bechyně najdeme nedaleko náměstí, na skále nad řekou Lužnicí. Původní stavba, patrně z konce 13. století, zanikla během husitského dobývání Bechyně roku 1422. Na konci 15. století byl klášter v duchu pozdní gotiky znovu vystavěn. Obsahuje největší soubor sklípkových kleneb u nás. Za husitských válek byl klášter zničen a k jeho obnovení došlo až v roce 1491. Budova je trojkřídlá, s ambitem okolo čtvercového dvora. Již v roce 1785 byl vybudován v klášteře vodovod a od roku 1791 sloužila dětem škola v klášterním dvoře.

Ke klášteru je připojen pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Je dvoulodní, zaklenutý sklípkovou klenbou. Presbytář zdobí síťová žebrová klenba. Centrální barokní kaple u jižní strany lodi pochází z roku 1725. V kostele je hodnotné zařízení z 18. století s mnoha renesančními náhrobky. V podzemí klášterního kostela bylo postupně postaveno několik hrobek, z nichž poslední přistavěli k chrámu roku 1898 Paarové. Kostel proslavily po celém kraji zázraky, které jsou připisovány dvěma soškám Panny Marie a plastice Ukřižování. Plastiky Panny Marie Bolestné (Piety) jsou obě gotické, Ukřižování je mladší, z druhé poloviny 16. století.

Úcta k těmto památkám začala prudce stoupat na samém počátku třicetileté války, neboť se jim podařilo téměř „zázračně“ přestát řádění stavovského vojska generála Jana z Bubna, jehož vojáci v září roku 1619 zničili téměř celý mobiliář kláštera, dokonce vnikli i do hrobky rodu Šternberků a ostatky zemřelých rozházeli po kostele. Vojáci se také snažili sochy všemožně zničit – jeden z vojáků hodil na krucifix kámen, ten se však odrazil a udeřil vojáka takovou silou, že „víc mrtvý než živý z kláštera byl vyveden“. Další čtyři měšťané vypovídali, že když se pak ostatní vojáci posmívali Ukřižovanému, obklopila kříž tak silná záře, že je zachvátila nepopsatelná hrůza. Větší soška Panny Marie přišla při plenění dokonce o hlavu. Jistý mušketýr jí „hlavu sťal“ a hrubými slovy se zhanobené soše posmíval v tom smyslu, že ji měl raději nechat celou, protože je hezká a měl by pěknou milenku. Jak však vět dořekl, vykřikl a padl jako podťatý. Když se pak probral, žádal sochu o odpuštění. Uťatá hlava zůstala ležet v kostele. Když sem po odchodu vojáků přišel tehdejší bechyňský konšel a zvedl ji ze země, hlava pootevřela ústa, jako by chtěla promluvit. Poslední ze tří zázračných památek, menší soška Piety, unikla ohni. Vojáci rozdělali na hřbitově u kostela oheň a pálili veškeré zařízení chrámu. Vhodili sem i Pietu, dokonce třikrát po sobě, ale soška vždy sama z ohně vyskočila ven. Mnoho svědků popisuje zázračná uzdravení. Například 10. května 1740 byl zázračně uzdraven synáček Václava Salaby, řezníka a radního města Týna, který si vidličkou vypíchl oko. „Přímluvou svatého obrazu vypíchnutého oka opětně nabyl“. Rodina Salabova byla velmi zbožná – z 11 dětí Václava Salaby se dvě dcery staly řeholnicemi. Syn Matěj (snad právě onen zachráněný) se rozhodl věnovat bohulibé činnosti a vypracoval se na uznávaného pražského lékárníka, jehož sama císařovna Marie Terezie obdařila titulem prvního dvorního lékárníka Království českého.

Provozovatel

Turistické informace Bechyně

náměstí T. G. Masaryka 5
391 65 Bechyně
Tel.:
+420 381 213 822
Tel.:
+420 602 843 442
Email:
visitbechyne@voln...
WWW:
www.visitbechyne.cz
GPS:
49,294858 14,468299
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Toulava
Město:
Bechyně
Tipy na výlet:
Bechyně a okolí
 

Vstupné

Cena: 90 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Výstava 700 let města Bechyně (1323-2023)

Městské muzeum ku příležitosti oslav 700. výročí založení města připravuje komorní výstavu.
Bechyně, Jihočeský kraj

Vltavotýnské hradní trhy

Přijďte nasát atmosféru pravých farmářských trhů do Bedřichových sadů (Otáčivé hlediště) v Týně nad Vltavou
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Vltavotýnské hradní trhy

Přijďte nasát atmosféru pravých farmářských trhů do Bedřichových sadů (Otáčivé hlediště) v Týně nad Vltavou
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Vltavotýnské hradní trhy

Přijďte nasát atmosféru pravých farmářských trhů do Bedřichových sadů (Otáčivé hlediště) v Týně nad Vltavou
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Prohlídky Benešovy vily v Sezimově Ústí

Návštěvnická sezóna probíhá od 13. 5. do 29.10. 2023. Individuální prohlídkový okruh nově začíná v Památníku dr. Edvarda Beneše a přilehlým parkem pokračuje do Vily Hany a Edvarda Benešových, kde je možné během prohlídky objektu využít audio průvodce.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Dana Nachlingerová & Rudy Balaško

výstava dřevěných soch a reliéfů ve spojení s fotografiemi
Tábor, Jihočeský kraj

Barbora Heřmanová – Domovy

Výstava grafik a maleb.
Tábor, Jihočeský kraj

Příběh husitství

Příběh husitství se soustředí především na léta husitské revoluce (1419-1436), její nejvýznamnější události, osobnosti a památky.
Tábor, Jihočeský kraj

Vyhlídková věž Bechyně

Věž kostela sv. Matěje je v sezóně přístupná veřejnosti a se svými 36 metry nabízí krásný výhled na zrekonstruované náměstí, údolí Lužnice, Bechyňský most, zámek, klášter, kostel sv. Michaela, židovskou synagogu, městské muzeum, zkrátka, na vše důležité v Bechyni.
Bechyně, Jihočeský kraj

Penzion U Pichlů s vybranou kuchyní

Stylová restaurace v Bechyni s vybranou kuchyní a speciální nabídkou vín z Jižní Moravy. Využít můžete i ubytování v dvoulůžkových a čtyřlůžkových pokojích.
Bechyně, Jihočeský kraj

Naučná stezka Bechyňka

Projděte se po naučné stezce kolem takzvané Bechyňské dráhy, která vede z Tábora do Bechyně. Naučné panely vás seznámí o historii této unikátní tratě. Jsou umístěné na vybraných nádražích a zastávkách na trati.
Bechyně, Jihočeský kraj

Galerie Záliv v Bechyni

V prostorech bechyňských Libušiných lázní byla na počátku roku 2017 otevřena nová galerie, která nese název Galerie Záliv. Výstavní prostory mají přibližně 80 m2 a ročně by zde k vidění mělo být až šest výstav.
Bechyně, Jihočeský kraj

Stezka podél Lužnice – z Třeboňska k soutoku s Vltavou

Stezka podél Lužnice spojuje Čechy a Rakousko. Jedná se o přeshraniční dálkovou pěší trasu podél řeky Lužnice, od jejího pramene u rakouské obce Karlstift v severním Rakousku až k jejímu soutoku s Vltavou u Týna nad Vltavou.
Bechyně, Jihočeský kraj

První naučná filmová stezka v Bechyni

V jihočeské Bechyni vznikla první regionální naučná filmová stezka, která představuje místa, kde se natáčely známé české filmy, jako je například Metráček, Zlatí úhoři nebo Kameňák.
Bechyně, Jihočeský kraj

Městské muzeum Bechyně

Expozice muzea v Bechyni se věnuje historii regionu s ohledem na keramickou a kamnářskou tradici, dále je zde zajímavá část archeologická a milovníci historie mohou nahlédnout do selské jizby. Pozornost je věnována také technickým dílům, jako je stavba bechyňského mostu a elektrifiková trať Elinka.
Bechyně, Jihočeský kraj

Skřítkov Bechyně

V lázeňském městě Bechyně objevíte expozici ručně vyrobených skřítků a víl. Svět fantazie vytvořila paní Veronika Vrábková s rodinou a zobrazuje nejen pohádkové světy nejrůznějších skřítků a bytostí, ale také postavičky známých osobností.
Bechyně, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Špajz Bechyně

Restaurace Špajz v Bechyni nabízí moderní jihočeskou kuchyni.
Bechyně, Jihočeský kraj

Vila Elektra

o náročné rekonstrukci se nyní Elektra opět stává zařízením pro turismus a také vyhledávaným cílem návštěvníků půvabného lázeňského města.
Bechyně, Jihočeský kraj

Pivovar Keras v Bechyni

Jihočeský pivovar Keras Bechyně nabízí příjemné posezení s nabídkou vlastního piva a originálních pokrmů.
Bechyně, Jihočeský kraj

Pivovar v Bechyni

Piva se zde vaří klasickou dekokční metodou, která je typická pro česká piva. Používány jsou výhradně tradiční suroviny jako slad, vodu, chmel a ušlechtilé pivovarské kvasnice.
Bechyně, Jihočeský kraj

Apartmány Lhota u Bechyně

Atraktivní ubytování v apartmánech u Bechyně, které jsou vhodné pro rodiny i pro větší skupiny přátel. Apartmány Haškovcova Lhota nabízí standardně a vkusně vybavené pokoje s různým počtem lůžek.
Bechyně, Jihočeský kraj

Usedlost Jasné nebe

Vyzkoušejte si na mini farmě usedlosti Jasné nebe jak se seče a suší tráva, seká a rovná dřevo, krmí zvířátka a plně se zapojte do různých venkovských aktivit.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Camping Prima Koloděje nad Lužnicí

Camping Prima se nachází v malebné jihočeské vesničce Koloděje nad Lužnicí, na pravém břehu řeky Lužnice. Díky výhodné poloze nabízí spoustu možností pro aktivní i pasivní dovolenou. V okolí lze navštívit mnoho historických památek, zároveň můžete trávit čas v přírodě a nerušeně relaxovat.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Ubytování v soukromých komnatách rodu Vratislavů z Mitrowicz

Zámek Mitrowicz nabízí jedinečné ubytování v soukromých komnatách rodu Vratislavů z Mitrowicz. Celkem šest místností s kapacitou 18 lůžek je zařízeno historickým nábytkem a dále se rozšířila ubytovací kapacitu v bývalé budově pivovaru, tak aby celková kapacita dosáhla 20 pokojů (44 lůžek).
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj